2014 Realignment: Check Out All the New East Texas Football Districts
Here are the new 2014-16 districts for East Texas schools in our coverage area. The realignments for Classes 6A and 5A are for football and basketball, while the other classifications' realignments are for football only.
Click here to see the complete realignments for all the schools in the states, and for other sports.
Class 6A
District 11
- Garland
- Garland Lakeview Centennial
- Garland Naaman Forest
- Garland Rowlett
- Garland Sachse
- North Garland
- Rockwall
- Tyler Lee
Class 5A
District 15
- Greenville
- Hallsville
- Longview
- Pine Tree
- Marshall
- Mount Pleasant
- Sulphur Springs
- Texas High
District 16
- Corsicana
- Ennis
- Jacksonville
- Lindale
- Lufkin
- Nacogdoches
- John Tyler
- Whitehouse
Class 4A Division I
District 7
- Paris
- Paris North Lamar
- Pittsburg
- Princeton
- Quinlan Ford
- Liberty-Eylau
District 8
- Athens
- Crandall
- Kaufman
- Mabank
- Van
- Wills Point
District 9
- Brownsboro
- Carthage
- Henderson
- Kilgore
- Palestine
- Chapel Hill
District 10
- Bridge City
- Cleveland
- Huffman Hargrave
- Jasper
- Orange Little Cypress- Mauriceville
- Silsbee
- Splendora
Class 4A Division II
District 5
- Bullard
- Canton
- Emory Rains
- Gilmer
- Melissa
- Nevada Community
District 6
- Atlanta
- Center
- Gladewater
- Spring Hill
- Tatum
- Pleasant Grove
District 7
- Fairfield
- Groesbeck
- Lorena
- Mexia
- Rusk
- Waco Connally
District 8
- Cleveland Tarkington
- Coldspring-Oakhurst
- Diboll
- Huntington
- Madisonville
- Shepherd
Class 3A Division I
District 7
- Daingerfield
- Mount Vernon
- New Boston
- Prairiland
- Redwater
- Winnsboro
District 8
- Harmony
- Sabine
- Jefferson
- Mineola
- Quitman
- White Oak
District 11
- Elkhart
- Eustace
- Kemp
- Malakoff
- Palestine Westwood
- Teague
District 12
- Anahuac
- Buna
- Hardin
- Kirbyville
- Kountze
- Warren
- Winnie East Chambers
- Woodville
Class 3A Division II
District 6
- Alba-Golden
- Cooper
- Edgewood
- Grand Saline
- Lone Oak
- Paris Chisum
District 7
- De Kalb
- Hooks
- Hughes Springs
- Linden-Kildare
- Paul Pewitt
- Queen City
District 8
- Arp
- New Diana
- Elysian Fields
- Frankston
- West Rusk
- Troup
- Waskom
- Winona
District 11
- Corrigan-Camden
- Crockett
- Deweyville
- Garrison
- Hemphill
- Newton
Class 2A Division I
District 6
- Bogata Rivercrest
- Clarksville
- Como-Pickton
- Honey Grove
- Quinlan Boles
- Wolfe City
District 9
- Big Sandy
- Union Grove
- Harleton
- Hawkins
- Ore City
- Simms Bowie
District 10
- Beckville
- Cushing
- Joaquin
- West Sabine
- San Augustine
- Shelbyville
District 11
- Alto
- Cayuga
- Grapeland
- Kerens
- Cross Roads
- Carlisle
District 12
- Anderson-Shiro
- Centerville
- Groveton
- Hull-Daisetta
- Lovelady
- West Hardin
Class 2A Division II
District 11
- Fruitvale
- Maud
- Mount Enterprise
- Overton
- Tenaha
- Timpson
District 12
- Burkeville
- Colmesneil
- Evadale
- Iola
- Normangee
- Sabine Pass
Class 1A Six-Man Division I
District 15
- Campbell
- Union Hill
- Irving Universal Academy
- Savoy
District 16
- Apple Springs
- Bloomburg
- Chester
- Leveretts Chapel
Class 1A Six-Man Division II
District 15
- Karnack
- Ladonia Fannindel
- Mount Calm
- Oakwood
- Trinidad