Wildcat Relays

Friday, April 5

Wildcat Stadium, Whitehouse

BOYS RESULTS

  • Team Standings -- 1, Chapel Hill, 98.5; 2, Hallsville, 95.3; 3, Whitehouse, 88; 4, Kilgore, 68; 5, Jacksonville, 52; 6, Marshall, 45.8; 7, Nacogdoches, 39; 8, Pine Tree, 34.3; 9, Mount Pleasant, 30; 10, Lindale, 28; 11, Tyler Grace, 23; 12, Unattached, 10; 13, Hallsville 'White,' 6; 14, Bullard, 2.
  • 100 meter dash -- 1, Brandon Jones, Nacogdoches, 11.10; 2, Shemar Smith, Whitehouse, 11.27; 3, Johntavion Martin, Chapel Hill, 11.35; 4, Kade Clayton, Tyler Grace, 11.36; 5, Deandre Williams, Lindale, 11.43; 6, Deundre Phillips, Chapel Hill, 11.45.
  • 200 meter dash -- 1, K.D. Cannon, Mount Pleasant, 22.37; 2, Wesley Thompson, Chapel Hill, 22.89; 3, Jamar Woodard, Nacogdoches, 23.00; 4 (tie), Alex Gregory, Nacogdoches, 23.07; 4 (tie), Dontavian Thacker, Jacksonville, 23.07; 6, Tiandre Jackson-Young, Marshall, 23.17.
  • 400 meter dash -- 1, Chris Kunzman, Whitehouse, 52.00; 2, Kevrin Justice, Kilgore, 52.07; 3, Alex Williams, Whitehouse, 52.19; 4, Marek Reyes, Marshall, 52.55; 5, Cade Wood, Bullard, 52.59; 6, John Love, Marshall, 52.88.
  • 800 meter run -- 1, Tex Pierce, Whitehouse, 2:01.73; 2, Jake Greer, Hallsville, 2:02.38; 3, Collin Pierson, Hallsville, 2:02.41; 4, Joel Holmes, Hallsville, 2:02.63; 5, Zach Hulen, Hallsville White, 2:02.81; 6, Jonathan York, Hallsville, 2:02.92.
  • 1600 meter run -- 1, Brian Thompson, Pine Tree, 4:38.52; 2, Jesse Rodriguez, Hallsville, 4:39.02; 3, Jeff Watson, Lindale, 4:46.23; 4, Jake Greer, Hallsville, 4:47.34; 5, Evan Barron, Pine Tree, 4:47.53; 6, Jake Gray, Hallsville, 4:51.86.
  • 3200 meter run -- 1, Jeff Watson, Lindale, 10:15.30; 2, Brian Thompson, Pine Tree, 10:15.53; 3, Jesse Rodriguez, Hallsville, 10:27.11; 4, Ryan McKelvey, Hallsville, 10:28.09; 5, Evan Barron, Pine Tree, 10:28.89; 6, Jake Gray, Hallsville.
  • 110 meter hurdles -- 1, Kade Clayton, Tyler Grace, 14.90; 2, Tony Itoka, Hallsville, 14.95; 3, Colton Lampin, Whitehouse, 15.00; 4, Justin Dunning, Whitehouse, 15.07; 5, Ledarius Session, Jacksonville, 15.48; 6, Chris Beaty, Kilgore, 15.69.
  • 300 meter hurdles -- 1, Colton Lampin, Whitehouse, 38.57; 2, Kade Clayton, Tyler Grace, 38.92; 3, Tony Itoka, Hallsville, 40.60; 4, Michael Suddeth, Hallsville, 41.73; 5, Vincent Bowie Jr., Chapel Hill, 41.97; 6, Kameron Hudson, Hallsville 'White,' 42.66.
  • 4x100 relay -- 1, Chapel Hill (JaMarcus McCowin, Wesley Thompson, Joseph Clark, Derrius Quezada), 42.28; 2, Mount Pleasant (Terrance Taylor, K.D. Cannon, Daniel Craddock, Ladarius Craddock), 42.64; 3, Jacksonville (Londedric Taylor, Stacy Cummings, Braylon Parish, Dontavian Thacker), 43.09; 4, Kilgore (Austin Jordan, Aaron Foy, Kevrin Justice, Jordan Thompson), 43.31; 5, Lindale (Deandre Williams, T.J. Griffin, Deante Williams, Tayton Williams), 43.79; 6, Hallsville (Kameron Hudson, Michael Suddeth, Braden Fleet, Nick Branch), 44.35.
  • 4x200 relay -- 1, Chapel Hill (Joseph Clark, Wesley Thompson, Derrius Quezada, JaMarcus McCowin), 1:28.74; 2, Marshall (Marek Reyes, Tiandre Jackson-Young, Dontavious Boyd, Ashton Robertson), 1:30.78; 3, Jacksonville (Dontavian Thacker, Ledarius Session, Dadrian Franklin, Londedric Taylor), 1:31.06; 4, Whitehouse (Justin Dunning, Dominique Hollie, Chris Reese, Shemar Smith), 1:31.29; 5, Kilgore (Aaron Foy, Austin Jordan, Angel Martinez, Jordan Thompson), 1:31.97; 6, Pine Tree (Calvin Lacy, Ger'kyle Gossett, Jayleen Patterson, Dakyleon Devine), 1:33.60.
  • 4x400 relay -- 1, Marshall (Marek Reyes, Ashton Robertson, Dontavious Boyd, Tiandre Jackson-Young), 3:26.18; 2, Whitehouse (Chris Kunzman, Tex Pierce, Colton Lampin, Alex Williams), 3:28.73; 3, Kilgore (Jeffrey Sanders, Angel Martinez, Jordan Thompson, Kevrin Justice), 3:30.15; 4, Hallsville (Collin Pierson, Joel Holmes, Jake Greer, Cody Blankenship), 3:31.88; 5, Chapel Hill (Austin Railsback, Kenyotta Henderson, JaMarcus McCowin, Derrius Quezada), 3:33.14.
  • Long jump -- 1, Shemar Smith, Whitehouse, 21-8 1/2; 2, Douglas Morgan, Pine Tree, 20-8 1/2; 3, D'Ante Riggins, Nacogdoches, 20-3 1/2; 4 (tie), Terrance Taylor, Mount Pleasant, 20-2 1/2; 4 (tie), Carter McCown, Jacksonville, 20-2 1/2; 6, Dadrian Franklin, Jacksonville, 20-1 3/4.
  • Shot put -- 1, LaDarrin Anthony, Kilgore, 50-6; 2, Tyler Rowe, Unattached, 48-8; 3, Brandon Upshaw, Chapel Hill, 47-9; 4, Hayden Wall, Hallsville, 46-3; 5, Anton Henry, Unattached, 45-4; 6, D.Q. Scott, Kilgore, 45-3.
  • Discus -- 1, Clay Wiley, Kilgore, 151-0 1/2; 2, Kevone Kennedy, Chapel Hill, 148-9 1/2; 3, Austin Howell, Hallsville, 141-1 1/2; 4, Brandon Upshaw, Chapel Hill, 135-6 1/2; 5, Jacob Bragg, Nacogdoches, 128-9 1/2; 6, Josh Boylan, Tyler Grace, 128-3.
  • Triple jump -- 1, Dadrian Franklin, Jacksonville, 43-11; 2, Kevrin Justice, Kilgore, 43-1 1/2; 3, Aaron Foy, Kilgore, 42-6; 4, Jeffery Minor, Chapel Hill, 42-5; 5, D'Ante Riggins, Nacogdoches, 41-11; 6, K.D. Cannon, Mount Pleasant, 41-10 3/4.
  • High jump -- 1 (tie), Jeffery Minor, Chapel Hill, 6-6; 1 (tie), Dadrian Franklin, Jacksonville, 6-6; 3 (tie), Austin Railsback, Chapel Hill, 6-2; 3 (tie), Tony Itoka, Hallsville, 6-2; 5 (tie), Gabriel Robinson, Chapel Hill, 6-0; 5 (tie), Gerran Jernigan, Marshall, 6-0.
  • Pole vault -- 1, Mason Hardy, Nacogdoches, 15-6; 2, Joel Holmes, Hallsville, 14-6; 3, Jacob Voyles, 14-0; 4 (tie), Matt Godwin, Hallsville, 12-6; 4 (tie), Jace Townsend, Pine Tree 12-6; 4 (tie), Nick Beranek, Marshall, 12-6.

 

Lindale's Mackenzie Bateman pole vaults during the Wildcat Relays on Friday in Whitehouse. (© Christopher R. Vinn, ETSN.fm)

GIRLS RESULTS

  • Team Standings -- 1, Lindale, 99; 2, Whitehouse 93; 3, Hallsville, 90; 4, Kilgore, 84.5; 5, Marshall, 61; 6, Chapel Hill, 60.5; 7, Pine Tree, 32; 8, Jacksonville, 28; 9, Tyler Grace, 26; 10, Nacogdoches, 24; 11, Bullard, 13; 12, Mount Pleasant, 9; 13, Hallsville 'White,' 0; 14, Unattached, 0.
  • 100 meter dash -- 1, Symonne Brookins, Lindale, 12.95; 2, Ledaisha Gillard, Mount Pleasant, 12.98; 3, Destinee Welch, Bullard, 13.24; 4 (tie), Sinclair Mauldin, Kilgore, 13.29; 4 (tie), Destiny White, Nacogdoches, 13.29; 6 (tie), Deja Austin, Whitehouse, 13.30; 6 (tie), Dia-Jashnae Maddox, Chapel Hill, 13.30.
  • 200 meter dash -- 1, Tony Burks, Kilgore, 26.16; 2, Jaylon Wagoner, Hallsville, 26.49; 3, Symonne Brookins, Lindale, 27.17; 4, Brooks Gabriel, Chapel Hill, 27.30; 5, Rhyan Rand, Lindale, 28.08; 6 (tie), Ashley Clinton, Kilgore, 28.13; 6 (tie), Keyonia Smith, Marshall, 28.13.
  • 400 meter dash -- 1, Samantha Anderson, Whitehouse, 59.70; 2, Tony Burks, Kilgore, 59.76; 3, Jasmine Parson, Jacksonville, 1:01.41; 4, Anna Grace Runnels, Marshall, 1:03.10; 5, Heidi George, Marshall, 1:03.56; 6, Baker Shanecia, Chapel Hill, 1:04.51.
  • 800 meter run -- 1, Samantha Anderson, Whitehouse, 2:20.17; 2, Jade Greer, Hallsville, 2:29.70; 3, Kaylah Callaway, Lindale, 2:30.98; 4, Tempest Silvers, Jacksonville, 2:33.78; 5, Sarah Johnston, Pine Tree, 2:34.03; 6, Karsen Davis, Kilgore, 2:35.40.
  • 1600 meter run -- 1, Chaynee Atwood, Whitehouse, 5:26.41; 2, Christina Nelson, Pine Tree, 5:36.37; 3, Anna Hayden, Whitehouse, 5:36.50; 4, Claudia Charles, 5:37.45; 5, Sydney Hacker, Marshall, 5:47.55; 6, Karsen Davis, Kilgore, 5:49.85.
  • 3200 meter run -- 1, Christina Nelson, Pine Tree, 11:55.07; 2, Claudia Charles, Lindale, 12:20.44; 3, Anna Hayden, Whitehouse, 12:30.91; 4, Emily Emerson, Hallsville, 13:02.80; 5, Rachel Willis, Hallsville, 13:03.53; 6, Savannah Patterson, Pine Tree, 13:11.00.
  • 100 meter hurdles -- 1, Gracie Tucker, Lindale, 15.64; 2, Sydney Sumpter, Tyler Grace, 16.19; 3, Mikaila Massenberg, Tyler Grace, 16.69; 4, Gabrielle Hampton, Chapel Hill, 16.91; 5, Madison Gonzales, Hallsville, 17.04; 6, Breann O'Neal, Chapel Hill, 17.13.
  • 300 meter hurdles -- 1, Gracie Tucker, Lindale, 47.20; 2, Madison Gonzales, Hallsville, 49.54; 3, Mikaila Massenberg, Tyler Grace, 49.81; 4, Sydney Sumpter, Tyler Grace, 50.32; 5, Morgan Tauscher, Whitehouse, 50.44; 6, Madison Jacks, Whitehouse, 50.82.
  • 4x100 relay -- 1, Chapel Hill (Dia-Jashnae Maddox, Gabriel Brooks, Shanecia Baker, Alexus Mayfield), 50.07; 2, Hallsville (Autumn Adkins, Jaylon Wagoner, Nathalia Lomax, Natasha Griffith), 50.15; 3, Marshall (Emma Beth Runnels, Keyonia Smith, Anna Grace Runnels, Kasey Green), 50.45; 4, Nacogdoches (Breosha Dunn, Shy'Keya Gregory, Ma'Kashia Lampkin, Destiny White), 50.86; 5, Whitehouse (Victoria Taylor, Chelsea Rider, Brooke Smith, Deja Austin), 51.51; 6, Kilgore (Daria Rossum, Sinclair Mauldin, Cailon Palmer, Destiny Washington), 51.57.
  • 4x200 relay -- 1, Kilgore (Ashley Clinton, Daria Rossum, Tony Burks, Sinclair Mauldin), 1:45.94; 2, Lindale (Hannah Malone, Gracie Tucker, Rhyan Rand, Symonne Brookins), 1:46.15; 3, Hallsville (Jaylon Wagoner, Nathalia Lomax, Autumn Adkins, Natasha Griffith), 1:46.16; 4, Chapel Hill (Dia-Jashnae Maddox, Kametria Ross, Gabrielle Hampton, Geraldine Ezeigwe), 1:50.34; 5, Whitehouse (Victoria Taylor, Chelsea Rider, Deja Austin, Brooke Smith), 1:51.91; 6, Nacogdoches (Breosha Dunn, Shy'Keya Gregory, LaBrendon Grigsby, Destiny White), 1:51.97.
  • 4x400 relay -- 1, Marshall (Emma Beth Runnels, Anna Grace Runnels, Kasey Green, Heidi George), 4:10.54; 2, Hallsville (Jade Greer, Autumn Adkins, Natasha Griffith, Jenna Donovan), 4:10.90; 3, Whitehouse (Samantha Anderson, Catalina Heredia, Kenslie Dews, Erin Strickland), 4:15.55; 4, Chapel Hill (Geraldine Ezeigwe, Shanecia Baker, Alexus Mayfield, Gabriel Brooks), 4:19.95; 5, Lindale (Hannah Malone, Kaylah Callaway, Rhyan Rand, Claudia Charles), 4:32.69; 6, Jacksonville (Tempest Silvers, Jasmine Parson, Christy Belk, Megan Cumbie), 4:51.25.
  • Long jump -- 1, Tony Burks, Kilgore, 17-1 1/4; 2, Jasmine Parson, Jacksonville, 16-6 3/4; 3, Morgan Tauscher, Whitehouse, 15-7 1/2; 4, Fulani Petties, Whitehouse, 15-6; 5, Ariel Winstead, Hallsville, 14-9 1/2; 6, Ladaisha Gillard, Mount Pleasant, 14-7 1/4.
  • Shot put -- 1, Adreyanna Barnes, Kilgore, 34-9; 2, Rykeshia Rivers, Jacksonville, 33-4 1/2; 3, Christy Hill, Chapel Hill, 31-9; 4, Kayla Cole, Marshall, 31-3; 5, Rilee Miller, Tyler Grace, 31-2 1/2; 6, Jenny Delatorre, Bullard, 30-2 1/2.
  • Discus -- 1, Kayla Cole, Marshall, 109-10 1/2; 2, Destini Rossum, Kilgore, 103-8 1/2; 3, Ashley Searcy, Bullard, 103-1; 4, Qymeka Jackson, Nacogdoches, 98-2; 5, Beth Hood, Whitehouse, 97-4; 6, Adreyanna Barnes, Kilgore, 94-5.
  • Triple jump -- 1, Tony Burks, Kilgore, 37-5; 2, Natasha Griffith, Hallsville, 37-0; 3, Shanice Harper, Chapel Hill, 34-2; 4, Kelly Keller, Whitehouse, 33-3; 5, Gabriel Brooks, Chapel Hill, 32-11; 6, Raven Bryand, Lindale, 32-2 1/2.
  • High jump -- 1, Fulani Petties, Whitehouse, 5-6; 2 (tie), Travicia Acy, Lindale, 5-4; 2 (tie), Monique Parks, Nacogdoches, 5-4; 4 (tie), Autumn Adkins, Hallsville, 5-2; 4 (tie), Symonne Brookins, Lindale, 5-2; 4 (tie), Sinclaire McDonald, Whitehouse, 5-2; 4 (tie), Heidi George, Marshall, 5-2.
  • Pole vault -- 1, Brittany Conway, Pine Tree, 11-4; 2, Mackenzie Bateman, Lindale, 11-0; 3, Kerrigan Jackson, Marshall, 10-6; 4, Noah Vittrup, Lindale, 9-6; 5 (tie), Baylie Horneman, Whitehouse, 8-6; 5 (tie), Elisha Leathers, Hallsville, 8-6; 5 (tie), Danielle Cormier, Pine Tree, 8-6.

 

Kilgore's Xaviar Gaona competes in the high jump during the Wildcat Relays on Friday in Whitehouse. (© Christopher R. Vinn, ETSN.fm)