Waskom's Kevin Johnson. (ETSN.fm)

WHITE OAK -- Tatum swept the boys and girls championships Thursday at the District 20-2A track and field meet at Roughneck Stadium.

Tatum's boys scored 149 points to edge Jefferson (133) for first place, followed by New Diana (122) in third.

Jaylon Shans-Sheppard led the Eagles with 24 points, which was second in the individual race behind Jefferson's Deion Williams (31). Waskom's Kevin Johnson was third with 21.

The Lady Eagles had the second, third, and fourth top individual scorers en route to a meet-best 184 points. White Oak finished second with 146 points and Jefferson (101) was third.

Elysian Fields' Kaylee Prather scored a meet-high 34 points, followed by Tatum's trio of athletes: Ro'neshia Simpson (25), Kiana Turner (20), and Kenija Collier (20). White Oak's Nour Hussein also scored 20 points.

The top four finishers in each event qualified for next week's area meet in Tatum.

BOYS

Team Standings

  • 1. Tatum -- 149
  • 2. Jefferson -- 133
  • 3. New Diana -- 122
  • 4. White Oak -- 99
  • 5. Union Grove -- 44
  • 6. Ore City -- 32
  • 7. Waskom -- 21
  • 8. Elysian Fields -- 18

 

Field Events

(area qualifiers in bold)

Shot put

  • 1. Jason Heim, White Oak -- 48-0 1/2
  • 2. Marco Newsome, New Diana -- 46-1 1/4
  • 3. Thomas Rodgers, Union Grove -- 44-10 1/2
  • 4. Dylan Moore, Tatum -- 44-4 1/2
  • 5. Tristan Durden, Tatum -- 43-11 1/4
  • 6. Malik Allen, Tatum -- 40-4 1/4

 

Discus

  • 1. Darius Whiting, Tatum -- 133-0
  • 2. Josh Eppler, Jefferson -- 119-0
  • 3. Thomas Rodgers, Union Grove -- 117-9
  • 4. Ryan Hyde, Tatum -- 115-3
  • 5. Zack McGuire, Ore City -- 113-11
  • 6. Trey Villarreal, New Diana -- 107-5

 

Long jump

  • 1. Kevin Johnson, Waskom -- 21-1 1/2
  • 2. Deste Tatum, Ore City -- 20-11 1/2
  • 3. Garrett Hounsel, New Diana -- 20-9 1/4
  • 4. Trevor Spear, Elysian Fields -- 20-0 1/2
  • 5. Terrence Whitaker, Jefferson -- 19-11
  • 6. Deion Williams, Jefferson -- 19-9 3/4

 

Triple jump

  • 1. Deion Williams, Jefferson -- 43-7
  • 2. Jordan Nelson, Tatum -- 43-3
  • 3. Levi Yancy, White Oak -- 42-8
  • 4. Kevin Johnson, Waskom -- 42-0
  • 5. Terrence Whitaker, Jefferson -- 41-9 1/2
  • 6. Garrett Hounsel, New Diana -- 40-6

 

High jump

  • 1. Andrew Thornton, White Oak -- 5-9
  • 2. Brant Ogilvie, Union Grove -- 5-8
  • 3. D'Vontae Hood, Jefferson -- 5-8
  • 4. Jahee Johnson, Tatum -- 5-6
  • 5. Sadarius Figures, Jefferson -- 5-6
  • 6. Brian Green, White Oak -- 5-6

 

Pole vault

  • 1. Bailey Morgan, Union Grove -- 13-0
  • 2. Lakin Riley, White Oak -- 12-0
  • 3. Cameron Slay, Jefferson -- 12-0
  • 4. Dylan Gale, White Oak -- 11-0
  • 5. Andrew Jackson, Tatum -- 10-0
  • 6. Kyle Morgan, Tatum -- 9-0

 

Running Events

3,200 meters

  • 1. Brad Beckham, New Diana -- 10:34.09
  • 2. Garrett Mayeaux, New Diana -- 10:34.13
  • 3. Brent Beckham, New Diana -- 10:41.31
  • 4. Michael Maly, White Oak -- 11:09.38
  • 5. Cody Brooks, Ore City -- 11:31.74
  • 6. Clay McNeese, White Oak -- 11:35.65

 

400-meter relay

  • 1. Jefferson (Chris Smith, Deion Williams, Terrence Whitaker, KaeVaughn Caldwell) -- 42.71
  • 2. Tatum (Denarius Earl, Garrett Ross, Carl Whitaker, Jaylon Shans-Sheppard) -- 43.31
  • 3. New Diana (Colin Rosser, D.Q. Hollins, Darian Walker, K.J. Jeffery) -- 43.35.
  • 4. White Oak (Jansen McCurdy, Cass Carr, Lakin Riley, Gabe Michael) -- 45.06
  • 5. Elysian Fields (Tanner Norman, John Stephens, Trevor Spear, Nate Hall) -- 45.09
  • 6. Ore City (Keynon Whetstone, Deste Tatum, Jamarkus Boyd, Dee Stevens) -- 45.16

 

800 meters

  • 1. Hunter Hammontree, Elysian Fields -- 2:09.53
  • 2. Josh Benson, White Oak -- 2:10.07
  • 3. Garrett Hounsel, New Diana -- 2:10.28
  • 4. Christian Delaney, Union Grove -- 2:10.32
  • 5. Dewayne Garrett, Tatum -- 2:11.74
  • 6. Hadrian Montgomery, Jefferson -- 2:18.03

 

110-meter hurdles

  • 1. Jaylon Shans-Sheppard, Tatum -- 15.02
  • 2. Darion Barr, White Oak -- 15.50
  • 3. Carl Whitaker, Tatum -- 15.54
  • 4. Kameron Coleman, Jefferson -- 15.55
  • 5. Bailey Morgan, Union Grove -- 16.32
  • 6. Brian Green, White Oak -- 16.71

 

100 meters

  • 1. Deion Williams, Jefferson -- 11.06
  • 2. Keynon Whetstone, Ore City -- 11.32
  • 3. D.Q. Hollins, New Dianna -- 11.33
  • 4t. Colin Rosser, New Diana -- 11.37
  • 4t. Kevin Johnson, Waskom -- 11.37
  • 6. Denarius Earl, Tatum -- 11.41

 

800-meter relay

  • 1. Jefferson (Chris Smith, Deion Williams, Sadarius Figures, KaeVaughn Caldwell) -- 1:29.53
  • 2. Tatum (Denarius Earl, Carl Whitaker, Josh Ivy, Javolick Garrett) -- 1:31.27
  • 3. New Diana (D.D. Hill, D.Q. Hollins, Darian Walker, Edmond Jones) -- 1:33.94
  • 4. White Oak (Jansen McCurdy, Dylan Gale, Lakin Riley, Gabe Michael) -- 1:34.89
  • 5. Ore City (Keynon Whetstone, Deste Tatum, Taylor Young, Jamarkus Boyd) -- 1:36.35

 

400 meters

  • 1. Garrett Ross, Tatum -- 51.14
  • 2. Terrence Whitaker, Jefferson -- 51.60
  • 3. Deyante Roberson, Tatum -- 51.76
  • 4. Aaron Mitchell, Union Grove -- 51.95
  • 5. Brandon Starr, New Diana -- 52.13
  • 6. Jordan Nelson, Tatum -- 53.65

 

300-meter hurdles

  • 1. Jaylon Shans-Sheppard, Tatum -- 40.30
  • 2. Kameron Coleman, Jefferson -- 41.23
  • 3. Brian Green, White Oak -- 42.49
  • 4. Darion Barr, White Oak -- 42.63
  • 5. Kyshaun Smith, Tatum -- 43.28
  • 6. Mark Waters, New Diana -- 43.33

 

200 meters

  • 1. Chris Smith, Jefferson -- 22.41
  • 2. Josh Ivy, Tatum -- 22.78
  • 3. KaeVaughn Caldwell, Jefferson -- 22.92
  • 4. Kevin Johnson, Waskom -- 23.03
  • 5. Malik Allen, Tatum -- 23.45
  • 6. Javolick Garrett, Tatum -- 23.55

 

Mile

  • 1. Brad Beckham, New Diana -- 4:43.02
  • 2. Garrett Mayeaux, New Diana -- 4:43.71
  • 3. Brent Beckham, New Diana -- 4:50.08
  • 4. Cody Brooks, Ore City -- 5:01.24
  • 5. Ryan Phillips, Tatum -- 5:08.34
  • 6. Clay McNeese, White Oak -- 5:08.84

 

Mile relay

  • 1. Tatum (Garrett Ross, Javolick Garrett, Deyante Roberson, Jordan Nelson) -- 3:29.27
  • 2. New Diana (Mark Waters, Tyler Morgan, Brandon Starr, Garrett Hounsel) -- 3:37.34
  • 3. White Oak (Josh Benson, Cass Carr, Dylan Gale, Gabe Michael) -- 3:37.00
  • 4. Jefferson (Terrence Whitaker, Sadarius Figures, Cameron Slay, D'Vontae Hood) -- 3:40.06
  • 5. Union Grove (Bailey Morgan, Brant Ogilvie, Taylor McKamie, Aaron Mitchell) -- 3:43.00
  • 6. Ore City (Dee Stevens, Tyler Pendarvis, Taylor Young, Jamarkus Boyd) -- 3:50.16

GIRLS

Team Standings

  • 1. Tatum -- 184
  • 2. White Oak -- 146
  • 3. Jefferson -- 101
  • 4. Elysian Fields -- 72
  • 5. New Diana -- 45
  • 6. Union Grove -- 34
  • 7. Waskom -- 22
  • 8. Ore City -- 14

Field Events

(area qualifiers in bold)

Shot put

  • 1. Erica Wesley, New Diana -- 29-2
  • 2. Kahlie Ervin, Jefferson -- 27-9
  • 3. MacKynna Evers, Waskom -- 27-3
  • 4. Haley Dinsdale, Union Grove -- 26-11 1/4
  • 5. Mardajah Davis, Tatum -- 26-10 3/4
  • 6. Janie Edwards, Waskom -- 26-1 1/2

 

Discus

  • 1. Whitney Simmons, White Oak -- 104-0
  • 2. D'Ambra Kelly, Tatum -- 86-7
  • 3. Armontee Rider, Tatum -- 84-7 1/2
  • 4. Madison Currans, Tatum -- 80-3
  • 5. Haley Dinsdale, Union Grove -- 79-7
  • 6. Erica Wesley, New Diana -- 79-6

 

Long jump

  • 1. Kaylee Prather, Elysian Fields -- 16-4 3/4
  • 2. Katelyn Boston, Elysian Fields -- 16-1
  • 3. Ryshaneek Starling, Tatum -- 15-9 1/2
  • 4. Ro'neshia Simpson, Tatum -- 15-7
  • 5. Kimmy Hendricks, New Diana -- 15-3
  • 6. Haley Turman, New Diana -- 15-0 3/4

 

Triple jump

  • 1. Kenija Collier, Tatum -- 38-10 3/4
  • 2. Tia Hollins, Ore City -- 32-11
  • 3. Kaylee Prather, Elysian Fields -- 32-8 3/4
  • 4. Tyler Roberson, Jefferson -- 32-0
  • 5. Daziah Adams, Tatum -- 32-0
  • 6. Jessica Hampton, New Diana -- 31-8 3/4

 

High jump

  • 1. LeAnna Mack, Jefferson -- 5-0
  • 2. Taylor Tramel, White Oak -- 4-11
  • 3. Ro'neshia Simpson, Tatum -- 4-8
  • 4. Michaela Clark, White Oak -- 4-6
  • 5. Madison Brewer, Tatum -- 4-6
  • 6. Jacey Doyle, Elysian Fields -- 4-4

 

Pole vault

  • 1. Madison Pecot, White Oak -- 9-0
  • 2. Kassidy Kruse, Union Grove -- 8-6
  • 3. Samantha Hughes, White Oak -- 7-0
  • 4. Brittany Jones, New Diana -- 7-0
  • 5. Abby Wayt, White Oak -- 7-0
  • 6. Merideth Eppler, Jefferson -- 7-0

 

Running Events

3,200 meters

  • 1. Nour Hussein, White Oak -- 13:39.12
  • 2. Kellie Wheeler, Elysian Fields -- 14.29.30
  • 3. Mercedes Acuna, Ore City -- 14:44.56
  • 4. Haleigh Cannon, Union Grove -- 14:52.93
  • 5. Lauren Rockwell, Tatum -- 15:20.73
  • 6. Meagan Swartout, Tatum -- 15:52.91

 

400-meter relay

  • 1. Tatum (Ro'neshia Simpson, Kiana Turner, Alexes Bell, Kenija Collier) -- 48.53
  • 2. Jefferson (Destiny Carr, Tashia Holt, Tyler Roberson, Tyquasheia Smith) -- 49.23
  • 3. New Diana (Breanna Davis, Adrienne Branch, Jessica Hampton, Kimmy Hendricks) -- 53.41
  • 4. Waskom (Sheryl Flannagan, KaTieya Haynes, Breia Manning, Alexis Marsh) -- 54.41
  • 5. White Oak (Brittney Schroeder, Kadrianne Sanders, Madison Pecot, Hallie Mabry) -- 54.75

 

800 meters

  • 1. Venassa Tirado, Tatum -- 2:32.32
  • 2. Caymen Sutton, White Oak -- 2:33.75
  • 3. Desiree Vining, White Oak -- 2:36.11
  • 4. Kassidy Kruse, Union Grove -- 2:36.27
  • 5. Madison Brewer, Tatum -- 2:40.82
  • 6. Hannah Crisp, Elysian Fields -- 2:41.94

 

100-meter hurdles

  • 1. Daylee Dyess, Union Grove -- 19.61
  • 2. Alexus Freeney, Tatum -- 20.94
  • 3. Amee Smith, Tatum -- 17.81
  • 4. Dorothy Swanson, White Oak -- 16.66
  • 5. Allison Braley, White Oak -- 16.90
  • 6. Tierra Jackson, Jefferson -- 17.08

 

100 meters

  • 1. Kiana Turner, Tatum -- 12.56
  • 2. Tashia Holt, Jefferson -- 12.95
  • 3. Alexes Bell, Tatum -- 13.00
  • 4. Kaylee Prather, Elysian Fields -- 13.19
  • 5. Amee Smith, Tatum -- 13.20
  • 6. Hallie Mabry, White Oak -- 13.85

 

800-meter relay

  • 1. Tatum (Kiana Turner, Alexes Bell, Kenija Collier, Shanetra Minor) -- 1:44.31
  • 2. Jefferson (Destiny Carr, Tashia Holt, Tyler Roberson, Tyquasheia Smith) -- 1:45.27
  • 3. New Diana (Hannah Childs, Adrienne Branch, Jessica Hampton, Kimmy Hendricks) -- 1:54.13
  • 4. White Oak (Brittney Schroeder, Dorothy Swanson, Madison Pecot, Hallie Mabry) -- 1:56.46
  • 5. Waskom (Sheryl Flannagan, Sadie Lovelace, Mallory Mobley, Courtney Taylor) -- 1:59.69
  • 6. Elysian Fields (Presley Pilkington, Montanna Methvin, Raigan Golladay, Katelyn Boston) -- 2:03.50

 

400 meters

  • 1. Ro'neshia Simpson, Tatum -- 1:00.18
  • 2. Kadrianne Sanders, White Oak -- 1:02.14
  • 3. Kaylee Prather, Elysian Fields -- 1:03.90
  • 4. Jessica Sobey, Union Grove -- 1:05.45
  • 5. Daziah Adams, Tatum -- 1:06.12
  • 6. Morgan Langlinais, Tatum -- 1:06.69

 

300-meter hurdles

  • 1. Tierra Jackson, Jefferson -- 50.12
  • 2. Allison Braley, White Oak -- 51.92
  • 3. Amee Smith, Tatum -- 52.19
  • 4. Aylin Vasquez, Tatum -- 52.29
  • 5. Jacey Doyle, Elysian Fields -- 53.26
  • 6. Alexus Freeney, Tatum -- 55.43

 

200 meters

  • 1. Destiny Carr, Jefferson -- 25.75
  • 2. Kaylee Prather, Elysian Fields -- 26.87
  • 3. Kadrianne Sanders, White Oak -- 27.05
  • 4. Shanetra Minor, Tatum -- 27.10
  • 5. Ryshaneek Starling, Tatum -- 27.74
  • 6. Kimmy Hendricks, New Diana -- 28.37

 

Mile

  • 1. Nour Hussein, White Oak -- 5:57.09
  • 2. Vanessa Tirado, Tatum -- 6:12.22
  • 3. Kellie Wheeler, Elysian Fields -- 6:20.97
  • 4. Haleigh Cannon, Union Grove -- 6:26.90
  • 5. Aylin Vasquez, Tatum -- 6:27.85
  • 6. Lauren Rockwell, Tatum -- 6:38.55

 

Mile relay

  • 1. White Oak (Caymen Sutton, Desiree Vining, Dorothy Swanson, Madison Pecot) -- 4:17.75
  • 2. Tatum (Daziah Adams, Morgan Langlinais, Madison Brewer, Ryshaneek Starling) -- 4:21.72
  • 3. Jefferson (Alexis Jones, Lilanique Taylor, Tierra Jackson, Tyler Roberson) -- 4:28.45
  • 4. Elysian Fields (Jacey Doyle, Hannah Crisp, Katelyn Boston, Kellie Wheeler) -- 4:42.65
  • 5. Union Grove (Sierra Thompson, Kassidy Kruse, Daylee Dyess, Jessica Sobey) -- 4:47.07
  • 6. Waskom (Kim Jones, Mallory Mobley, Hannah Pearson, Charlotte Reeves) -- 4:53.00