The following is a list of baseball regional quarterfinal playoff pairings involving East Texas teams.

 

CLASS 5A REGION II

Lufkin vs. Hallsville

(Best-of-three series)
At Kilgore's Driller Park
  • Game 1: 7 p.m. Friday (May 22)
  • Game 2: 1 p.m. Saturday (May 23)
  • Game 3: Follows Game 2, if necessary

 

Sulphur Springs vs. Corsicana

(Best-of-three series)
At Sunnyvale HS
  • Game 1: 7 p.m. Thursday (May 21)
  • Game 2: 7 p.m. Friday (May 22)
  • Game 3: 5 p.m. Saturday (May 23), if necessary

 

CLASS 4A REGION II

Pleasant Grove vs. Crandall

(Best-of-three series)
At Kilgore's Driller Park
  • Game 1: 7 p.m. Thursday (May 21)
  • Game 2: 7 p.m. Friday (May 22)
  • Game 3: 1 p.m. Saturday (May 23), if necessary

 

Van vs. Bullard

(Best-of-three series)
At Tyler's Mike Carter Field
  • Game 1: 7 p.m. Thursday (May 21)
  • Game 2: 7 p.m. Friday (May 22)
  • Game 3: 2 p.m. Saturday (May 23), if necessary

 

CLASS 4A REGION III

Lufkin Hudson vs. Center

(Best-of-three series)
At Gary HS
  • Game 1: 7 p.m. Thursday (May 21)
  • Game 2: 7 p.m. Friday (May 22)
  • Game 3: 1 p.m. Saturday (May 23), if necessary

 

Carthage vs. Robinson

(Best-of-three series)
At Mesquite's Tillery Field
  • Game 1: 6 p.m. Friday (May 22)
  • Game 2: 2 p.m. Saturday (May 23)
  • Game 3: follows Game 2, if necessary

 

CLASS 3A REGION II

Redwater vs. Van Alstyne

(Best-of-three series)
At Mount Pleasant HS
  • Game 1: 7:30 p.m. Friday (May 22)
  • Game 2: 1 p.m. Saturday (May 23)
  • Game 3: follows Game 2, if necessary

 

Edgewood vs. New Boston

(Best-of-three series)
At Northeast Texas CC, Mount Pleasant
  • Game 1: 7 p.m. Friday (May 22)
  • Game 2: 2 p.m. Saturday (May 23)
  • Game 3: follows Game 2, if necessary

 

CLASS 3A REGION III

Elkhart vs. Buna

(Best-of-three series)
At Livingston's Texas Slam
  • Game 1: 7 p.m. Thursday (May 21)
  • Game 2: 7 p.m. Friday (May 22)
  • Game 3: 1 p.m. Saturday (May 23), if necessary

 

CLASS 2A REGION III

Simms Bowie vs. Harleton

(Best-of-three series)
At Hughes Springs HS
  • Game 1: 6 p.m. Thursday (May 21)
  • Game 2: 6 p.m. Friday (May 22)
  • Game 3: 2 p.m. Saturday (May 23), if necessary

 

West Sabine vs. Colmesneil

(Best-of-three series)
At TBD
  • Game 1: 7 p.m. Thursday (May 21)
  • Game 2: 7 p.m. Friday (May 22)
  • Game 3: 2 p.m. Saturday (May 23), if necessary

 

Union Grove vs. Maud

(Best-of-three series)
At Centenary College, Shreveport, La.
  • Game 1: 7 p.m. Thursday (May 21)
  • Game 2: 7 p.m. Friday (May 22)
  • Game 3: 2 p.m. Saturday (May 23), if necessary

 

Beckville vs. Centerville

(Best-of-three series)
At Pollok Central HS
  • Game 1: 6 p.m. Thursday (May 21)
  • Game 2: 2 p.m. Saturday (May 23)
  • Game 3: follows Game 2, if necessary