The following are football bi-district playoff matchups involving East Texas teams based on staff projections over the final three weeks of the regular season.

CLASS 6A DIVISION II

Region II

  • Longview vs. Hewitt Midway

 

CLASS 5A DIVISION I

Region II

  • John Tyler vs. College Station
  • Lufkin vs. McKinney North

 

CLASS 5A DIVISION II

Region II

  • Sulphur Springs vs. Lucas Lovejoy

 

Region III

  • Marshall vs. Montgomery
  • Nacogdoches vs. Huntsville
  • Lindale vs. Lamar Consolidated
  • Whitehouse vs. A&M Consolidated

 

CLASS 4A DIVISION I

Region II

  • Kilgore vs. Midlothian Heritage
  • Carthage vs. Waxahachie Life
  • Henderson vs. Athens
  • Van vs. Crandall

 

CLASS 4A DIVISION II

Region II

  • Liberty-Eylau vs. Sunnyvale
  • Pleasant Grove vs. Dallas Roosevelt
  • Bullard vs. Salado
  • Rusk vs. Waco Connally
  • Pittsburg vs. Caddo Mills
  • Brownsboro vs. Lorena
  • Gilmer vs. Nevada Community

 

Region III

  • Jasper vs. Hamshire-Fannett
  • Center vs. Liberty

 

CLASS 3A DIVISION I

Region II

  • Eustace vs. Van Alstyne
  • Mount Vernon vs. Gladewater
  • Malakoff vs. Lone Oak
  • Atlanta vs. Tatum
  • Jefferson vs. Sabine
  • West Rusk vs. Hughes Springs

 

Region III

  • Crockett vs. East Chambers
  • Diboll vs. Buna
  • Elkhart vs. Woodville

 

CLASS 3A DIVISION II

Region II

  • Edgewood vs. Rogers

 

Region III

  • Arp vs. Cooper
  • Daingerfield vs. Corrigan-Camden
  • Harmony vs. Bells
  • Elysian Fields vs. Anderson-Shiro
  • Waskom vs. Hemphill
  • Troup vs. Blue Ridge
  • Paul Pewitt vs. Newton
  • Winona vs. Paris Chisum

 

CLASS 2A DIVISION I

Region II

  • Como-Pickton vs. Collinsville

 

Region III

  • Cushing vs. Centerville
  • Beckville vs. Shelbyville
  • Cayuga vs. Carlisle
  • Garrison vs. Groveton
  • Tenaha vs. West Sabine
  • Alto vs. Normangee
  • Timpson vs. San Augustine
  • Big Sandy vs. Jewett Leon

 

CLASS 2A DIVISION II

Region III

  • Simms Bowie vs. Tioga
  • Grapeland vs. Frost
  • Mount Enterprise vs. Era