The following is a list of likely first-round UIL football playoff matchups involving East Texas teams. The data is based on ETSN.fm’s projections over the final week of the regular season.

 

CLASS 6A DIVISION II

Region II Bi-District

  • Lufkin at John Tyler
  • Longview at Beaumont West Brook

CLASS 5A DIVISION I

Region II Bi-District

  • Mount Pleasant vs. Highland Park
  • Texas High vs. West Mesquite

Region III Bi-District

  • Nacogdoches vs. Temple

CLASS 5A DIVISION II

Region II Bi-District

  • Sulphur Springs vs. Mesquite Poteet
  • Marshall vs. Wylie East

Region III Bi-District

  • Whitehouse vs. College Station

CLASS 4A DIVISION I

Region II Bi-District

  • Liberty-Eylau vs. Terrell
  • Brownsboro vs. Paris
  • Van vs. Princeton

Region III Bi-District

  • Kilgore vs. Little Cypress-Mauriceville
  • Center vs. Bridge City
  • Carthage vs. Silsbee
  • Henderson vs. Navasota

CLASS 4A DIVISION II

Region II Bi-District

  • Tatum vs. Pleasant Grove
  • Gladewater vs. Rusk
  • Gilmer vs. Diboll
  • Jasper vs. Pittsburg
  • Canton vs. Aubrey

CLASS 3A DIVISION I

Region II Bi-District

  • White Oak vs. Mount Vernon
  • Hughes Springs vs. Farmersville
  • Mineola vs. Redwater
  • Jefferson vs. Winnsboro

Region III Bi-District

  • Malakoff vs. McGregor
  • Woodville vs. East Chambers

CLASS 3A DIVISION II

Region II Bi-District

  • Harmony vs. Paul Pewitt
  • Hooks vs. Lone Oak
  • Daingerfield vs. Winona
  • Edgewood vs. Ore City

Region III Bi-District

  • Elysian Fields vs. Corrigan-Camden
  • Newton vs. Waskom
  • Crockett vs. West Rusk
  • Arp vs. Garrison

CLASS 2A DIVISION I

Region III Bi-District

  • Alto vs. Centerville
  • Union Grove vs. Linden-Kildare
  • Joaquin vs. Lovelady
  • Carlisle vs. West Sabine
  • Big Sandy vs. Wolfe City
  • Groveton vs. San Augustine
  • Simms Bowie vs. Cayuga

CLASS 2A DIVISION II

Region III Bi-District

  • Timpson vs. Evadale
  • Overton vs. Iola
  • Tenaha vs. Sabine Pass
  • Grapeland vs. Hull-Daisetta