Seven East Texas teams start pool play at 1 p.m. Thursday at the Division II 7-on-7 football state tournament at Southwest Williamson County Regional Park in Leander.

The following is the full schedule, first by start time for each game, then a second list organized by pool.

Division II 7-on-7 Football State Tournament

Southwest Williamson County Regional Park, Leander

 

East Texas Thursday Pool Play Schedule By Time

1 p.m.

  • White Oak vs. McGregor -- Field 2B (Pool B)
  • Canton vs. Alpine -- Field 5A (Pool E)

 

2 p.m.

  • Gilmer vs. LaMarque -- Field 2A (Pool J)
  • Crockett vs. Boerne -- Field 3A (Pool K)
  • Jasper vs. Graham -- Field 3B (Pool K)
  • Chapel Hill vs. Dublin -- Field 5A (Pool M)
  • Carthage vs. Gatesville -- Field 6 (Pool N)

 

3 p.m.

  • White Oak vs. Crane -- Field 2B (Pool B)
  • Canton vs. Glen Rose -- Field 5B (Pool E)

 

4 p.m.

  • Gilmer vs. Rockdale -- Field 2A (Pool J)
  • Crockett vs. Jasper -- Field 3B (Pool K)
  • Chapel Hill vs. Port Isabel -- Field 5A (Pool M)
  • Carthage vs. La Grange -- Field 6 (Pool N)

 

5 p.m.

  • White Oak vs. FW All Saints -- Field 2A (Pool B)
  • Canton vs. East Bernard -- Field 5B (Pool E)

 

6 p.m.

  • Gilmer vs. Wellington -- Field 2A (Pool J)
  • Crockett vs. Graham -- Field 3B (Pool K)
  • Jasper vs. Boerne -- Field 3A (Pool K)
  • Chapel Hill vs. Wimberley -- Field 5A (Pool M)
  • Carthage vs. Sonora -- Field 6 (Pool N)

 

East Texas Thursday Pool Play Schedule By Pool

Pool B

  • White Oak vs. McGregor -- 1 p.m., Field 2B
  • White Oak vs. Crane -- 3 p.m., Field 2B
  • White Oak vs. FW All Saints -- 5 p.m., Field 2A

 

Pool E

  • Canton vs. Alpine -- 1 p.m., Field 5A
  • Canton vs. Glen Rose -- 3 p.m., Field 5B
  • Canton vs. East Bernard -- 5 p.m., Field 5B

 

Pool J

  • Gilmer vs. LaMarque -- 2 p.m., Field 2A
  • Gilmer vs. Rockdale -- 4 p.m., Field 2A
  • Gilmer vs. Wellington -- 6 p.m., Field 2A

 

Pool K

  • Crockett vs. Boerne -- 2 p.m., Field 3A
  • Jasper vs. Graham -- 2 p.m., Field 3B
  • Crockett vs. Jasper -- 4 p.m., Field 3B
  • Crockett vs. Graham -- 6 p.m., Field 3B
  • Jasper vs. Boerne -- 6 p.m., Field 3A

 

Pool M

  • Chapel Hill vs. Dublin -- 2 p.m., Field 5A
  • Chapel Hill vs. Port Isabel -- 4 p.m., Field 5A
  • Chapel Hill vs. Wimberley -- 6 p.m., Field 5A

 

Pool N

  • Carthage vs. Gatesville -- 2 p.m., Field 6
  • Carthage vs. La Grange -- 4 p.m., Field 6
  • Carthage vs. Sonora -- 6 p.m., Field 6