CLASS 6A

Region II

Lufkin vs. Coppell

  • One-game playoff: Coppell 2, Lufkin 1

CLASS 5A

Region II

Sulphur Springs vs. Little Elm

(Best-of-three series)
At McKinney North HS
  • Game 1: Sulphur Springs 7, Little Elm 5
  • Game 2: Sulphur Springs 13, Little Elm 0

Mount Pleasant vs. Prosper

(Best-of-three series)

  • Game 1: Prosper 5, Mount Pleasant 0
  • Game 2: Prosper 2, Mount Pleasant 0

Hallsville vs. Frisco Wakeland

(Best-of-three series)
At Emory Rains HS
  • Game 1: Wakeland 3, Hallsville 2
  • Game 2: Hallsville 5, Wakeland 4
  • Game 3: Hallsville 9, Wakeland 1

Region III

Lindale vs. Tomball Memorial

(Best-of-three series)
At Franklin HS
  • Game 1: Memorial 6, Lindale 2
  • Game 2: Memorial 2, Lindale 1

Whitehouse vs. Elgin

(Best-of-three-series)
  • Game 1: Elgin 8, Whitehouse 0
  • Game 2: Elgin 4, Whitehouse 0

Jacksonville vs. Willis

(Best-of-three series)
At Lufkin Hudson HS
  • Game 1: Jacksonville 2, Willis 1
  • Game 2: Willis 6, Jacksonville 0
  • Game 3: Willis 7, Jacksonville 2

CLASS 4A

Region II

Carthage vs. Emory Rains

(Best-of-three series)
At Whitehouse ISD Softball Complex
  • Game 1: Carthage 6, Rains 4
  • Game 2: Rains 6, Carthage 4
  • Game 3: Rains 12, Carthage 10

Bullard vs. Liberty-Eylau

(Best-of-three series)
At East Texas Baptist, Marshall
  • Game 1: Bullard 11, Liberty-Eylau 1
  • Game 2: Bullard 12, Liberty-Eylau 2

Henderson vs. Paris North Lamar

  • One-game playoff: North Lamar 11, Henderson 0

Van vs. Rusk

(Best-of-three series)
At East Texas Baptist, Marshall
  • Game 1: Rusk 6, Van 5 (13 innings)
  • Game 2: Rusk 16, Van 5

Region III

Diboll vs. Cleveland

  • One-game playoff: Diboll 5, Cleveland 0

Lufkin Hudson vs. Cleveland Tarkington

  • One-game playoff: Hudson 5, Tarkington 3

CLASS 3A

Region II

Mineola vs. Farmersville

(Best-of-three series)
At Royse City ISD Softball Complex
  • Game 1: Mineola 3, Farmersville 2
  • Game 2: Mineola 5, Farmersville 1

Alba-Golden vs. Howe

  • One-game playoff: Howe 11, Alba-Golden 4

New Diana vs. Redwater

(Best-of-three series)
At Pine Tree HS, Longview
  • Game 1: New Diana 5, Redwater 2
  • Game 2: New Diana 8, Redwater 5

Harmony vs. New Boston

(Best-of-three series)
At Northeast Texas CC, Mount Pleasant
  • Game 1: New Boston 11, Harmony 0
  • Game 2: New Boston 7, Harmony 3

Edgewood vs. Pilot Point

(Best-of-three series)
At Rockwall-Heath HS
  • Game 1: Pilot Point 9 Edgewood 0
  • Game 2: Pilot Point 11, Edgewood 1

Hughes Springs vs. Beckville

  • One-game playoff: Hughes Springs 10, Beckville 0

Hooks vs. Elysian Fields

(Best-of-three series)
At LeTourneau University, Longview
  • Game 1: Hooks 3, Elysian Fields 2
  • Game 2: Hooks 12, Elysian Fields 1

Region III

Malakoff vs. Rogers

(Best-of-three series)
At West ISD Softball Complex
  • Game 1: Rogers 6, Malakoff 3
  • Game 2: Rogers 8, Malakoff 1

Woodville vs. Danbury

(Best-of-three series)
At New Caney HS
  • Game 1: Danbury 6, Woodville 3
  • Game 2: Danbury 11, Woodville 6

Corrigan-Camden vs Buna

(Best-of-three series)
  • Game 1: Buna 6, Corrigan-Camden 4
  • Game 2: Buna 4, Corrigan-Camden 3

Frankston vs. Whitney

(Best-of-three series)
At Ennis HS
  • Game 1: Frankston 2, Whitney 0
  • Game 2: Frankston 4, Whitney 0

Pollok Central vs. East Bernard

(Best-of-three series)
At Mumford HS
  • Game 1: Central 6, East Bernard 4
  • Game 2: Central 2, East Bernard 1

Nacogdoches Central Heights vs. Altair Rice Consolidated

(Best-of-three series)
At Willis HS
  • Game 1: Central Heights 3, Rice Consolidated 0
  • Game 2: Rice Consolidated 4, Central Heights 1
  • Game 3: Central Heights 1, Rice Consolidated 0

CLASS 2A

Region III

Martin’s Mill vs. Simms Bowie

  • One-game playoff: Martin's Milll 15, Bowie 0

Carlisle vs. McLeod

(Best-of-three series)
At Marshall HS
  • Game 1: Carlisle 6, McLeod 2
  • Game 2: Carlisle 3, McLeod 2

Colmesneil vs. Timpson

  • One-game playoff: Colmesneil 11, Timpson 5

Woden vs. Centerville

(Best-of-three series)
At Livingston HS
  • Game 1: Woden 5, Centerville 0

Overton vs. Bogata Rivercrest

  • One-game playoff: Overton 6, Rivercrest 3

Union Grove vs. Avery

  • One-game playoff: Avery 6, Union Grove 4

Joaquin vs. West Sabine

(Best-of-three series)
At Nacogdoches HS
  • Game 1: Joaquin 3, West Sabine 2
  • Game 2: West Sabine 8, Joaquin 1
  • Game 3: West Sabine 6, Joaquin 1

Grapeland vs. Dallardsville Big Sandy

(Best-of-three series)
At Huntington HS
  • Game 1: Grapeland 14, Big Sandy 0
  • Game 2: Grapeland 23, Big Sandy 0

CLASS A (Regional Quarterfinals)

Region III

Union Hill vs. Bloomburg

  • One-game playoff: Union Hill 9, Bloomburg 8

Fruitvale vs. Sulphur Bluff

(Best-of-three series)
At Como-Pickton HS
  • Game 1: Fruitvale 11, Sulphur Bluff 9
  • Game 2: Sulphur Springs 13, Fruitvale 4
  • Game 3: Sulphur Springs 15, Fruitvale 0

Slocum vs. Martinsville

(Best-of-three series)
At Cushing HS
  • Game 1: Slocum 16, Martinsville 1
  • Game 2: Slocum 6, Martinsville 1

Wells vs. Chester

(Best-of-three series)
  • Game 1: Chester 20, Wells 2
  • Game 2: Chester 25, Wells 6