AUSTIN -- On the strength of its two relay teams and the blazing speed of Baylor signee Kevin Harris, Texas High captured the Class 4A state championship of the UIL State Track and Field Meet on Friday at Mike A. Myers Stadium.

The Tigers finished with 40 points as a team, two more than runner-up Fort Bend Marshall.

Texas High took first-place finishes in both the 400 and 800 meter relays, which consisted of Jacorian Walker, Treveon Walker, Travonne Monk and Harris. The Tigers' time of 1:24.26 in the 800 set a new 4A state record, while the 400 relay team's time of 40.41 was enough to make the Tigers 2-for-2 in their relay events.

Tatum's Jordan Nelson sails in the Class 2A triple jump competition Friday at the UIL state track and field meet in Austin. (Travis Harsch, ETSN.fm)

Harris did his part individually as well, narrowly edging out Humble Summer Creek's Aaron Sharp to win gold in the 200 meter dash. Harris took first with a time of 20.92, while Sharp finished at 20.97.

Mount Pleasant's K.D. Cannon, a Baylor football signee, beat out Aledo's Ryan Newsome to capture gold in the 100 meter dash. Cannon's mark of 10.32 was good enough to top Newsome's time of 10.51.

Nacogdoches 800 meter relay team of Alex Gregory, Jamar Woodard, L.J. Barnes and Brandon Jones took bronze with a time of 1:25.16.

In Class 2A, Daingerfield and Tatum tied for second place overall with 38 points apiece, well behind state champion Rosebud-Lott (61).

Tatum's Jaylen Shans-Sheppard earned gold in the 110 meter hurdles with a time of 14.43. Daingerfield's 800 meter relay team of Denzel Mims, Calvin Bryant, Jordan Miles and Keynon Whetstone took first with a time of 1:26.94; Newton and Tatum finished third and fourth, respectively. in the event.

Tatum's Jordan Nelson got second in the triple jump with a length of 46-11.75, while Hemphill's Emre Hamilton placed third at 46-09.25.

Daingerfield's 400 meter relay squad earned a second-place nod at 41.94, just ahead of third-place Newton, which finished at 41.98.

For Saturday's East Texas boys schedule of events, click here.

Daingerfield's Jordan Miles takes off at the start of the Class 2A boys 800 meter relay Friday at the UIL state track and field meet. (Travis Harsch, ETSN.fm)

UIL State Track and Field Meet

At Mike A. Myers Stadium, Austin

FRIDAY'S EAST TEXAS BOYS RESULTS

CLASS 4A

  • High jump -- Kevron Jackson, John Tyler (6-06, 5th)
  • Discus -- Jacob Bragg, Nacogdoches (157-00, 8th)
  • 400 meter relay -- Texas High (Jacorian Walker, Treveon Walker, Travonne Monk, Kevin Harris), (40.41, 1st)
  • 100 meter dash -- K.D. Cannon, Mount Pleasant (10.32, 1st)
  • 800 meter relay -- Texas High (Jacorian Walker, Treveon Walker, Travonne Monk, Kevin Harris), (1:24.26, 1st, Class 4A record) // Nacogdoches (Alex Gregory, Jamar Woodard, LJ Barnes, Brandon Jones), (1:25.16, 3rd)
  • 200 meter dash -- Kevin Harris, Texas High (20.92, 1st)

 

CLASS 3A

  • 3200 meters -- Sam Farrell, Lufkin Hudson (9:34.12, 3rd)
  • High jump -- Jeffery Minor, Chapel Hill (6-08, 3rd) // Austin Railsback, Chapel Hill (6-06, 5th)
  • Long jump -- Zedrick Lister, Henderson (22-06.25, 6th) // Stefun Tatum, Kilgore (22-01.00, 8th)

 

CLASS 2A

  • High jump -- William Rogers, Garrison (6-4, 6th)
  • Long jump -- Kevin Shorter, Newton (22-00.25, 4th) // Terrence Whitaker, Jefferson (21-09, 5th)
  • Pole vault -- Dylan Gale, White Oak (14-6, 5th) // Austin Jones, Arp (13-6, 8th)
  • Shot put -- Ladarious Hamilton, Corrigan-Camden (48-09.75, 9th)
  • Triple jump -- Jordan Nelson, Tatum (46-11.75, 2nd) // Emre Hamilton, Hemphill (46-09.25, 3rd)
  • Discus -- Jackson Tyner, Edgewood (154-01, 4th) // Tyrone Hunt, Arp (151-02)
  • 400 meter relay -- Daingerfield (Jordan Miles, Calvin Bryant, Keynon Whetstone, Denzel Mims), (41.94, 2nd) // Newton (Brandon Johnson, Kevin Shorter, Calum Foster, Roney Elam), (41.98, 3rd)
  • 110 meter hurdles -- Jaylen Shans-Sheppard, Tatum (14.43, 1st) // Jordan Washington, Crockett (14.65, 5th)
  • 800 meter relay -- Daingerfield (Denzel Mims, Calvin Bryant, Jordan Miles, Keynon Whetstone), (1:26.94, 1st) // Newton (Calum Foster, Roney Elam, Brandon Johnson, Kevin Shorter), (1:27.27, 3rd) // Tatum (Denarius Earl, Deyanta Roberson, Jaylen Shans-Sheppard, Jordan Nelson), (1:28.37, 4th)
  • 300 meter hurdles -- Jordan Washington, Crockett (38.73, 4th) // Jimmie Houston, Hooks (44.16, 9th)
  • 200 meter dash -- Ray-Shan Willie, Elysian Fields (22.09, 6th)
  • 1600 meter run -- Trent Phelps, Edgewood (4:31.16, 4th) // Austin Eudy, Queen City (4:57.15, 9th)
  • 1600 meter relay -- Tatum (Chris Jenkins, Jordan Nelson, J.D. Taylor, Deyanta Roberson), (3:23.53, 3rd) // Daingerfield (Jesse Biles, Denzel Mims, Keynon Whetstone, Jordan Miles), (3:25.84, 6th)

 

CLASS A DIVISION I

  • Pole vault -- Mikel Carter, Shelbyville (14-0, 7th)
  • Shot put -- Haston Adams, Beckville (46-04.75, 7th) // Jacolby Whitaker, Alto (45-07.50, 8th)
  • Long jump -- L'Darius Pope, Alto (21-08.50, 4th)

 

CLASS A DIVISION II

  • High jump -- Dustin Bannister, Trinidad (5-08, 8th)

 

Newton's Calum Foster breaks from the blocks in the Class 2A boys 800 meter relay Friday at the UIL state track and field meet in Austin. (Travis Harsch, ETSN.fm)