High school basketball paradise visits East Texas this weekend when 45 boys and girls teams converge on the town of Brownsboro for the annual Great East Texas Shootout.

Beginning Thursday and continuing through Saturday, the tournament will consist of 18 boys and 27 girls teams playing a combined 91 games over a three-day span at four different venues in Brownsboro.

There are 25 girls and 10 boys games on tap Thursday, beginning at 8 a.m. and concluding with the final wave of games scheduled to tip off 7:30 p.m.

The girls championship, won by LaPoynor last year, is set for 6:15 p.m. Saturday. The boys championship, which went to Athens a season ago, will take place at 7:30 p.m. Saturday.

Keep checking ETSN.fm throughout the weekend for updates.

---

Great East Texas Shootout

At Brownsboro
Thursday-Saturday

Thursday’s games

BOYS
  • Game 1 – Sunnyvale vs. Van, 9:30 a.m. (HS)
  • Game 2 – Arp vs. Mineola, 10:45 a.m. (ELEM)
  • Game 3 – Brownsboro vs. Elysian Fields, 12:15 p.m. (HS)
  • Game 4 – Mansfield Legacy vs. Gilmer, 2 p.m. (HS)
  • Game 5 – Leander Glenn vs. Kaufman, 2 p.m. (JH)
  • Game 6 – Quinlan Ford vs. Tyler Grace, 2 p.m. (ELEM)
  • Game 7 – Athens vs. Emory Rains, 2 p.m. (INT)
  • Game 8 – Royse City vs. Palestine Westwood, 5 p.m. (HS)
  • Game 9 – Lucas Lovejoy vs. Marshall, 6:15 p.m. (JH)
  • Game 10 – Game 6 winner vs. Game 3 winner, 7:30 p.m. (HS)

 

GIRLS
  • Game 1 – Texas High vs. Tyler Grace, 8 a.m. (HS)
  • Game 2 – Bullard vs. John Tyler, 8 a.m. (JH)
  • Game 3 – Tyler All Saints vs. Martin’s Mill, 8 a.m. (ELEM)
  • Game 4 – Crandall vs. Brownsboro JV, 8 a.m. (INT)
  • Game 5 – Chapel Hill vs. Kerens, 9:30 a.m. (JH)
  • Game 6 – Rusk vs. Mabank, 9:30 a.m. (ELEM)
  • Game 7 – Jacksonville vs. Harmony, 9:30 a.m. (INT)
  • Game 8 – Brownsboro vs. Gladewater, 10:45 a.m. (HS)
  • Game 9 – Palestine vs. Van, 10:45 a.m. (JH)
  • Game 10 – Mineola vs. Carthage, 10:45 a.m. (INT)
  • Game 11 – Sunnyvale vs. Pine Tree, 12:15 p.m. (JH)
  • Game 12 – Texas High vs. Whitehouse, 12:15 p.m. (ELEM)
  • Game 13 – Port Neches-Groves vs. Elysian Fields, 12:15 p.m. (INT)
  • Game 14 – Game 2 winner vs. Game 4 winner, 3:30 p.m. (HS)
  • Game 15 – Game 7 winner vs. Game 6 winner, 3:30 p.m. (JH)
  • Game 16 – Game 7 loser vs. Game 6 loser, 3:30 p.m. (ELEM)
  • Game 17 – Stephenville vs. Hallsville, 3:30 p.m. (INT)
  • Game 18 – Game 12 winner vs. Game 9 winner, 5 p.m. (JH)
  • Game 19 – Game 5 loser vs. Game 13 loser, 5 p.m. (ELEM)
  • Game 20 – Game 8 loser vs. Game 1 loser, 5 p.m. (INT)
  • Game 21 – Game 8 winner vs. Game 1 winner, 6:15 p.m. (HS)
  • Game 22 – Game 5 winner vs. Game 13 winner, 6:15 p.m. (ELEM)
  • Game 23 – Game 10 loser vs. Game 11 loser, 6:15 p.m. (INT)
  • Game 24 – Game 10 winner vs. Game 11 winner, 7:30 p.m. (JH)
  • Game 25 – Game 12 loser vs. Game 9 loser, 7:30 p.m. (ELEM)