Lobo Relays

March 8, Lobo Stadium, Longview

BOYS RESULTS

  • Team Standings -- 1, Longview, 125; 2, Hallsville, 95; 3, Nacogdoches, 62.5; 4, Tyler Lee, 59; 5, Kilgore 57; 6, Mesquite Horn, 48; 7, Lakeside, 47; 8, Lufkin, 31; 9, Marshall, 25; 10 (tie), Shreveport Byrd, 21; 10 (tie), John Tyler, 21; 12, Pine Tree, 18.5; 13, Bullard Brook Hill, 8; 14, Longview 'B' 2; 15 (tie), Hallsville 'B' 0; 15 (tie), Mesquite Horn 'B' 0; 15 (tie), Tatum, 0; 15 (tie), Pine Tree 'B' 0.
  • 100 meter dash -- 1, Chris Lewis, Lakeside, 11.15; 2, Deionte Wall, Longview, 11.20; 3, Nathan Jones, Longview, 11.25; 4, Jamar Woodard, Nacogdoches, 11.54; 5, JaMycal Hasty, Longview, 11.56; 6, Bryston Gipson, John Tyler, 11.69.
  • 200 meter dash -- 1, Jared Love, Longview, 22.53; 2, Chris Lewis, Lakeside, 22.56; 3, Jaylon Lawson, Longview, 23.16; 4, Emmanuel Taylor, Mesquite Horn, 23.18; 5, LJ Barnes, Nacogdoches, 23.22; 6, Tony Griffin, Shreveport Byrd, 23.23.
  • 400 meter dash -- 1, Emanuel Ogwo, Mesquite Horn, 51.98; 2, Darryl Moore, Lakeside, 52.66; 3, Jakalub Rhodes, John Tyler, 53.63; 4, Joel Holmes, Hallsville, 53.73; 5, Yorum McDowell, Lufkin, 53.80; 6, Cedric King, Longview, 54.00.
  • 800 meter run -- 1, Enrique Soto, Lakeside, 2:00.02; 2, Curtis Mann, Longview, 2:00.15; 3, Jake Greer, Hallsville, 2:04.66; 4, Collin Pierson, Hallsville, 2:05.77; 5, Zach Hulen, Hallsville, 2:06.84; 6, Sammy Robey, Pine Tree, 2:07.19.
  • 1600 meter run -- 1, Enrique Soto, Lakeside, 4:31.57; 2, Daniel Tanner, Shreveport Byrd, 4:32.32; 3, Jesse Rodriguez, Hallsville, 4:37.71; 4, Harrison Haase, Marshall, 4:40.52; 5, Ethan Carrilo, Nacogdoches, 4:43.85; 6, Brian Thompson, Pine Tree, 4:45.50.
  • 3200 meter run -- 1, Jesse Rodriguez, Hallsville, 9:58.00; 2, Daniel Tanner, Shreveport Byrd, 9:58.35; 3, Brian Thompson, Pine Tree, 10:09.88; 4, Evan Barron, Pine Tree, 10:23.61; 5, Quintin Deller, Longview, 10:25.22; 6, Ryan McKelvey, Hallsville, 10:31.27.
  • 110 meter hurdles -- 1, Jay Roberson, Tyler Lee, 15.43; 2, Tony Itoka, Hallsville, 15.49; 3, Cody Blankenship, Hallsville, 16.11; 4, Chris Beaty, Kilgore, 16.43; 5, Robby Washington, John Tyler, 16.74; 6 (tie), Zach Goodloe, Pine Tree, 17.43; 6 (tie), Greg Roberts, Nacogdoches, 17.43.
  • 300 meter hurdles -- 1, Jay Roberson, Tyler Lee, 40.89; 2 (tie), Tiandre Jackson-Young, Marshall, 42.11; 2 (tie), Montrell Howard, Tyler Lee, 42.11; 4 (tie), Tony Itoka, Hallsville, 42.26; 4 (tie), Cody Blankenship, Hallsville, 42.26; 6, Jeffrey Sanders, Kilgore, 42.81.
  • 4x100 relay -- 1, Longview (Jaylon Lawson, Deionte Wall, Jared Love, Nathan Jones), 41.86; 2, Nacogdoches (Shawn Smith, Brandon Jones, LJ Barnes, Jamar Woodard), 43.25; 3, Mesquite Horn (Collin Hawkins, Neimah Wagner, Emanuel Ogwo, Justyn Oliphant), 43.91; 4, Kilgore (Aaron Foy, Jordan Thompson, Austin Jordan, Kevrin Justice), 44.12; 5, Pine Tree (Lemarcus Reese, Gerkyle Gossett, Dee Gray, Calvin Lacy), 44.15; 6, Lufkin (KeKe Coutee, Jamarion Houston, Justice Horn, Terry Mark), 44.19.
  • 4x200 relay -- 1, Longview (Nathan Jones, Jaylon Lawson, Deionte Wall, Jared Love), 1:27.81; 2, Nacogdoches (Jamar Woodard, Brandon Jones, LJ Barnes, Alex Gregory), 1:29.96; 3, John Tyler (Traven Johnson, Justice Liggins, Terry Ausborne, Greg Johnson), 1:31.05; 4, Lufkin (KeKe Coutee, Jamarion Houston, Justice Horn, Trey Brooks), 1:32.72; 5, Kilgore (Aaron Foy, Austin Jordan, Kevrin Justice, Jordan Thompson), 1:33.50; 6, Tyler Lee (Kenneth Williams, Jared Williams, Sean Matthews, Billy Maddux), 1:33.55.
  • 4x400 relay -- 1, Mesquite Horn (Destri White, Jose Vasquez, Toby Okonkwo, Emanuel Ogwo), 3:30.64; 2, Kilgore (Jeffrey Sanders, Jordan Thompson, Xaviar Gaona, Kevrin Justice), 3:31.90; 3, Marshall (John Love, Dontavious Boyd, Sydney Ajanga, Ashton Robertson), 3:31.99; 4, Lufkin (Trey Brooks, Michael Farley, Justice Horn, Yorum McDowell), 3:32.06; 5, Hallsville (Collin Pierson, Joel Holmes, Zach Hulen, Cody Blankenship), 3:33.56; 6, Longview (Curtis Mann, Jonte Burkes, Nicholas Kottwitz, Cedric King), 3:34.21.
  • Long jump -- 1, Chris Coby, Longview, 21-9 1/4; 2, Cedric King, Longview, 21-4 1/2; 3, Jared Williams, Tyler Lee, 20-8 3/4; 4, Bryce Wilkerson, Tyler Lee, 20-7 1/4; 5, Jamal Jeffrey, Lufkin, 20-5 1/2; 6, KeKe Coutee, Lufkin, 20-0.
  • Shot put -- 1, Delkei Derrett, Tyler Lee, 51-1; 2, LaDarrin Anthony, Kilgore, 48-0; 3, Cadell Williams, Longview, 47-8; 4, Jacob Bragg, Nacogdoches, 46-11; 5, D.Q. Scott, Kilgore, 46-10; 6, Cornellious Bell, Kilgore, 45-1.
  • Discus -- 1, Jacob Bragg, Nacogdoches, 135-3; 2, Logan Walters, Bullard Brook Hill, 133-10; 3, Chad Bomes, Kilgore, 128-5; 4, Austin Howell, Hallsville, 122-10; 5, Keyotrick Brown, Pine Tree, 118-10 1/2; 6, Cornellious Bell, Kilgore, 117-6 1/2.
  • Triple jump -- 1, Cedric King, Longview, 42-8 1/4; 2, Jamal Jeffrey, Lufkin, 42-7 3/4; 3, Kevrin Justice, Kilgore, 42-6 3/4; 4, Macailyn Wilder, Hallsville, 42-6 1/2; 5, D'Ante Riggins, Nacogdoches, 42-3 1/2; 6, JaMykal Hasty, Longview, 41-8.
  • High jump -- 1, Cody Blankenship, Hallsville, 6-4; 2, Tony Itoka, Hallsville, 6-2; 3 (tie), Chris Coby, Longview, 6-0; 3 (tie), Jamal Boyd, Shreveport Byrd, 6-0; 3 (tie), Cedric King, Longivew, 6-0; 3 (tie), 6-0; 3 (tie), Garren Jernigan, Marshall, 6-0; 3 (tie), Maurice Moore, Lakeside, 6-0.
  • Pole vault -- 1, Jay Roberson, Tyler Lee, 16-0; 2, Joel Holmes, Hallsville, 14-0; 3, Reid Perry, Nacogdoches, 13-6; 4, Matt Godwin, Hallsville, 12-6; 5, David Gamble, Mesquite Horn, 11-6; 6, Nickolas Beranek, Marshall, 11-0.

 

GIRLS RESULTS

  • Team standings -- 1, Mesquite Horn, 145; 2, John Tyler, 70; 3 (tie), Pine Tree, 67; 3 (tie), Tatum, 67; 5, Shreveport Byrd, 64; 6, Marshall, 49; 7, Hallsville, 46; 8, Longview, 34; 9, Lakeside, 32; 10, Kilgore, 21; 11, Nacogdoches, 18; 12 (tie), Bullard Brook Hill, 0; 12 (tie), Hallsville 'B' 0; 12 (tie), Longview 'B' 0; 12 (tie), Lufkin, 0; 12 (tie), Mesquite Horn 'B' 0; 12 (tie), Tyler Lee, 0; 12 (tie), Pine Tree 'B' 0.
  • 100 meter dash -- 1, Kiana Turner, Tatum, 12.92; 2, Bryanna Jones, Mesquite Horn, 13.16; 3, Natasha Griffith, Hallsville, 13.24; 4, Aatiya Henry, Mesquite Horn, 13.40; 5, Christina Lampkin, John Tyler, 13.46; 6, Arteshia Johnson, Mesquite Horn, 13.49.
  • 200 meter dash -- 1, Deja Young, Mesquite Horn, 26.07; 2, Kenija Collier, Tatum, 26.47; 3, Tanisha Vaughn, John Tyler, 26.83; 4, Daysha Brooks, Mesquite Horn, 26.91; 5, Jaylon Wagoner, Hallsville, 26.97; 6, Breuna Gipson, John Tyler, 27.15.
  • 400 meter dash -- 1, DeShalyn Jones, John Tyler, 58.35; 2, Aatiya Henry, Mesquite Horn, 58.45; 3, Amber Redic, Longview, 1:00.67; 4, Jamiya Reese, Longview, 1:00.75; 5, Leondra Brossette, Shreveport Byrd, 1:02.46; 6, Anna Runnels, Marshall, 1:03.73.
  • 800 meter run -- 1, Kodii Church, Mesquite Horn, 2:23.76; 2, Kishana Allen, Mesquite Horn, 2:26.63; 3, J'Anesha Strong, Shreveport Byrd, 2:26.79; 4, Venessa Tirado, Tatum, 2:34.68; 5, Kristen Ward, Longview, 2:35.48; 6, Story Sasseen, Hallsville, 2:36.50.
  • 1600 meter run -- 1, Christina Nelson, Pine Tree, 5:32.63; 2, Kishana Allen, Mesquite Horn, 5:45.38; 3, Lindsey Humphrey, Shreveport Byrd, 5:46.03; 4, Alissa Lander, Lakeside, 5:55.14; 5, Sydney Hacker, Marshall, 5:58.54; 6, Venessa Tirado, Tatum, 6:00.54.
  • 3200 meter run -- 1, Christina Nelson, Pine Tree, 11:47.75; 2, Alissa Lander, Lakeside, 12:29.56; 3, Lindsey Humphrey, Shreveport Byrd, 12:40.97; 4, Teresa Siguenza, Mesquite Horn, 12:57.34; 5, Emily Emerson, Hallsville, 12:59.96; 6, Rachel Willis, Hallsville, 13:11.22.
  • 100 meter hurdles -- 1, Daniella Comier, Pine Tree, 16.18; 2, Jade Caldwell, John Tyler, 16.62; 3, Dyamond Brokenberry, Mesquite Horn, 16.70; 4, Brianna Callier, John Tyler, 17:43.99; 5, Kasea Rodriguez, Nacogdoches, 18.14; 6, Dee Dee Quarles, Lakeside, 18.50.
  • 300 meter hurdles -- 1, Emma Guest, Pine Tree, 47.58; 2, Caroline Campbell, Shreveport Byrd, 48.27; 3, Madison Gonzalez, Hallsville, 48.87; 4, Brittany Johnson, Mesquite Horn, 49.10; 5, Jade Caldwell, John Tyler, 49.64; 6, Briana Callier, John Tyler, 51.34.
  • 4x100 relay -- 1, Mesquite Horn (Aatiya Henry, Bryanna Jones, Arteshia Johnson, Deja Young), 47.98; 2, John Tyler (Sydney Jenkins, Christina Lampkin, Brianna Callier, Tanisha Vaughn), 49.24; 3, Tatum (Alexis Bell, Shanetra Minor, Kenija Collier, Kiana Turner), 49.47; 4, Longview (Alexandria Humble, Aleesa Coffer, Adriel Thomas, Mashyia Jones), 49.87; 5, Hallsville (Nathalia Lomax, Jaylon Wagoner, Autumn Adkins, Natasha Griffith), 50.09; 6, Shreveport Byrd (Chelsea Walker, Caroline Campbell, Kiera Getter, Morgan White), 50.62.
  • 4x200 relay -- 1, John Tyler (Breuna Gipson, Christina Lampkin, DeShalyn Jones, Tanisha Vaughn), 1:43.23; 2, Tatum (Alexis Bell, Shanetra Minor, Kenija Collier, Kiana Turner), 1:44.89; 3, Longview (Alexandra Humble, Aleesa Coffer, Mashyia Jones, Amber Redic), 1:45.29; 4, Shreveport Byrd (Morgan White, J'Anesha Strong, Kiera Getter, Leondra Brossette), 1:47.26; 5, Hallsville (Nathalia Lomax, Jaylon Wagoner, Autumn Adkins, Natasha Griffith), 1:47.57; 6, Pine Tree (Teiyana Thurmond, Kisyanna Willis, Breanna Ingram, Francely Lopez), 1:49.54.
  • 4x400 relay -- 1, Shreveport Byrd (Morgan White, J'Anesha Strong, Caroline Campbell, Leondra Brossette), 4:10.00; 2, Mesquite Horn (Daysha Bullocks, Deja Young, Kodii Church, Brittany Johnson), 4:11.09; 3, Marshall (Emma Runnels, Anna Runnels, Heidi George, Kasey Green), 4:15.71; 4, Pine Tree (Kisyanna Willis, Allyssa Jones, Kendra Lewis, Keara Butler), 4:15.74; 5, Hallsville (Ariel Winstead, Story Sasseen, Autumn Adkins, Jenna Donovan), 4:17.88; 6, Longview (Jamiya Reese, Aleesa Coffer, Kristen Ward, Amber Redic), 4:20.75.
  • Long jump -- 1, Aatiya Henry, Mesquite Horn, 17-1 3/4; 2, Shanae Collins, Lakeside, 16-3; 3, Bryanna Jones, Mesquite Horn, 16-2; 4, RoNeisha Simpson, Tatum, 15-6 1/2; 5, Ryshaneek Sterling, Tatum, 15-1; 6, Ariel Winstead, Hallsville, 14-7.
  • Shot put -- 1, Justice Lockett, Nacogdoches, 35-11; 2, Kayla Cole, Marshall, 35-6; 3, Dominique Allen, Mesquite Horn, 35-4; 4, Adreyanna Barnes, Kilgore, 31-10; 5, Jackie Kindle, John Tyler, 31-6; 6, Faith Deckard, Nacogdoches, 30-8.
  • Discus -- 1, Jasmine Turner, Lakeside, 101-8; 2, Kayla Cole, Marshall, 97-7; 3, Dominique Allen, Mesquite Horn, 93-2; 4, G. Diviney, Pine Tree, 92-0; 5, Destini Rossum, Kilgore, 86-3; 6, Faith Deckard, Nacogdoches, 86-2.
  • Triple jump -- 1, Kenija Collier, Tatum, 39-0; 2, Tony Burks, Kilgore, 38-4; 3, Aatiya Henry, Mesquite Horn, 37-9; 4, Natasha Griffith, Hallsville, 36-11; 5, Teiyana Thurmond, Pine Tree, 36-10 3/4; 6, Briana Callier, John Tyler, 34-4.
  • High jump -- 1, Heidi George, Marshall, 5-4; 2 (tie), Tony Burks, Kilgore, 5-2; 2 (tie), Deneisha Patterson, Pine Tree, 5-2; 4 (tie), Daniella Comier, Pine Tree, 5-0; 4 (tie), Monique Parks, Nacogdoches, 5-0; 4 (tie), Autumn Adkins, Hallsville, 5-0.
  • Pole vault -- 1, Elisha Leathers, Hallsville, 7-6; 2, Destiny Ratcliff, Marshall, 7-0; 3, Katie Anderson, Shreveport Byrd, 5-6.