LONGVIEW — Listed is the Texas Sports Writers Association All-State Softball Team members from East Texas for the 2017 season. Voting was conducted by TSWA members based on nominations from coaches and media members from around the state.

CLASS 6A

Honorable Mention

  • Pitcher Christa Radke, Lufkin; Kennedy Cameron, Longview
  • Catcher — Kerris Cameron, Longview
  • Shortstop — Leah Akridge, Lufkin
  • Outfield — Brooke Goynes, Longview

CLASS 5A

Second Team

  • Outfield — Na’keyia Fisher, Pine Tree

Third Team

  • Pitcher — Madalyn Alexander, Pine Tree
  • Outfield — Alyssa Abron, Sulphur Springs; Ashleigh Cheek, Mount Pleasant

Honorable Mention

  • Pitcher — Bailey Haggerty, Sulphur Springs
  • First base — Brinklee Driver, Sulphur Springs
  • Second base — Hannah Crowson, Sulphur Springs
  • Third base — Kinley Wilkins, Marshall
  • Shortstop — Kelsey Wallace, Sulphur Springs; Jordan Dickerson, Mount Pleasant
  • Outfield — Haley Morgan, Pine Tree; Sadie Stroud, Sulphur Springs; Kamille Gill, Mount Pleasant
  • DP/Utility — Haylie Rich, Marshall; Blakely Cheek, Mount Pleasant

CLASS 4A

Second Team

  • Second base — Chelcie Pierce, Carthage

Third Team

  • Pitcher — Taylor Wills, Carthage; Brianna Robinson, Henderson
  • Third base — Sydney Johnson, Spring Hill

Honorable Mention

  • Pitcher — Kaycee Parker, Pittsburg; Madeline Barber, Gilmer; Ashlyn Seaton, Bullard; Tatum Goff, Rusk; Murphy Williams, Gladewater
  • Catcher — Zoie Pilgrim, Gladewater
  • First base — Carson Robertson, Carthage; Sydney Reynolds, Pittsburg
  • Second base — Kristin Tugwell, Rusk
  • Third base — Adriana Bradley, Tatum; Samantha Smith, Athens
  • Shortstop — Kayman Courtney, Carthage
  • Outfield — Jayla Landrum, Spring Hill
  • DP/Utility — Cylie Wragg, Gladewater

CLASS 3A

First Team

  • Pitcher — Jessica Patak, White Oak
  • First base — Shelbie Fickling, Hughes Springs
  • Second base — Haylee Wilson, Hughes Springs
  • Outfield — Peyton Blythe, Hughes Springs
  • DP/Utility — Makana Morton, West Rusk

Second Team

  • Pitcher — Marisol Kennedy, Hughes Springs
  • Second base — Maeghan Davis, West Rusk
  • Outfield — Jarynn Sprinkle, Pollok Central

Third Team

  • Pitcher — Shelby Mixon, Woodville; Randi Carol Phillips, Harleton

Honorable Mention

  • Pitcher — Zoe Lanier, Hughes Springs; Heather Zook, New Diana; Madison Whitfield, Mount Vernon
  • Catcher — Kaleigh McClure, Arp
  • First base — Sarah Findley, Elysian Fields; Alyssa Hearon, Troup; Kloe Meador, New Diana; Katelyn Ridgle, Eustace; Shelly Pierce, Beckville; Hannah Pendarvis, Ore City
  • Second base — Riley Hughes, Mount Vernon; Brooke Weaver, Harleton
  • Shortstop — Makenna Bell, Pollok Central; Kensley Echols, Hughes Springs; Avery Underwood, Harleton
  • Outfield — Hope Howard, Harmony; Heather Brown, Mount Vernon; Johnae Robinson, Pollok Central; Shay Lucus, Elysian Fields; Katelyn Roth, Hughes Springs; Trinity Boggs, Frankston; Madi Brown, New Diana
  • DP/Utility — India Holland, Arp

CLASS 2A

First Team

  • Pitcher — Grace Camacho, Martin’s Mill; Cadie Belle Currie, Grapeland
  • Third base — Reese Taylor, Woden

Second Team

  • Pitcher — Jalyn Fletcher, Slocum
  • Catcher — Briley Evers, Slocum
  • First base — Allison Gray, Carlisle
  • Second base — Courtney January, Slocum
  • Shortstop — Marilyn Alvarado, Cross Roads
  • Outfield — Taylor Clark, Slocum

Third Team

  • Second base — Hannah Lathan, Cross Roads

Honorable Mention

  • Pitcher — Amber Allen, Woden; Lexi Hutchins, Joaquin; Madison Staruska, Hawkins
  • Catcher — Abbie Orrick, Martin’s Mill; Madelynn Lacaze, Union Grove;
  • First base — Jessie Camacho, Martin’s Mill
  • Second base — Natalie Smith, Hawkins
  • Third base — Calli Camacho, Martin’s Mill; Lizzie Bible, Union Grove
  • Shortstop — Jacey Hicks, Alto; Taylor Mullen, Grapeland; Keylee Adair, Carlisle; Shelby Brookshire, Woden
  • Outfield — Shay Griffin, Alto; Cheyenne Vannier, Carlisle; Silvia Montgomery, Hawkins; Diamond Dunn, Grapeland
  • DP/Utility — Abbie Teutsch, Alto