Softball Playoffs: Area-Round Matchups
The high school softball playoffs continue this week, and here are the area-round playoff matchups.
CLASS 4A
Region II
Area
Nacogdoches vs. Sulphur Springs
- One-game playoff: 6 p.m. Friday (May 3), Lindale ISD Softball Complex
Hallsville vs. Mansfield Legacy
(Best-of-three series)
Forney HS
- Game 1: 6 p.m. Thursday (May 2)
- Game 2: 7 p.m. Friday (May 3)
- Game 3: noon Saturday (May 4), if necessary
Whitehouse vs. Lucas Lovejoy
(Best-of-three series)
Wills Point HS
- Game 1: 7 p.m. Thursday (May 2)
- Game 2: 7 p.m. Friday (May 3)
- Game 3: noon Saturday (May 4), if necessary
CLASS 3A
Region II
Area
Henderson vs. Paris North Lamar
- One-game playoff: 7 p.m. Friday (May 3), Grand Saline HS
Mineola vs. Crandall
(Best-of-three series)
- Game 1: 6:30 p.m. Thursday (May 2), Crandall HS
- Game 2: 5 p.m. Saturday (May 4), Mineola HS
- Game 3: follows Game 2, if necessary
Van vs. Pleasant Grove
(Best-of-three series)
Northeast Texas CC, Mount Pleasant
- Game 1: 6:30 p.m. Thursday (May 2)
- Game 2: 4:30 p.m. Friday (May 3)
- Game 3: follows Game 2, if necessary
Gladewater vs. Atlanta
(Best-of-three series)
- Game 1: 6:30 p.m. Thursday (May 2), Atlanta HS
- Game 2: 6:30 p.m. Friday (May 3), Gladewater HS
- Game 3: 1 p.m. Saturday (May 4), ETBU's Taylor Field, Marshall, if necessary
Region III
Area
Pollok Central vs. West
(Best-of-three series)
Athens HS
- Game 1: 7 p.m. Friday (May 3)
- Game 2: 2 p.m. Saturday (May 4)
- Game 3: follows Game 2, if necessary
Huntington vs. Rockdale
(Best-of-three series)
Madisonville HS
- Game 1: 6:30 p.m. Friday (May 3)
- Game 2: 4 p.m. Saturday (May 4)
- Game 3: follows Game 2, if necessary
Rusk vs. Robinson
(Best-of-three series)
Fairfield HS
- Game 1: 7 p.m. Thursday (May 2)
- Game 2: 1 p.m. Saturday (May 4)
- Game 3: follows Game 2, if necessary
Lufkin Hudson vs. Lorena
(Best-of-three series)
Bryan HS
- Game 1: 7 p.m. Friday (May 3)
- Game 2: 1 p.m. Saturday (May 4)
- Game 3: follows Game 2, if necessary
CLASS 2A
Region II
Area
Malakoff vs. New Boston
(Best-of-three series)
Hallsville HS
- Game 1: 6 p.m. Thursday (May 2)
- Game 2: 5:30 p.m. Friday (May 3)
- Game 3: follows Game 2, if necessary
Edgewood vs. Mount Vernon
(Best-of-three series)
- Game 1: 6:30 p.m. Thursday (May 2), Quinlan Ford HS
- Game 2: 6:30 p.m. Friday (May 3), Quinlan Ford HS
- Game 3: 10 a.m. Saturday (May 4), Mineola HS, if necessary
Region III
Area
Harmony vs. Woodville
(Best-of-three series)
Nacogdoches HS
- Game 1: 7:30 p.m. Thursday (May 2)
- Game 2: Friday (May 3)
- Game 3: follows Game 2, if necessary
Nacogdoches Central Heights vs. Troup
(Best-of-three series)
Cushing HS
- Game 1: 7 p.m. Friday (May 3)
- Game 2: 1 p.m. Saturday (May 4)
- Game 3: follows Game 2, if necessary
Garrison vs. Sabine
(Best-of-three series)
Jacksonville HS
- Game 1: 7 p.m. Friday (May 3)
- Game 2: 2 p.m. Saturday (May 4)
- Game 3: follows Game 2, if necessary
New Diana vs. Hemphill
(Best-of-three series)
Pollok Central HS
- Game 1: 6 p.m. Thursday (May 2)
- Game 2: 11 a.m. Saturday (May 4)
- Game 3: follows Game 2, if necessary
CLASS A
Region II
Area
Saltillo vs. Dodd City
(Best-of-three series)
Farmersville HS
- Game 1: 7 p.m. Thursday (May 2)
- Game 2: 6 p.m. Friday (May 3)
- Game 3: follows Game 2, if necessary
Region III
Area
Slocum vs. Maud
- One-game playoff: 7 p.m. Friday (May 3), Longview HS
Harleton vs. Lovelady
(Best-of-three series)
Bullard
- Game 1: 5 p.m. Friday (May 3)
- Game 2: 7:30 p.m. Friday (May 3)
- Game 3: TBD Saturday (May 4), if necessary
Chireno vs. Evadale
- One-game playoff: 6:30 p.m. Friday (May 3), Zavalla HS
Beckville vs. Zavalla
(Best-of-three series)
Center HS
- Game 1: 7 p.m. Friday (May 3)
- Game 2: noon Saturday (May 4)
- Game 3: follows Game 2, if necessary
Cayuga vs. Fruitvale
(Best-of-three series)
Mabank HS
- Game 1: 6 p.m. Friday (May 3)
- Game 2: 8 p.m. Friday (May 3)
- Game 3: 2 p.m. Saturday (May 4), if necessary
Grapeland vs. Avery
(Best-of-three series)
Tatum HS
- Game 1: 8 p.m. Friday (May 3)
- Game 2: 2 p.m. Saturday (May 4)
- Game 3: follows Game 2, if necessary
Joaquin vs. Colmesneil
(Best-of-three series)
Hemphill HS
- Game 1: 7 p.m. Thursday (May 2)
- Game 2: 5 p.m. Friday (May 3)
- Game 3: follows Game 2, if necessary
Alto vs. Dallardsville Big Sandy
- One-game playoff: 6 p.m. Friday (May 3), Huntington HS