The high school softball playoffs continue this week with the regional quarterfinals. Here are the playoff pairings for this weekend.

CLASS 4A

Region II Quarterfinals

Sulphur Springs vs. Mansfield Legacy

  • One-game playoff: 7 p.m. Friday (May 10), Royse City HS

 

CLASS 3A

Region II Quarterfinals

Mineola vs. Henderson

(Best-of-three series)
Bullard Brook Hill HS
  • Game 1: 7 p.m. Friday (May 10)
  • Game 2: 3 p.m. Saturday (May 11)
  • Game 3: follows Game 2, if necessary

 

Van vs. Gladewater

(Best-of-three series)
Lindale ISD Softball Complex
  • Game 1: 6 p.m. Friday (May 10)
  • Game 2: 1 p.m. Saturday (May 11)
  • Game 3: follows Game 2, if necessary

 

Region III Quarterfinals

Pollok Central vs. Rockdale

(Best-of-three series)
Madisonville HS
  • Game 1: 6 p.m. Friday (May 10)
  • Game 2: noon Saturday (May 11)
  • Game 3: follows Game 2, if necessary

 

Lufkin Hudson vs. Robinson

(Best-of-three series)
Bryan HS
  • Game 1: 7 p.m. Friday (May 10)
  • Game 2: 1 p.m. Saturday (May 11)
  • Game 3: follows Game 2, if necessary

 

CLASS 2A

Region II Quarterfinals

New Boston vs. Commerce

  • One-game playoff: 6:30 p.m. Friday (May 10), Northeast Texas CC, Mount Pleasant

 

Mount Vernon vs. Rivercrest

  • One-game playoff: 6 p.m. Saturday (May 11), Northeast Texas CC, Mount Pleasant

 

Region III Quarterfinals

Harmony vs. Troup

(Best-of-three series)
Longview's Lear Park
  • Game 1: 7 p.m. Friday (May 10)
  • Game 2: 1 p.m. Saturday (May 11)
  • Game 3: follows Game 2, if necessary

 

New Diana vs. Garrison

(Best-of-three series)
SFA Softball Field, Nacogdoches
  • Game 1: 4:30 p.m. Friday (May 10)
  • Game 2: 2 p.m. Saturday (May 11)
  • Game 3: follows Game 2, if necessary

 

CLASS A

Region III Quarterfinals

Slocum vs. Harleton

(Best-of-three series)
Whitehouse Softball Field
  • Game 1: 6 p.m. Friday (May 10)
  • Game 2: follows Game 1
  • Game 3: TBD Saturday (May 11), if necessary

 

Beckville vs. Evadale

(Best-of-three series)
Huntington HS
  • Game 1: 6 p.m. Friday (May 10)
  • Game 2: noon Saturday (May 11)
  • Game 3: follows Game 2, if necessary

 

Cayuga vs. Grapeland

(Best-of-three series)
Palestine HS
  • Game 1: 5 p.m. Friday (May 10)
  • Game 2: follows Game 1
  • Game 3: TBD Saturday (May 11), if necessary

 

Joaquin vs. Alto

(Best-of-three series)
Mount Enterprise HS
  • Game 1: 6 p.m. Friday (May 10)
  • Game 2: noon Saturday (May 11)
  • Game 3: follows Game 2, if necessary

 

TAPPS Class 3A

State Quarterfinals

  • One-game playoff: Fort Worth Calvary 10, Bullard Brook Hill 6