League champion and state finalist Tatum grabbed two superlatives on the boys 17-2A all-district basketball team, which was voted on by the district's coaches.

Tatum seniors Robbie Rockwell and Donovan Centers were awarded Offensive and Defensive MVP, respectively.

Waskom, which finished second in the standings, also earned two superlatives. Junior Kevin Johnson was the district's overall MVP, while Jeff Lyles was voted Coach of the Year.

Ore City freshman Nick Hughes was named Newcomer of the Year.

Boys 17-2A All-District Basketball Team

SUPERLATIVES

  • District MVP -- Kevin Johnson, Jr., Waskom
  • Offensive MVP -- Robbie Rockwell, Sr., Tatum
  • Defensive MVP -- Donovan Centers, Sr., Tatum
  • Newcomer of the Year -- Nick Hughes, Fr., Ore City
  • Coach of the Year -- Jeff Lyles, Waskom

 

FIRST TEAM

  • Chaston Brooks, Jr., Tatum
  • Hayden Nichols, Sr., White Oak
  • Slade Sutton, Sr., White Oak
  • Junebug Johnson, Jr., Waskom
  • Eric Stephens, Soph., Waskom
  • Garrett Gibson, Sr., Union Grove
  • Devin Hodge, Sr., Jefferson
  • Terrance Whitaker, Sr., Jefferson
  • DeQuailyn Hollins, Sr., New Diana
  • Klifton Willis, Sr., Tatum

 

SECOND TEAM

  • Nigel Brown, Sr., Waskom
  • Jahee Johnson, Sr., Tatum
  • Gabe Michael, Sr., White Oak
  • Casey Carr, Sr., Tatum
  • Matt Martin, Jr., Elysian Fields
  • Tyler Owens, Sr., Union Grove
  • Hunter Gray, Jr., Union Grove
  • Triston Thompson, Jr., Union Grove
  • LeTaurus Gaderson, Jr., Jefferson
  • Kaleb Haynes, Soph., Waskom

 

HONORABLE MENTION

  • New Diana -- K.J. Jeffery, Sr.; Brandon Wesley, Sr.; Nathan Abbas, Sr.
  • White Oak -- Jake Pullen, Jr.; Cass Carr, Sr.
  • Tatum -- Martin Williams, Jr.; Devonte Alexander, Jr.; Jakoby Lee, Jr.; Kyshaun Smith, Jr.
  • Waskom -- Mike Reason, Soph.
  • Elysian Fields -- Cole Northey, Sr.; Jamarcus Williams, Jr.
  • Jefferson -- Stefan Luster, Jr.; Devorian Smith, Jr.; Jaylon Stanley, Sr.; Johnathan Mathis, Sr.
  • Ore City -- Tyler Carter, Sr.; Stephen Lewis, Sr.
  • Union Grove -- Kyle Cotten, Sr.