A pair of East Texas softball programs will make their first ever trips to Austin this week for the UIL Softball State Tournament.

Hughes Springs (34-3) survived the Class 3A Region II gauntlet and will face Little River Academy (35-8) in the 3A state semifinal round. First pitch is scheduled for 6 p.m. Wednesday.

All state tournament games at the Class 2A level and upward will be hosted by Red and Charline McCombs Field on the University of Texas' campus.

The winner of the Hughes Springs-Little River Academy game will advance to Thursday's 6 p.m. state championship game to will play the winner of Brock (33-7) and Santa Getrudis Academy.

Brock and Santa Getrudis Academy (38-2) will play against each other at 4 p.m. Thursday.

Woden (24-2), representing Region III of Class 2A, gets another chance at state championship glory after falling short at the girls basketball state tournament earlier this year.

The Lady Eagles will open all tournament play against Shiner (24-2-2) at 9 a.m. Wednesday in the first 2A state semifinal. Bells (30-3) and Archer City (28-6-2) will play immediately afterward on the other side of the 2A bracket.

The 2A state championship game will be played at 3 p.m. Thursday.

State tournament games at the Class 1A level will be hosted by the University of Mary Hardin-Baylor in Belton.

2017 UIL Softball State Tournament

Wednesday-Saturday (May 31-June 3)

At Red and Charline McCombs Field, Austin

WEDNESDAY'S GAMES

  • Class 2A semifinal: Woden (24-2) vs. Shiner (24-2-2), 9 a.m.
  • Class 2A semifinal: Bells (30-3) vs. Archer City (28-6-2), noon
  • Class 3A semifinal: Santa Getrudis Academy (38-2) vs. Brock (33-7), 3 p.m.
  • Class 3A semifinal: Hughes Springs (34-3) vs. Little River Academy (35-8), 6 p.m.

THURSDAY'S GAMES

  • Class 4A semifinal: Krum (37-4) vs. Beeville Jones (34-6), 9 a.m.
  • Class 4A semifinal: Liberty Hill (38-2-1) vs. Vernon (24-7), noon
  • Class 2A final: Semifinal winners, 3 p.m.
  • Class 3A final: Semifinal winners, 6 p.m.

FRIDAY'S GAMES

  • Class 5A semifinal: Canyon (35-4) vs. The Colony (31-7), 9 a.m.
  • Class 5A semifinal: Willis (40-7) vs. Dripping Springs (35-8), noon
  • Class 6A semifinal: Deer Park (38-6) vs. Keller (33-6-1), 3 p.m.
  • Class 6A semifinal: Austin Bowie (30-4) vs. Northside Brennan (29-7), 6 p.m.

SATURDAY'S GAMES

  • Class 4A final: Semifinal winners, noon
  • Class 5A final: Semifinal winners, 3 p.m.
  • Class 6A final: Semifinal winners, 6 p.m.