UIL State Track and Field Meet

Friday-Saturday, Mike A. Myers Stadium, Austin

FRIDAY'S EAST TEXAS BOYS SCHEDULE

Class 4A

High jump -- 10:30 a.m.
  • Kevron Jackson, John Tyler

 

Discus -- 1 p.m.
  • Jacob Bragg, Nacogdoches

 

400 meter relay -- 6 p.m.
  • Texas High (Jacorian Walker, Treveon Walker, Travonne Monk, Kevin Harris)

 

100 meter dash -- 7:05 p.m.
  • K.D. Cannon, Mount Pleasant

 

800 meter relay -- 7:25 p.m.
  • Texas High (Jacorian Walker, Treveon Walker, Travonne Monk, Kevin Harris)
  • Nacogdoches (Alex Gregory, Jamar Woodard, L.J. Barnes, Brandon Jones)

 

200 meter dash -- 8:25 p.m.
  • Kevin Harris, Texas High

 

Class 3A

3200 meter run -- 9:40 a.m.
  • Sam Farrell, Lufkin Hudson

 

High jump -- 4:30 p.m.
  • Austin Railsback, Chapel Hill
  • Jeffery Minor, Chapel Hill

 

Long jump -- 4:30 p.m.
  • Stefun Tatum, Kilgore
  • Zedrick Lister, Henderson

 

Class 2A

High jump -- 8:30 a.m.
  • William Rogers, Garrison

 

Long jump -- 8:30 a.m.
  • Kevin Shorter, Newton
  • Terrence Whitaker, Jefferson

 

Pole vault -- 8:30 a.m.
  • Austin Jones, Arp
  • Dylan Gale, White Oak

 

Shot put -- 10 a.m.
  • Ladarious Hamilton, Corrigan-Camden

 

Triple jump -- 12:30 p.m.
  • Jordan Nelson, Tatum
  • Emre Hamilton, Hemphill

 

Discus -- 3 p.m.
  • Jackson Tyner, Edgewood
  • Tyrone Hunt, Arp

 

400 meter relay -- 6 p.m.
  • Newton (Brandon Johnson, Kevin Shorter, Calum Foster, Roney Elam)
  • Daingerfield (Jordan MIles, Calvin Bryant, Keynon Whetstone, Denzel Mims)

 

110 meter hurdles -- 6:45 p.m.
  • Jaylen Shans-Sheppard, Tatum
  • Jordan Washington, Crockett

 

100 meter dash -- 7:05 p.m.
  • Kevin Shorter, Newton

 

800 meter relay -- 7:25 p.m.
  • Daingerfield (Denzel Mims, Calvin Bryant, Jordan Miles, Keynon Whetstone)
  • Newton (Brandon Johnson, Kevin Shorter, Calum Foster, Roney Elam)
  • Tatum (Denarius Earl, Jordan Nelson, Jaylen Shans-Sheppard, Joshua Ivy)

 

300 meter hurdles -- 8:05 p.m.
  • Jordan Washington, Crockett

 

200 meter dash -- 8:25 p.m.
  • Ray-Shan Willie, Elysian Fields

 

1600 meter run -- 8:45 p.m.
  • Trent Phelps, Edgewood
  • Austin Eudy, Queen City

 

1600 meter relay -- 9:05 p.m.
  • Tatum (Chris Jenkins, Jordan Nelson, J.D. Taylor, Deyanta Roberson)
  • Daingerfield (Kadayous Betts, Denzel Mims, Jesse Biles, Jordan Miles)

 

Class A Division I

Pole vault -- 11 a.m.
  • Mikel Carter, Shelbyville

 

Shot put -- 5 p.m.
  • Haston Adams, Beckville
  • Jacolby Whitaker, Alto

 

Long jump -- 7 p.m.
  • L'Darius Pope, Alto

 

Class A Division II

High jump -- 2:30 p.m.
  • Dustin Bannister, Trinidad

 

 

SATURDAY'S EAST TEXAS BOYS SCHEDULE

Class 5A

800 meter relay -- 7:35 p.m.
  • Longview (Khalil Williams, Travin Howard, JaMycal Hasty, Deionte Wall)

 

Class 3A

Shot put -- 10 a.m.
  • LaDarrin Anthony, Kilgore
  • D.Q. Scott, Kilgore
  • Joshua Hurst, Mineola

 

Pole vault -- 11 a.m.
  • Gabe Meruelo, Henderson
  • Colin Millsap, Canton

 

Triple jump -- noon
  • Denzel Green, Liberty-Eylau

 

400 meter relay -- noon
  • Gilmer (Devin Smith, Dakeilan Nelson, Chase Tate, Kris Boyd)
  • Atlanta (Trevor Carroll, Jeremy Smith, Dequan Allen, Tyler Williams)

 

800 meter run -- 12:20 p.m.
  • Jeremy Matlock, Carthage

 

100 meter dash -- 1:05 p.m.
  • Kris Boyd, Gilmer

 

400 meter dash -- 1:45 p.m.
  • Terian "Tee" Goree, Carthage

 

300 meter hurdles -- 2:05 p.m.
  • Nick Smith, Gilmer

 

Discus -- 2:30 p.m.
  • Morgan Knight, Spring Hill
  • Kevone Kennedy, Chapel Hill

 

1600 meter run -- 2:45 p.m.
  • Sam Farrell, Lufkin Hudson

 

Class A Division I

3200 meter run -- 8:20 a.m.
  • Francisco Parra, New Summerfield

 

Discus -- 10 a.m.
  • Anfernee Black, Alto

 

Triple jump -- 4 p.m.
  • Reshod Williams, West Sabine

 

400 meter relay -- 6 p.m.
  • Alto (Jaylon Clark, JaVie'Ontae Mumphrey, Jyran Shaw, Anfernee Black)
  • San Augustine (Dez Randle, Jarvis Smith, Jamikel Roberts, Anwar Davis)

 

800 meter run -- 6:20 p.m.
  • Leroy Lewis, Alto
  • Mack Hamilton, Timpson

 

110 meter hurdles -- 6:45 p.m.
  • Hunter Cabral, West Sabine
  • L'Darius Pope, Alto

 

100 meter dash -- 7:05 p.m.
  • Anwar Davis, San Augustine
  • Jaylon Clark, Alto

 

800 meter relay -- 7:35 p.m.
  • Timpson (Terence Garrett, Shakar Johnson, Eric Gossett, Devonta Thompson)
  • San Augustine (Dez Randle, Jamikel Roberts, Jarvis Smith, Anwar Davis)

 

300 meter hurdles -- 8:25 p.m.
  • David Berryman, Alto

 

200 meter dash -- 8:45 p.m.
  • JaVie'Ontae Mumphrey, Alto
  • Jaylon Clark, Alto

 

1600 meter run -- 9:05 p.m.
  • Marcus Allen, Big Sandy

 

1600 meter relay -- 9:25 p.m.
  • Alto (Michael Harvey, Leroy Lewis, David Berryman, Jyran Shaw)

 

Class A Division II

Shot put -- 8 a.m.
  • Jacquez Anderson, Oakwood

 

800 meter relay -- 12:20 p.m.
  • Avinger (Alex Perry, Desmond Chism, Antonio Neal, Jeremiaha Clark)

 

300 meter hurdles -- 2:05 p.m.
  • Braxton Berthot, Douglass

 

1600 meter run -- 2:45 p.m.
  • Dakota Carroll, Saltillo