Baseball Playoffs: Friday’s Scores + Saturday’s Schedule
CLASS 5A
Region II Area
Longview vs. Plano
(Best-of-three series)
- Game 1: Plano 6, Longview 0
- Game 2: 1 p.m. Saturday (May 11), Longview's Lobo Field
- Game 3: follows Game 2, if necessary
CLASS 4A
Region II Area
Whitehouse vs. Sulphur Springs
(Best-of-three series)
Lindale ISD Baseball Complex
- Game 1: Whitehouse 7, Sulphur Springs 5
- Game 2: 1 p.m. Saturday (May 11)
- Game 3: follows Game 2, if necessary
Hallsville vs. Mansfield Summit
(Best-of-three series)
Forney HS
- Game 1: Hallsville 8, Mansfield Summit 1
- Game 2: 1 p.m. Saturday (May 11)
- Game 3: follows Game 2, if necessary
Pine Tree vs. Mansfield Legacy
(Best-of-three series)
- Game 1: Mansfield Legacy 11, Pine Tree 2
- Game 2: 2:30 p.m. Saturday (May 11), Mansfield Legacy HS
- Game 3: follows Game 2, if necessary
CLASS 3A
Region II Area
Gilmer vs. Paris
(Best-of-three series)
- Game 1: Paris 4, Gilmer 0
- Game 2: 2 p.m. Saturday (May 11), Paris JC
- Game 3: follows Game 2, if necessary
Spring Hill vs. Emory Rains
(Best-of-three series)
Harmony HS
- Game 1: Emory Rains 5, Spring Hill 3
- Game 2: noon Saturday (May 11)
- Game 3: follows Game 2, if necessary
Athens vs. Crandall
(Best-of-three series)
- Game 1: Crandall 3, Athens 2
- Game 2: 1 p.m. Saturday (May 11), Athens HS
- Game 3: follows Game 2, if necessary
Bullard vs. Pleasant Grove
(Best-of-three series)
ETBU's Woods Field, Marshall
- Game 1: Pleasant Grove 4, Bullard 2
- Game 2: 1 p.m. Saturday (May 11)
- Game 3: follows Game 2, if necessary
Region III Area
Lufkin Hudson vs. Taylor
(Best-of-three series)
Bryan HS
- Game 1:
- Game 2: follows Game 1
- Game 3: 2 p.m. Saturday (May 11), if necessary
Diboll vs. Caldwell
(Best-of-three series)
Magnolia HS
- Game 1: Caldwell 5, Diboll 2
- Game 2: 1 p.m. Saturday (May 11)
- Game 3: follows Game 2, if necessary
Rusk vs. China Spring
(Best-of-three series)
Franklin HS
- Game 1:
- Game 2: 2 p.m. Saturday (May 11)
- Game 3: follows Game 2, if necessary
Carthage vs. West
(Best-of-three series)
- Game 1: West 1, Carthage 0
- Game 2: 2 p.m. Saturday (May 11), Ennis HS
- Game 3: follows Game 2, if necessary
CLASS 2A
Region II Area
Grand Saline vs. Hughes Springs
- One-game playoff: Hughes Springs 11, Grand Saline 0
Edgewood vs. Mount Pleasant Chapel Hill
(Best-of-three series)
Northeast Texas CC, Mount Pleasant
- Game 1: Edgewood 10, Mount Pleasant Chapel Hill 2
- Game 2: 1 p.m. Saturday (May 11)
- Game 3: follows Game 2, if necessary
Quitman vs. Mount Vernon
(Best-of-three series)
Greenville HS
- Game 1: Quitman 2, Mount Vernon 1
- Game 2: 2 p.m. Saturday (May 11)
- Game 3: follows Game 2, if necessary
Queen City vs. Palmer
(Best-of-three series)
Van HS
- Game 1: Palmer 4, Queen City 3
- Game 2: 1 p.m. Saturday (May 11)
- Game 3: follows Game 2, if necessary
Region III Area
New Diana vs. Warren
(Best-of-three series)
SFA's Jaycees Field, Nacogdoches
- Game 1: Warren 8, New Diana 6
- Game 2: 1 p.m. Saturday (May 11)
- Game 3: follows Game 2, if necessary
Sabine vs. Elkhart
(Best-of-three series)
Nacogdoches HS
- Game 1: Elkhart 12, Sabine 2
- Game 2: 1 p.m. Saturday (May 11)
- Game 3: follows Game 2, if necessary
Troup vs. Nacogdoches Central Heights
(Best-of-three series)
Kilgore's Driller Park
- Game 1: Nacogdoches Central Heights 8, Troup 0
- Game 2: 1 p.m. Saturday (May 11)
- Game 3: follows Game 2, if necessary
White Oak vs. Woodville
(Best-of-three series)
Euless Trinity HS
- Game 1: White Oak 2, Woodville 0
- Game 2: noon Saturday (May 11)
- Game 3: follows Game 2, if necessary
CLASS A
Region III Area
Carlisle vs. McLeod
(Best-of-three series)
Tatum HS
- Game 1: Carlisle 12, McLeod 0, 5 innings
- Game 2: 1 p.m. Saturday (May 11)
- Game 3: follows Game 2, if necessary
Cushing vs. Dallardsville Big Sandy
(Best-of-three series)
Diboll HS
- Game 1: Cushing 10, Dallardsville Big Sandy 2
- Game 2: Cushing 5, Dallardsville Big Sandy 4, 9 innings
West Sabine vs. Kennard
(Best-of-three series)
- Game 1: West Sabine def. Kennard
- Game 2: West Sabine 2, Kennard 1
Cayuga vs. Maud
(Best-of-three series)
Mineola HS
- Game 1:
- Game 2: 4 p.m. Saturday May 11)
- Game 3: follows Game 2, if necessary
Harleton vs. Sulphur Bluff
(Best-of-three series)
Texas HS, Texarkana
- Game 1: Harleton 10, Sulphur Bluff 0
- Game 2: Harleton 17, Sulphur Bluff 1
Douglass vs. Evadale
(Best-of-three series)
- Game 1: Douglass 15, Evadale 5, 6 innings
- Game 2: Douglass 9, Evadale 8, 9 innings
TAPPS Class 4A
State Quarterfinals
Tyler Grace vs. Midland Christian
- One-game playoff: Midland Christian 7, Tyler Grace 6
TAPPS Class 3A
State Quarterfinals
Bullard Brook Hill vs. Lubbock Christian
- One-game playoff: Bullard Brook Hill 10, Lubbock Christian 8
TAPPS Class 2A/A
State Quarterfinals
Tyler ETCA vs. Waco Vanguard
- One-game playoff: Tyler ETCA 6, Waco Vanguard 2