Boys Basketball Games To Watch: John Tyler-Jacksonville + Pair of 1A Showdowns Highlight Tuesday’s Action
John Tyler and No. 12 Jacksonville clash Tuesday night in Jacksonville in the first of two meetings that could ultimately decide the District 16-4A championship.
The Lions (8-13, 2-1) have been a different team since being reinforced by football stars Tyus Bowser, Greg Ward, Fred Ross and Darion Flowers -- all starters.
However, all four were on college football recruiting trips and missed JT's 60-46 loss to Corsicana last Friday night. But the multi-sport stars are expected to be on the floor Tuesday night.
And they'll need them against Jacksonville (26-0, 3-0), which has yet to lose a game all season. The Indians defeated Nacogdoches, 53-37, last Friday night.
There are pair of top 25 showdowns in Class A Division I also on Tuesday.
In District 18-A Division I, ninth-ranked Kerens (14-5, 3-0) plays at No. 6 Cayuga (17-6, 3-0) and No. 8 San Augustine (12-5, 3-0) is at No. 23 West Sabine (16-3, 3-0) in 23-A action.
There are also a couple of noteworthy games in 5A.
Longview (14-11, 5-1), currently in second place in 12-5A, plays host to Mesquite Horn (10-13, 4-2). The Jaguars sent shockwaves through the district last Friday with an upset of league-leading Mesquite, which handed the Lobos their only district loss.
In 14-5A, Lufkin (19-7, 4-2) can take sole over sole possession of second place with a home win Tuesday over A&M Consolidated (18-8, 4-2).
Meanwhile in Class 3A action, Brownsboro (17-7, 2-1) can get right back into the 15-3A championship picture with a win at home against Mabank, which is still unbeaten in district.
In 16-3A, Kilgore (7-13, 4-2) has a chance to pull even with Spring Hill (17-8, 5-1) for second place with a road win over the Panthers on Tuesday.
Other boys basketball games Tuesday involving ranked teams ...
Class 3A
- Pittsburg at No. 17 Pleasant Grove
- No. 22 Chapel Hill at Henderson
- Rusk at No. 25 Fairfield
Class 2A
- No. 2 White Oak at Union Grove
- No. 4 Tatum at New Diana
- No. 10 Clarksville at DeKalb
- No. 17 Palestine Westwood at Groveton
Class A Division I
- No. 3 Grapeland at Lovelady
- Overton at No. 11 LaPoynor
- Gary at No. 17 Tenaha
- No. 24 Broaddus at Brookeland
Class A Division II
- No. 7 Oakwood at Groveton Centerville
- No. 12 Saltillo at Karnack
- Apple Springs at No. 15 Chireno