Contact Us

Gilmer’s “Poppy” Brown the MVP of District 7-4A Division II

Gilmer quarterback Aaron "Poppy" Brown was voted MVP of District 7-4A Division II by the league's coaches. (Ruel Felipe, ETSN.fm)
Gilmer quarterback Aaron “Poppy” Brown was voted MVP of District 7-4A Division II by the league’s coaches. (Ruel Felipe, ETSN.fm)

7-4A Division II All-District Football Team

  • Most Valuable Player — Aaron “Poppy” Brown, Jr., Gilmer
  • Co-Offensive MVPs — Cameron Callaway Jr., Sr., Gladewater; LaMarcus Morton, Sr., Gilmer
  • Defensive MVP — Bradlee Warrick, Sr., Pittsburg
  • Offensive Newcomer of the Year — Jawan King, Soph., Atlanta
  • Defensive Newcomer of the Year — Keontae Burns, Soph., Pittsburg
  • Coach of the Year — Matt Turner, Gilmer

FIRST TEAM OFFENSE

  • Quarterback — Layton Henson, Sr., Atlanta
  • Running backs — Darnell McKnight, Sr., Gladewater; Deldric Shields, Sr., Pittsburg
  • Fullbacks — Isaiah Davis, Jr., Gladewater; Logan Wesley, Sr., Pleasant Grove
  • Tight end — Jackson Pace, Sr., Pleasant Grove
  • Wide receivers — Carson Cox, Jr., Pleasant Grove; Dejour Dowell, Sr., Pittsburg; Dimitri Fort, Sr., Gilmer; Qua Heath, Jr., Gilmer; Red Jones, Jr., Gilmer; Trin Taylor, Sr., Atlanta; Chris Williams, Sr., Pittsburg
  • Linemen — Collier Cordray, Sr., Pleasant Grove; Nick Gavriel, Jr., Pleasant Grove; Landon Green, Jr., Gilmer; Colin Keller, Jr., Gladewater; Tristain Lihulier, Sr., Gilmer; Ethan Mauldin, Sr., Atlanta; Andrew Williams, Jr., Gladewater
  • Kick returner — Trin Taylor, Sr., Atlanta
  • Kicker — Fernando Serrano, Jr., Gladewater

FIRST TEAM DEFENSE

  • Linemen — Kelton Collier, Sr., Gilmer; EJ Hill, Sr., Pittsburg; Cole Lipham, Sr., Pleasant Grove; Drake Ransom, Jr., Gladewater; Desmond Robinson, Sr., Atlanta; Austin Toler, Jr., Pleasant Grove
  • Inside linebackers — Myles Chummy, Sr., Gilmer; Bryston Oliver, Sr., Gladewater; Caleb Porcha, Jr., Pleasant Grove
  • Outside linebackers — Tristan Allen, Sr., Atlanta; Xavier Benson, Jr., Pleasant Grove; Jakevian Hughes, Sr., Pittsburg
  • Defensive backs — Austin Hawley, Jr., Gladewater; Kollin Hurt, Sr., Gilmer; Chauncey Martin, Jr., Pleasant Grove; Clint Starling, Sr., Gladewater; Kelton Young, Sr., Atlanta
  • Punt returner — Keshawn Jones, Sr., Pleasant Grove
  • Punters — Efron Barcenas, Spring Hill; Matt Day, Sr., Pleasant Grove

SECOND TEAM OFFENSE

  • Quarterback — T.J. Cole, Jr., Pleasant Grove
  • Running backs — Kelton Collier, Sr., Gilmer; Keshawn Jones, Sr., Pleasant Grove; Kelton Young, Sr., Atlanta
  • Fullback — Wyatt Logan, Jr., Pittsburg
  • Tight end — Mike Sanchez, Jr., Gladewater
  • Wide receivers — Xavier Benson, Jr., Pleasant Grove; D’Bravian Black, Sr., Spring Hill; Morgen Bradford, Soph., Spring Hill; Tyler Glenn, Jr., Gladewater; Desmond Jones, Sr., Gilmer; Hunter Roberts, Sr., Atlanta; Tra’Jon Sheppard, Sr., Pittsburg
  • Linemen — Cole Easley, Sr., Gilmer; Trent Geers, Sr., Gladewater; Jacob Heminger, Sr., Pleasant Grove; Joden Jackson, Sr., Gladewater; Christian Oliver, Sr., Atlanta; Dakota Torrey, Sr., Pittsburg
  • Kick returner — Keshawn Jones, Sr., Pleasant Grove
  • Kicker — Matt Day, Sr., Pleasant Grove

SECOND TEAM DEFENSE

  • Linemen — Zee Barefoot, Jr., Pittsburg; Dustin Brown, Sr., Gilmer; Drake Fowler, Jr., Pleasant Grove; Devonte Gunter, Jr., Gladewater; Cody Jones, Jr., Pittsburg; Alec Thornton, Sr., Spring Hill; Isaiah Tiner, Sr., Gladewater
  • Inside linebackers — Michael Batchelor, Sr., Gladewater; Jeremy Kelly, Sr., Gilmer; Cannon McCrary, Sr., Pleasant Grove; Gerrod Oliver, Jr., Atlanta
  • Outside linebackers — Bobby Cooks, Sr., Pleasant Grove; Deldric Shields, Sr., Pittsburg; Greg Youngs, Sr., Atlanta
  • Defensive backs — Daryn Beck, Soph., Spring Hill; Dontay Casey, Sr., Atlanta; Kamryn Cuevas, Sr., Gilmer; Desmond Jones, Sr., Gilmer; Mycah Stephens, Jr., Gladewater; Cameron Wells, Jr., Pleasant Grove
  • Punt returner — Dimitri Fort, Sr., Gilmer
  • Punter — Cristian Netro, Sr., Pittsburg

SPECIAL TEAMS

  • Pleasant Grove — Bobby Cooks, Sr.; Spring Hill — Justin Evans, Sr.; Gladewater — Johnny Gordon, Sr.; Gilmer — Brett Rice, Sr.; Pittsburg — Alex Rodriguez, Jr.; Atlanta — Andrew Samples, Soph.

UTILITY

  • Spring Hill — D.Q. Armstrong, Sr.; Pleasant Grove — Xavier Benson, Jr.; Atlanta — Ken Butler, Sr.; Gilmer — Kameryn Cuevas, Sr.; Gladewater — Daniel Robertson, Sr.; Pittsburg — Deldric Shields, Sr.

Leave a Comment

It appears that you already have an account created within our VIP network of sites on . To keep your personal information safe, we need to verify that it's really you. To activate your account, please confirm your password. When you have confirmed your password, you will be able to log in through Facebook on both sites.

Forgot your password?

It appears that you already have an account on this site associated with . To connect your existing account just click on the account activation button below. You will maintain your existing VIP profile. After you do this, you will be able to always log in to http://etsn.fm using your original account information.

Please fill out the information below to help us provide you a better experience.

(Forgot your password?)

Not a member? Sign up here

Never Miss the Latest News from ETSN.fm.