The following is a list of area-round baseball playoff pairings involving East Texas teams.

 

CLASS 5A REGION II

Lufkin vs. Mansfield Lake Ridge

(Best-of-three series)
At Lindale ISD Baseball Complex
  • Game 1: Lufkin 7, Lake Ridge 0
  • Game 2: Lufkin 5, Lake Ridge 3

 

Hallsville vs. Waxahachie

(Best-of-three series)
  • Game 1: Waxahachie 5, Hallsville 3
  • Game 2: Hallsville 7, Waxahachie 1
  • Game 3: Hallsville 13, Waxahachie 1

 

Sulphur Springs vs. Mansfield Legacy

(Best-of-three series)
  • Game 1: Sulphur Springs 6, Legacy 0
  • Game 2: Legacy 1, Sulphur Springs 0
  • Game 3: Sulphur Springs 5, Legacy 4

 

CLASS 4A REGION II

Spring Hill vs. Crandall

(Best-of-three series)
At Jacksonville HS
  • Game 1: Crandall 6, Spring Hill 5
  • Game 2: Spring Hill 5, Crandall 4
  • Game 3: Crandall 9, Spring Hill 8

 

Pleasant Grove vs. Brownsboro

(Best-of-three series)
At Centenary College, Shreveport, La.
  • Game 1: Pleasant Grove 4, Brownsboro 0
  • Game 2: Pleasant Grove 8, Brownsboro 0

 

Van vs. Paris North Lamar

(Best-of-three series)
  • Game 1: Van 8, North Lamar 7
  • Game 2: North Lamar 3, Van 2
  • Game 3: Van 5, North Lamar 3

 

Canton vs. Bullard

(Best-of-three series)
At Tyler's Mike Carter Field
  • Game 1: Bullard 2, Canton 0
  • Game 2: Bullard 7, Canton 5

 

CLASS 4A REGION III

Lufkin Hudson vs. Lorena

  • One-game playoff: Hudson 2, Lorena 0

 

Center vs. Groesbeck

(Best-of-three series)
  • Game 1: Center 17, Groesbeck 0
  • Game 2: Center 12, Groesbeck 2

 

Carthage vs. Madisonville

(Best-of-three series)
  • Game 1: Carthage 5, Madisonville 0
  • Game 2: Carthage 14, Madisonville 0

 

Jasper vs. Robinson

(Best-of-three series)
At Mike Carter Field, Tyler
  • Game 1: Jasper 5, Robinson 4
  • Game 2: Robinson 7, Jasper 4
  • Game 3: Robinson 9, Jasper 1

 

CLASS 3A REGION II

Redwater vs. Leonard

  • One-game playoff: Redwater 7, Leonard 1

 

Edgewood vs. Linden-Kildare

  • One-game playoff: Edgewood 5, Linden-Kildare 3

 

New Boston vs. Farmersville

(Best-of-three series)
  • Game 1: New Boston 6, Farmersville 0
  • Game 2: New Boston 3, Farmersville 2

 

CLASS 3A REGION III

Jefferson vs. Little River Academy

(Best-of-three series)
  • Game 1: Little River Academy 8, Jefferson 6
  • Game 2: Little River Academy 3, Jefferson 1

 

Frankston vs. West

(Best-of-three series)
  • Game 1: West 11, Frankston 0
  • Game 2: West 10, Frankston 4

 

Elkhart vs. Danbury

  • One-game playoff: Elkhart 3, Danbury 2

 

Crockett vs. Buna

(Best-of-three series)
At New Caney HS
  • Game 1: Buna 9, Crockett 5
  • Game 2: Buna 9, Crockett 3

 

Malakoff vs. Clifton

(Best-of-three series)
At Waco ISD Complex
  • Game 1: Clifton 24, Malakoff 1
  • Game 2: Clifton 10, Malakoff 0

 

White Oak vs. Teague

  • One-game playoff: Teague 9, White Oak 8

 

Nacogdoches Central Heights vs. Warren

  • One-game playoff: Warren 1, Central Heights 0

 

CLASS 2A REGION III

Martin's Mill vs. Simms Bowie

(Best-of-three series)
At Eustace HS
  • Game 1: Martin's Mill 5, Bowie 0
  • Game 2: Bowie 11, Martin's Mill 5
  • Game 3: Bowie 6, Martin's Mill 4

 

Harleton vs. Cumby

(Best-of-three series)
  • Game 1: Harleton 7, Cumby 0
  • Game 2: Harleton 9, Cumby 0

 

West Sabine vs. Cushing

(Best-of-three series)
At Huntington HS
  • Game 1: West Sabine 12, Cushing 2
  • Game 2: West Sabine 6, Cushing 5

 

Douglass vs. Colmesneil

(Best-of-three series)
At Centenary College, Shreveport, La.
  • Game 1: Colmesneil 7, Douglass 1
  • Game 2: Douglass 22, Colmesneil 5
  • Game 3: Colmesneil 7, Douglass 5

 

Union Grove vs. Sulphur Bluff

(Best-of-three series)
At Hughes Springs HS
  • Game 1: Union Grove 3, Sulphur Bluff 2
  • Game 2: Union Grove 9, Sulphur Bluff 1

 

Hawkins vs. Maud

  • One-game playoff: Maud 5, Hawkins 0

 

Beckville vs. Grapeland

(Best-of-three series)
At Gary HS
  • Game 1: Grapeland 2, Beckville 1
  • Game 2: Beckville 15, Grapeland 3
  • Game 3: Beckville 7, Grapeland 4

 

Joaquin vs. Centerville

  • One-game playoff: Centerville 12, Joaquin 1