LONGVIEW -- The track and field season came to an end Thursday for virtually half of the varsity participants in District 15-5A at Pine Tree's Pirate Stadium.

Fortunately, each participating school will send at least five competitors to the area meet in conjunction with District 16-5A on April 23. Pirate Stadium will host that event as well.

Hallsville's boys team and Longview's girls team took home the district crowns.

The Bobcats finished the meet with 157 points -- 57 points better than second-place Marshall -- and qualified a district-best nine boys for individual events at the area meet in addition to a 10th athlete as part of the 4x400 relay team.

Relay teams and individual participants had to finish in fourth place or higher to qualify.

Longview, Marshall and Texas High also will send 10 boys apiece to the area meet.

The Lady Lobos recorded 133 points -- 20 points higher than Pine Tree's girls team -- and will send eight total participants to the area meet.

Marshall's girls team qualified a district leading 11 athletes for the area meet. Seven competitors advanced individually and the other four reached as a part of relay teams.

Longview's Dcrayvan Polk and Khalil Williams both qualified for five events in the next round on the boys side, three as individuals and two as relay team members.

Pine Tree's Kiara Butler and Tieyana Thurmond qualified for four area round event qualifications. Four competitors qualified in three events, including Pine Tree's Alyssa Jones.

District 15-5A Track and Field Championships

Wednesday-Thursday

Pirate Stadium, Longview

Top four in each category advance to area meet

BOYS RESULTS

Team Standings
  • Hallsville -- 157
  • Marshall -- 100
  • Longview -- 97
  • Pine Tree -- 83
  • Texas High -- 66
  • Sulphur Springs -- 54
  • Greenville -- 35
  • Mount Pleasant -- 28
Long jump
  • 1, Crandal Hale, Greenville -- 21-7
  • 2, Jamil Young, Hallsville -- 20-10
  • 3, Khalil Williams, Longview -- 20-10
  • 4, Dcrayvan Polk, Longview -- 20-9
  • 5, Quay Henderson, Pine Tree -- 20-9
  • 6, Sterlynn James, Texas High -- 20-7
Triple jump
  • 1, Jaylon Dugan, Sulphur Springs -- 43-1
  • 2, Chris Taylor, Longview -- 42-6
  • 3, Desmond Washington, Marshall -- 42-1 3/4
  • 4, Jordan Phillips, Pine Tree -- 42-1
  • 5, Roger McCuller, Hallsville -- 42-0
  • 6, D'erren Wilson, Greenville -- 40-10
High jump
  • 1, Mason Colby, Hallsville -- 6-4
  • 2, Jacobie Brown, Texas High -- 6-2
  • 3, Matthew Mowery, Hallsville -- 6-2
  • 4, Khalil Williams, Longview -- 6-0
  • 5, Holden Davis, Mount Pleasant -- 5-10
  • 6, Nicholas Nolls, Pine Tree -- 5-8
Pole vault
  • 1, Joel Holmes, Hallsville -- 14-6
  • 2, James McNaney, Pine Tree -- 14-6
  • 3, Michael Adkins, Hallsville -- 13-0
  • 4, Bradley Beaty, Hallsville -- 12-6
  • 5, Kietraille Sutton, Pine Tree -- 12-6
  • 6, Colby Hutchins, Sulphur Springs -- 11-6
Shot put
  • 1, Brandon Hosey, Hallsville -- 48-4
  • 2, Braylon Smith, Hallsville -- 46-1 1/2
  • 3, Antonio Washington, Marshall -- 44-2 3/4
  • 4, Seth Harred, Sulphur Springs -- 43-11
  • 5, Jakevian Epps, Mount Pleasant -- 43-8 1/2
  • 6, Nolan Tryon, Hallsville -- 42-1 1/2
Discus
  • 1, Austin Cooper, Greenville -- 145-6
  • 2, Antonio Washington, Marshall -- 133-9
  • 3, Miguel Gomez, Pine Tree -- 128-6
  • 4, Decorian Kendricks, Texas High -- 122-9
  • 5, Dillon Carpenter, Sulphur Springs -- 122-2
  • 6, Corey Hawkins, Texas High -- 121-9
3200 meter
  • 1, Ryan McKelvey, Hallsville-- 10:02.50
  • 2, Jorge Hernandez, Mount Pleasant -- 10:04.19
  • 3, Evan Barron, Pine Tree -- 10:09.91
  • 4, Jake Greer, Hallsville -- 10:15.01
  • 5, Jacob Gatewood, Sulphur Springs -- 10:18.41
  • 6, Cameron Gay, Hallsville -- 10:39.98
4x100 relay
  • 1, Longview (Dcrayvan Polk, Jamycal Hasty, Ameron Dean, Khalil Williams) -- 41.73
  • 2, Marshall (Lance Stoker, Jaquavian Dabbs, Chavis Mills, John Love) -- 42.52
  • 3, Texas High (Dale Williamson, Marquan Tucker, Jarion Anderson, Javon Thomas) -- 42.70
  • 4, Sulphur Springs (Jaylon Dugan, Jaylons Hawkins, Zack Spigner, Bubba Hall) -- 42.96
  • 5, Hallsville (Roger McCuller, Lance Hardman, Jamall Davis, Nicholas Branch) -- 43.82
  • 6, Pine Tree (Maliq Owens, J'Kevian Evans, Jordan Phillips, Dillon Lightfoot) -- 44.40
800 meter run
  • 1, Eric Hawkins, Pine Tree -- 1:58.57
  • 2, Jake Greer, Hallsville -- 1:59.44
  • 3, Grant Jarvis, Texas High -- 1:59.57
  • 4, Kietraille Sutton, Pine Tree -- 2:00.40
  • 5, Collin Pierson, Hallsville -- 2:00.77
  • 6, Conrad Deller, Longview -- 2:03.34
110 meter hurdles
  • 1, Zack Spigner, Sulphur Springs -- 14.87
  • 2, Jaylon Kerby, Hallsville -- 15.94
  • 3, Bradley Beaty, Hallsville -- 16.21
  • 4, Dereal Howard, Greenville -- 16.32
  • 5, Shimar Jones, Marshall -- 16.32
  • 6, Michael Kendricks, Texas High -- 16.69
100 meter dash
  • 1, Jamycal Hasty, Longview -- 10.93
  • 2, Dcrayvan Polk, Longview -- 11.18
  • 3, Jaquavian Dabbs, Marshall -- 11.25
  • 4, Terry Johnson, Mount Pleasant -- 11.27
  • 5, Jamall Davis, Hallsville -- 11.27
  • 6, Marquan Tucker, Texas High -- 11.29
4x200 relay
  • 1, Marshall (Lance Stoker, TiAndre Jackson-Young, Jayton McKnight, John Love) -- 1:28.12
  • 2, Longview (Ameron Dean, Dcrayvan Polk, Ke'Undre Wilson, Khalil Williams) -- 1:28.22
  • 3, Texas High (Chaz Davis, Elgin Hollingsworth, Dale Williamson, Marquan Tucker) -- 1:29.86
  • 4, Hallsville (Joel Holmes, Lance Hardman, Dwayne Johnson, Jamil Young) -- 1:30.75
  • 5, Sulphur Springs (Jaylon Dugan, Jaylon Hawkins, Tyrese Peters, Bubba Hall) -- 1:31.09
  • 6, Mount Pleasant (Travion Holloman, Ladarrius Patterson, Tray Hargrave, Terry Johnson)
400 meter dash
  • 1, Eric Hawkins, Pine Tree -- 49.11
  • 2, Joel Holmes, Hallsville -- 50.40
  • 3, Takanya Redden, Pine Tree -- 50.69
  • 4, Colby Mason, Hallsville -- 51.13
  • 5, Kietrelle Sutton, Pine Tree -- 51.29
  • 6, Andrew Jones, Longview -- 51.61
300 meter hurdles
  • 1, Zack Spigner, Sulphur Springs -- 39.07
  • 2, Jaylon Rhone, Texas High -- 40.07
  • 3, Kayden Fontenot, Greenville -- 40.95
  • 4, Bradley Beaty, Hallsville -- 41.31
  • 5, Jaylon Dugan, Sulphur Springs -- 41.78
  • 6, Jaylon Kerby, Hallsville -- 42.07
200 meter dash
  • 1, Khalil Williams, Longview -- 22.05
  • 2, Dcrayvan Polk, Longview -- 22.71
  • 3, Jayton McKnight, Marshall -- 22.88
  • 4, Ladarrius Patterson, Mount Pleasant -- 22.90
  • 5, Jaquavian Dabbs, Marshall -- 22.93
  • 6, Ameron Dean, Longview -- 23.22
1600 meter run
  • 1, Jarvis Grant, Texas High -- 4:30.46
  • 2, Ryan McKelvey, Hallsville -- 4:34.81
  • 3, Jorge Hernandez, Mount Pleasant -- 4:35.14
  • 4, Evan Barron, Pine Tree -- 4:38.48
  • 5, Collin Pierson, Hallsville -- 4:43.84
  • 6, Carter White, Sulphur Springs -- 4:45.86
4x400 relay
  • 1, Marshall (Lance Stoker, John Love, Desmond Washington, TiAndre Jackson-Young) -- 3:20.29
  • 2, Pine Tree (Kietraille Sutton, Takanya Redden, J'Kevian Evans, Eric Hawkins) -- 3:20.37
  • 3, Hallsville (Joel Holmes, Collin Pierson, Jamil Young, Jake Greer) -- 3:24.81
  • 4, Longview (Michael Ross, Astin Henry, Chris Taylor, Andrew Jones) -- 3:33.28
  • 5, Greenville (Kayden Fontenot, Thomas Gore, Tyreke Anderson, Damarcus Terry) -- 3:34.02
  • 6, Texas High (Jaylen Rhone, Chaz Davis, Ta'shun Richardson, Justin Franklin) -- 3:34.51

 

GIRLS RESULTS

Team Standings
  • Longview -- 133
  • Pine Tree -- 113
  • Hallsville -- 110
  • Marshall -- 88
  • Texas High -- 70
  • Sulphur Springs -- 68
  • Mount Pleasant -- 21
  • Greenville -- 14
Long jump
  • 1, Victoria Pierson, Longview -- 17-7
  • 2, N'Kaye Pipkins, Hallsville -- 16-7
  • 3, Alexis Wiley, Pine Tree -- 16-6
  • 4, Nalishia Johnson, Greenville -- 16-4
  • 5, Sakaria Grant, Mount Pleasant -- 16-0
  • 6, Tieyanna Thurmond, Pine Tree -- 15-11
Triple jump
  • 1, Imani Taylor, Sulphur Springs -- 37-0
  • 2, Alyssa Jones, Pine Tree -- 35-10
  • 3, Kiara Butler, Pine Tree -- 35-4 3/4
  • 4, Tieyanna Thurmond, Pine Tree -- 35-4
  • 5, Alexia Nance, Mount Pleasant -- 33-10
  • 6, Takeba Dowden, Texas High -- 33-2
High jump
  • 1, Daijia Carr, Longview -- 5-2
  • 2, Danielle Cormier, Pine Tree -- 5-0
  • 3, Heidi George, Marshall -- 5-0
  • 4, Taylor Brooklyn, Hallsville -- 5-0
  • 5, Imani Taylor, Sulphur Springs -- 4-10
  • 6, Chantiuna Meadows, Texas High -- 4-10
Pole vault
  • 1, Kerrigan Jackson, Marshall -- 10-9
  • 2, Victoria Nix, Pine Tree -- 10-0
  • 3, Cheyenne Mann, Marshall -- 8-0
  • 4, Lila Sears, Sulphur Springs -- 7-6
Shot put
  • 1, Raven Chism, Longview -- 36-8 1/2
  • 2, Kaylyn Coleman, Texas High -- 35-5 1/2
  • 3, Gavyn Diviney, Pine Tree -- 35-4
  • 4, Kristin McDuffie, Texas High -- 34-6
  • 5, Aijalon Pryor, Sulphur Springs -- 34-5 1/2
  • 6, Savannah Himes, Greenville -- 32-6 1/2
Discus
  • 1, Kristin McDuffie, Texas High -- 124-10
  • 2, Hannah Higgins, Texas High -- 120-11
  • 3, Gavyn Diviney, Pine Tree -- 111-6
  • 4, Kemiyah Howard, Mount Pleasant -- 110-5
  • 5, Ta'Lure Wilder, Hallsville -- 108-5
  • 6, Savannah Himes, Greenville 102-1
3200 meter
  • 1, Madeline Massey, Sulphur Springs -- 12:57.83
  • 2, Ezrie Gates, Hallsville -- 13:02.01
  • 3, Emily Brown, Mount Pleasant -- 13:09.00
  • 4, Mya Hudgins, Greenville -- 13:13.67
  • 5, Briana Castaneda, Mount Pleasant -- 13:39.84
  • 6, Ryann Williams, Texas High -- 14:33.87
4x100 relay
  • 1, Pine Tree (Tieyana Thurmond, Kiara Butler, Destiny Lewis, Cierra Murphy) -- 48.76
  • 2, Longview (Myshia Jones, Victoria Pierson, Daijia Carr, Deja Moore) -- 49.29
  • 3, Sulphur Springs (Imani Taylor, N'Sya Dugan, Tahtiana King, Raleigh Potts) -- 50.10
  • 4, Marshall (Anaya Johnson, Emma Runnels, Taylor Robinson, Jakiah Robinson) -- 50.30
  • 5, Texas High (Jasmine Brooks, Deaja Hubbard, Marcayla Roy, Kendall Kirkendall) -- 50.61
  • 6, Greenville (Nalishia Johnson, Nametra Phelps, Destinee Ashford, Britney Smith) -- 51.22
800 meter run
  • 1, Jade Greer, Hallsville -- 2:22.01
  • 2, Allison Bayne, Hallsville -- 2:29.86
  • 3, Paola Orona, Longview -- 2:31.37
  • 4, Clarissa Blalock, Texas High -- 2:33.61
  • 5, Madalyn Page, Marshall -- 2:39.47
  • 6, Chauzney Hooks, Texas High -- 2:39.69
100 meter hurdles
  • 1, Danielle Cormier, Pine Tree -- 15.73
  • 2, N'Sya Dugan, Sulphur Springs -- 16.52
  • 3, Shaleigh Chandler, Texas High -- 16.68
  • 4, Mackenzie Moore, Sulphur Springs -- 16.78
  • 5, Anna Westmoreland, Marshall -- 17.02
  • 6, Carrie Gilliand, Longview -- 17.29
100 meter dash
  • 1, N'Kaye Pipkins, Hallsville -- 12.70
  • 2, Jaylon Wagoner, Hallsville -- 12.72
  • 3, Ciara Murphy, Pine Tree -- 12.86
  • 4, Maquaysha Stoker, Marshall -- 13.01
  • 5, Tatyanna Bauer, Longview -- 13.23
  • 6, Autumn Horn, Longview -- 13.26
4x200 relay
  • 1, Longview (Myshia Jones, Victoria Pierson, Daijia Carr, Deja Moore) -- 1:40.95
  • 2, Hallsville (Macy Rogas, Jaylon Wagoner, Brooklyn Taylor, N'Kaye Pipkins) -- 1:43.28
  • 3, Marshall (Anaya Johnson, Maquaysha Stoker, Jakiah Robinson, Shamya Washington) -- 1:43.63
  • 4, Pine Tree (Tieyanna Thurmond, Destiny Lewis, Cierra Murphy, Kiara Butler) -- 1:4425
  • 5, Texas High (Jasmine Brooks, Ashunte Collins, Marcayla Roy, Deaja Hubbard) -- 1:46.75
  • 6, Mount Pleasant (Bre'Anna Perry, Lauren Williams, Shelby Daniels, Taidre'anna Wilkerson) -- 1:48.53
400 meter dash
  • 1, Tyetiana Rugley, Longview -- 58.66
  • 2, Shamya Washington, Marshall -- 59.68
  • 3, Khabril Kirkendall, Texas High -- 1:00.47
  • 4, Alyssa Jones, Pine Tree -- 1:00.91
  • 5, Harleigh Brinkman, Longview -- 1:02.29
  • 6, Heidi George, Marsall -- 1:03.46
300 meter hurdles
  • 1, Carrie Gilliand, Longview -- 48.09
  • 2, N'Sya Dugan, Sulphur Srpings -- 49.28
  • 3, Anna Westmoreland, Marshall -- 49.38
  • 4, Shaleigh Chandler, Texas High -- 49.63
  • 5, Sara Allen, Hallsville -- 49.76
  • 6, Danielle Cormier, Pine Tree -- 52.68
200 meter dash
  • 1, Deja Moore, Longview -- 25.62
  • 2, Jaylon Wagoner, Hallsville -- 26.11
  • 3, Anaya Johnson, Marshall -- 26.31
  • 4, Myshia Jones, Longview -- 26.35
  • 5, Britney Smith, Greenvile -- 26.90
  • 6, Tatyanna Bauer, Longview -- 27.11
1600 meter run
  • 1, Jade Greer, Hallsville -- 5:47.17
  • 2, Allison Bayne, Hallsville -- 5:53.29
  • 3, Madeline Massey, Sulphur Springs -- 5:54.21
  • 4, Ezrie Gates, Hallsville -- 5:54.64
  • 5, Emily Brown, Mount Pleasant -- 6:02.73
  • 6, Briana Castaneda, Mount Pleasant -- 6:05.77
4x400 relay
  • 1, Longview (Keira Enyon, Daijia Carr, Tyetiana Rugley, Victoria Pierson) -- 3:57.50
  • 2, Marshall (Maquaysha Stoker, Shamya Washington, Emma Runnels, Tia Mitchell) -- 4:00.19
  • 3, Pine Tree (Tieyana Thurmond, Kiara Butler, Destiny Lewis, Alyssa Jones) -- 4:07.55
  • 4, Texas High (Christine Evans, Clarissa Blalock, Ashuente Collins, Khabril Kirkendall) -- 4:10.01
  • 5, Hallsville (Jade Greer, Melanie Kroyer, Brooklyn Taylor, Sara Allen) -- 4:12.56
  • 6, Sulphur Springs (Brooke Williams, Sheretta Hill, Autumn Adams, Madeline Massey) -- 4:28.86