The following is a list of baseball bi-district playoff pairings involving East Texas teams. If a pairing is missing, please report it to contact@etsn.fm.

CLASS 6A REGION II

Tyler Lee vs. Belton

(Best-of-three series)
  • Game 1: Belton 6, Tyler Lee 1
  • Game 2: 4 p.m. Saturday (May 9), Tyler's Mike Carter Field
  • Game 3: follows Game 2, if necessary

 

CLASS 5A REGION II

Lufkin vs. Texas High

(Best-of-three series)
At Centenary College, Shreveport
  • Game 1: Lufkin 6, Texas High 0
  • Game 2: 2 p.m. Saturday (May 9)
  • Game 3: follows Game 2, if necessary

 

Hallsville vs. Lindale

(Best-of-three series)
  • Game 1: Hallsville 10, Lindale 0
  • Game 2: Hallsville 3, Lindale 0

 

Sulphur Springs vs. Whitehouse

(Best-of-three series)
  • Game 1: Sulphur Springs 3, Whitehouse 2
  • Game 2: Sulphur Springs 8, Whitehouse 2

 

Marshall vs. Corsicana

(Best-of-three series)
At Jacksonville HS
  • Game 1: Corsicana 3, Marshall 2
  • Game 2: Corsicana 10, Marshall 4

 

CLASS 4A REGION II

Spring HIll vs. Paris

(Best-of-three series)
  • Game 1: Spring Hill 1, Paris 0
  • Game 2: Spring Hill 5, Paris 0

 

Pleasant Grove vs. Kilgore

  • One-game playoff: Pleasant Grove 9, Kilgore 1

 

Brownsboro vs. Kaufman

(Best-of-three series)
At Eustace HS
  • Game 1: Brownsboro 6, Kaufman 2
  • Game 2: Brownsboro 9, Kaufman 3

 

Van vs. Mabank

(Best-of-three series)
  • Game 1: Van 12, Mabank 0
  • Game 2: Van 5, Mabank 0

 

Gilmer vs. Paris North Lamar

(Best-of-three series)
At Mount Pleasant HS
  • Game 1: North Lamar 10, Gilmer 6
  • Game 2: North Lamar 6, Gilmer 3

 

Athens vs. Canton

  • One-game playoff: Canton 6, Athens 3

 

Bullard vs. Atlanta

(Best-of-three series)
At Longview HS
  • Game 1: Atlanta 6, Bullard 1
  • Game 2: noon Saturday (May 9)
  • Game 3: follows Game 2, if necessary

 

CLASS 4A REGION III

Lufkin Hudson vs. Rusk

(Best-of-three series)
  • Game 1: Hudson 2, Rusk 0
  • Game 2: 1 p.m. Saturday (May 9), Rusk HS
  • Game 3: follows Game 2, if necessary

 

Center vs. Huntington

(Best-of-three series)
  • Game 1: Center 10, Huntington 2
  • Game 2: 1 p.m. Saturday (May 9), Huntington HS
  • Game 3: follows Game 2, if necessary

 

Carthage vs. Diboll

(Best-of-three series)
At SFA, Nacogdoches
  • Game 1: Carthage 2, Diboll 1
  • Game 2: Carthage 5, Diboll 0

 

Jasper vs. Tatum

(Best-of-three series)
At Pollok Central HS
  • Game 1: Jasper 2, Tatum 1
  • Game 2: Jasper 8, Tatum 1

 

CLASS 3A REGION II

Hughes Springs vs. Pattonville Prairiland

(Best-of-three series)
At Pittsburg HS
  • Game 1: Hughes Springs 10, Prairiland 0
  • Game 2: 4:15 p.m. Saturday (May 9)
  • Game 3: follows Game 2, if necessary

 

Grand Saline vs. Van Alstyne

(Best-of-three series)
  • Game 1: Grand Saline 3, Van Alstyne 1
  • Game 2: 6 p.m. Saturday (May 9), McKinney Boyd HS
  • Game 3: follows Game 2, if necessary

 

Redwater vs. Queen City

(Best-of-three series)
  • Game 1: Redwater 13, Queen City 3
  • Game 2: 11 a.m. Saturday (May 9), Redwater HS
  • Game 3: follows Game 2, if necessary

 

Winnsboro vs. Leonard

(Best-of-three series)
  • Game 1: Winnsboro 6, Leonard 3
  • Game 2: 4 p.m. Saturday (May 9), Mount Pleasant HS
  • Game 3: follows Game 2, if necessary

 

Edgewood vs. Lone Oak

(Best-of-three series)
At Tyler's Mike Carter Field
  • Game 1: Edgewood 8, Lone Oak 0
  • Game 2: 10 a.m. Saturday (May 9)
  • Game 3: follows Game 2, if necessary

 

Linden-Kildare vs. DeKalb

(Best-of-three series)
At Pittsburg HS
  • Game 1: DeKalb 6, Linden-Kildare 4
  • Game 2: Linden-Kildare 6, DeKalb 2
  • Game 3: follows Game 2

 

Mineola vs. Farmersville

(Best-of-three series)
  • Game 1: Farmersville 7, Mineola 2
  • Game 2: 3 p.m. Saturday (May 9), Athens HS
  • Game 3: follows Game 2, if necessary

 

Mount Vernon vs. New Boston

(Best-of-three series)
  • Game 1: New Boston 7, Mount Vernon 3
  • Game 2: New Boston 8, Mount Vernon 1

 

CLASS 3A REGION III

Jefferson vs. Troup

  • One-game playoff: 2 p.m. Saturday (May 9), LeTourneau University, Longview

 

Frankston vs. New Diana

  • One-game playoff: 6 p.m. Saturday (May 9), New Diana HS

 

Elkhart vs. Hemphill

(Best-of-three series)
At Livingston's Texas Slam
  • Game 1: Elkhart 6, Hemphill 5
  • Game 2: noon Saturday (May 9)
  • Game 3: follows Game 2, if necessary

 

Garrison vs. Crockett

(Best-of-three series)
At Palestine HS
  • Game 1: Crockett 5, Garrison 2
  • Game 2: 4 p.m. Saturday (May 9)
  • Game 3: follows Game 2, if necessary

 

Malakoff vs. Elysian Fields

  • One-game playoff: 3 p.m. Saturday (May 9), Lovelady HS

 

White Oak vs. Corsicana Mildred

  • One-game playoff: 1 p.m. Saturday (May 9), Woden HS

 

Nacogdoches Central Heights vs. Buffalo

(Best-of-three series)
  • Game 1: Central Heights 12, Buffalo 0
  • Game 2: 2 p.m. Saturday (May 9), Buffalo HS
  • Game 3: follows Game 2, if necessary

 

Woodville vs. New Waverly

(Best-of-three series)
At New Caney HS
  • Game 1: New Waverly 6, Woodville 5
  • Game 2: 3 p.m. Saturday (May 9)
  • Game 3: follows Game 2, if necessary

 

CLASS 2A REGION III

Simms Bowie vs. Como-Pickton

(Best-of-three series)
At Hughes Springs HS
  • Game 1: 7:30 p.m. Friday (May 8)
  • Game 2: noon Saturday (May 9)
  • Game 3: follows Game 2, if necessary

 

Harleton vs. Kerens

(Best-of-three series)
At Bullard HS
  • Game 1: Harleton 19, Kerens 2
  • Game 2: Harleton 18, Kerens 4

 

Cushing vs. Lovelady

(Best-of-three series)
  • Game 1: Cushing 2, Lovelady 1
  • Game 2: Cushing 10, Lovelady 1

 

Gary vs. Colmesneil

(Best-of-three series)
  • Game 1: Colmesneil 7, Gary 1
  • Game 2: Gary 11, Colmesneil 7
  • Game 3: 7:30 p.m. Saturday (May 9), Gary HS

 

Cayuga vs. Hawkins

(Best-of-three series)
At Brook Hill HS, Bullard
  • Game 1: Hawkins 8, Cayuga 1
  • Game 2: 11 a.m. Saturday (May 9)
  • Game 3: follows Game 2, if necessary

 

Groveton vs. Grapeland

(Best-of-three series)
  • Game 1: Grapeland 11, Groveton 5
  • Game 2: 4 p.m. Saturday (May 9), Grapeland HS
  • Game 3: follows Game 2, if necessary

 

Broaddus vs. Joaquin

(Best-of-three series)
At Gary HS
  • Game 1: Joaquin 5, Broaddus 2
  • Game 2: 1 p.m. Saturday (May 9)
  • Game 3: follows Game 2, if necessary