DISTRICT 6-3A DIVISION II

Edgewood Bulldogs (2-3)

vs.

Alba-Golden Panthers (4-1)

7:30 p.m. Friday
Alba-Golden Stadium, Alba

Coaches
  • Edgewood: Ryan Simmons
  • Alba-Golden: Ron Callahan

 

Last week
  • Edgewood: idle
  • Alba-Golden: idle

 

Next week
  • Edgewood: vs. Cooper, Oct. 16
  • Alba-Golden: at Grand Saline, Oct. 16

 

Did you know? Ron Callahan will make his district debut as the head coach of Alba-Golden.

 

Paris Chisum Mustangs (1-4)

vs.

Grand Saline Indians (1-4)

7:30 p.m. Friday
Indian Memorial Stadium, Grand Saline

Coaches
  • Paris Chisum: Bo Wasurick
  • Grand Saline: Michael Ridge

 

Last week
  • Paris Chisum: idle
  • Grand Saline: idle

 

Next week
  • Paris Chisum: vs. Lone Oak, Oct. 16
  • Grand Saline: vs. Alba-Golden, Oct. 16

 

Did you know? Grand Saline broke a losing streak dating back to Sept. 7, 2012 against Hawkins two weeks ago.

 

DISTRICT 7-3A DIVISION II

Hooks Hornets (4-1)

vs.

Linden-Kildare Tigers (2-3)

7:30 p.m. Friday
Jack Hetherington Tiger Stadium, Linden

Coaches
  • Hooks: William McDonald
  • Linden-Kildare: Gary Schultz

 

Last week
  • Hooks: idle
  • Linden-Kildare: idle

 

Next week
  • Hooks: at Hughes Springs, Oct. 16
  • Linden-Kildare: at DeKalb, Oct. 16

 

Did you know? Linden-Kildare was 0-5 this time last year. It is 2-3 under first-year head coach Gary Schultz.

 

Hughes Springs Mustangs (4-1)

vs.

Queen City Bulldogs (0-5)

7:30 p.m. Friday

Smith-Wall Stadium, Queen City

Coaches
  • Hughes Springs: Chris Edwards
  • Queen City: Eric Droddy

 

Last week
  • Hughes Springs: idle
  • Queen City: idle

 

Next week
  • Hughes Springs: vs. Hooks, Oct. 16
  • Queen City: vs. Paul Pewitt, Oct. 16

 

Did you know? Hughes Springs' only loss came against defending Class 3A Division II state champion Waskom.

 

DeKalb Bears  (3-2)

vs.

Paul Pewitt Brahmas (2-3)

7:30 p.m. Friday
Brahmas Stadium, Omaha

Coaches
  • DeKalb: Eddy May
  • Paul Pewitt: Reggie Kumrow

 

Last week
  • DeKalb: idle
  • Paul Pewitt: idle

 

Next week
  • DeKalb: vs. Linden-Kildare, Oct. 16
  • Paul Pewitt: at Queen City, Oct. 16

 

Did you know? Paul Pewitt was 0-5 at this time last season.

 

DISTRICT 8-3A DIVISION II

New Diana Eagles (0-5, 0-2)

vs.

Elysian Fields Yellowjackets (3-2, 1-1)

7:30 p.m. Friday
Jacket Stadium, Elysian Fields

Coaches
  • New Diana: Brett Ratliff
  • Elysian Fields: Scott Ford

 

Last week
  • New Diana: lost to West Rusk, 45-6
  • Elysian Fields: defeated Troup, 47-24

 

Next week
  • New Diana: vs. Frankston, Oct. 16
  • Elysian Fields: vs. West Rusk, Oct. 16

 

Did you know? Elysian Fields quarterback Ryan Storey threw for more than 400 yards last week.

Troup Tigers (1-4, 1-1)

vs.

Frankston Indians (3-2, 0-2)

7:30 p.m. Friday

Jeff and Opal Austin Stadium, Frankston

Coaches
  • Troup: Dennis Alexander
  • Frankston: Mike Owens

 

Last week
  • Troup: lost to Elysian Fields, 47-24
  • Frankston: lost to Waskom, 51-0

 

Next week
  • Troup: vs. Arp, Oct. 16
  • Frankston: at New Diana, Oct. 16

 

Did you know? Frankston receiver Kendrick Rogers is committed to Texas A&M, but Justice Bean actually leads the team in receiving yardage.

Winona Wildcats (4-1, 2-0)

vs.

West Rusk Raiders (5-0, 2-0)

7:30 p.m. Friday
Bruce Bradshaw Stadium, New London

Coaches
  • Winona: Keylon Kincaide
  • West Rusk: John Frazier

 

Last week
  • Winona: defeated Arp, 22-20
  • West Rusk: defeated New Diana, 45-6

 

Next week
  • Winona: at Waskom, Oct. 16
  • West Rusk: at Elysian Fields, Oct. 16

 

Did you know? This is the only District 8-3A Division II game featuring two undefeated league teams.

 

Waskom Wildcats (5-0, 2-0)

vs.

Arp Tigers (1-4, 0-2)

7:30 p.m. Friday
Bill Herrington Tiger Stadium, Arp

Coaches
  • Waskom: Whitney Keeling
  • Arp: Dale Irwin

 

Last week
  • Waskom: defeated Frankston, 51-0
  • Arp: lost to Winona, 22-20

 

Next week
  • Waskom: vs. Winona, Oct. 16
  • Arp: at Troup, Oct. 16

 

Did you know? The Associated Press ranked Waskom No. 6 in its most recent Class 3A poll.

 

DISTRICT 11-3A DIVISION II

Corrigan-Camden Bulldogs (3-2)

vs.

Crockett Bulldogs (3-2)

7:30 p.m. Friday
Monte Jack Driskell Stadium, Crockett

Coaches
  • Corrigan-Camden: Seven Armstrong
  • Crockett: Jimmy Thompson

 

Last week
  • Corrigan-Camden: lost to Diboll, 48-40
  • Crockett: defeated Shepherd, 41-35

 

Next week
  • Corrigan-Camden: vs. Hemphill, Oct. 16
  • Crockett: vs. Newton, Oct. 16

 

Did you know? Crockett quarterback Case Robinson is one of just 13 East Texas players to break 1,000 passing yards.

 

Hemphill Hornets (3-2)

vs.

Garrison Bulldogs (3-2)

7:30 p.m. Friday

Bulldog Stadium, Garrison

Coaches
  • Hemphill: John Launius
  • Garrison: Lance Bernard

 

Last week
  • Hemphill: idle
  • Garrison: idle

 

Next week
  • Hemphill: vs. Corrigan-Camden, Oct. 16
  • Garrison: at Deweyville, Oct. 16

 

Did you know? Garrison has won eight straight games against Hemphill.

Deweyville Pirates (2-3)

vs.

Newton Eagles (1-4)

7:30 p.m. Friday
Singletary Stadium, Newton

Coaches
  • Deweyville: Lance Dale
  • Newton: W.T. Johnston

 

Last week
  • Deweyville: idle
  • Newton: lost to West Orange-Stark, 48-6

 

Next week
  • Deweyville: vs. Garrison, Oct. 16
  • Newton: at Crockett, Oct. 16

 

Did you know? Deweyville will be Newton's first game against a Class 3A opponent all season.

 

DISTRICT 6-2A DIVISION I

Clakrsville Tigers (0-5)

vs.

Como-Pickton Eagles (1-4)

7:30 p.m. Friday

Ron Heflin Field, Como

Coaches
  • Clarksville: Dewaski Davis
  • Como-Pickton: Conley Blank

 

Last week
  • Clarksville: idle
  • Como-Pickton: idle

 

Next week
  • Clarksville: vs. Wolfe City, Oct. 16
  • Como-Pickton: at Quinlan Boles, Oct. 16

 

Did you know? Como-Pickton has won one district game since Nov. 9, 2012.

 

DISTRICT 9-2A DIVISION II

Union Grove Lions (1-4)

vs.

Big Sandy Wildcats (4-1)

7:30 p.m. Friday

Wildcat Stadium, Big Sandy

Coaches
  • Union Grove: Roger Adams
  • Big Sandy: Larry Minter

 

Last week
  • Union Grove: idle
  • Big Sandy: idle

 

Next week
  • Union Grove: vs. Hawkins, Oct. 16
  • Big Sandy: vs. Ore City, Oct. 15

 

Did you know? Big Sandy's combined non-district competition went 11-14 while Union Grove's went 19-6.

Hawkins Hawks (0-5)

vs.

Harleton Wildcats (1-4)

7:30 p.m. Friday
Wildcat Field, Harleton

Coaches
  • Hawkins: Marty Moore
  • Harleton: Terry Ward

 

Last week
  • Hawkins: idle
  • Harleton: lost to Maud, 42-38

 

Next week
  • Hawkins: at Union Grove, Oct. 16
  • Harleton: at Simms Bowie, Oct. 16

 

Did you know? The game will be former Tenaha head coach Terry Ward's first game district game with Harleton. Ward never missed the playoffs at Tenaha.

Simms Bowie Pirates (0-4)

vs.

Ore City Rebels (5-0)

7:30 p.m. Friday
Rebels Stadium, Ore City

Coaches
  • Simms Bowie: Charles Hudgeons
  • Ore City: Tracy Blankenship

 

Last week
  • Simms Bowie: idle
  • Ore City: idle

 

Next week
  • Simms Bowie: vs. Harleton, Oct. 16
  • Ore City: at Big Sandy, Oct. 16

 

Did you know? Ore City finished its non-district schedule 5-0 for a second consecutive year.

DISTRICT 10-2A DIVISION I

Beckville Bearcats (5-0)

vs.

Cushing Bearkats (4-1)

7:30 p.m. Friday
J.F. Whitaker Stadium, Cushing

Coaches
  • Beckville: Lance Gamble
  • Cushing: Bill Jehling

 

Last week
  • Beckville: idle
  • Cushing: idle

 

Next week
  • Beckville: at San Augustine, Oct. 16
  • Cushing: at Shelbyville, Oct. 16

 

Did you know? Beckville has won all of its games by four or more possessions.

Shelbyville Dragons (4-0)

vs.

Joaquin Rams (4-1)

7:30 p.m. Friday
Ram Stadium, Joaquin

Coaches
  • Shelbyville: Jason Ferguson
  • Joaquin: Wade Lawson

 

Last week
  • Shelbyville: idle
  • Joaquin: defeated Timpson, 40-14

 

Next week
  • Shelbyville: vs. Cushing, Oct. 16
  • Joaquin: at West Sabine, Oct. 16

 

Did you know? Shelbyville has outscored opponents 200-26 in just four games played.

San Augustine Wolves (2-3)

vs.

West Sabine Tigers (3-2)

7:30 p.m. Friday
Tiger Stadium, Pineland

Coaches
  • San Augustine: Marty Murr
  • West Sabine: Jonathan Jones

 

Last week
  • San Augustine: idle
  • West Sabine: defeated Hull-Daisetta, 56-20

 

Next week
  • San Augustine: vs. Beckville, Oct. 16
  • West Sabine: vs. Joaquin, Oct. 16

 

Did you know? Both teams' coaches are making their district debuts with their new programs.

DISTRICT 11-2A DIVISION I

Grapeland Sanies (1-4)

vs.

Alto Yellowjackets (5-0)

7:30 p.m. Friday
Yellowjacket Stadium, Alto

Coaches
  • Grapeland: Wayne Mahaffey
  • Alto: Paul Gould

 

Last week
  • Grapeland: idle
  • Alto: idle

 

Next week
  • Grapeland: vs. Kerens, Oct. 16
  • Alto: vs. Carlisle, Oct. 16

 

Did you know? Alto quarterback Keenen Johnson ran for 1,190 yards and 17 touchdowns during the non-district season.

Cross Roads Bobcats (3-2)

vs.

Carlisle Indians (5-0)

7:30 p.m. Friday
Arrowhead Stadium, Price

Coaches
  • Cross Roads: Jim Bradford
  • Carlisle: Rocky Baker

 

Last week
  • Cross Roads: defeated Burkeville, 33-20
  • Carlisle: idle

 

Next week
  • Cross Roads: vs. Cayuga, Oct. 16
  • Carlisle: at Alto, Oct. 16

 

Did you know? Carlisle outscored non-district opponents 180-73, second-best behind Alto among district teams.

Kerens Bobcats (3-2)

vs.

Cayuga Wildcats (0-5)

7:30 p.m. Friday
Scarborough Stadium, Cayuga

Coaches
  • Kerens: Terrell Harris
  • Cayuga: Russell Holden

 

Last week
  • Kerens: idle
  • Cayuga: idle

 

Next week
  • Kerens: at Grapeland, Oct. 16
  • Cayuga: at Cross Roads, Oct. 16

 

Did you know? Friday will be Kerens head coach Terrell Harris' district debut.

 

DISTRICT 12-2A DIVISION I

Groveton Indians (1-4)

vs.

Hull-Daisetta Bobcats (1-4)

7:30 p.m. Friday
Bobcat Field, Daisetta

Coaches
  • Groveton: Brandon Craus
  • Hull-Daisetta: Stan Hodges

 

Last week
  • Groveton: idle
  • Hull-Daisetta: lost to West Sabine, 56-20

 

Next week
  • Groveton: vs. Centerville, Oct. 16
  • Hull-Daisetta: at West Hardin, Oct. 16

 

Did you know? Groveton quarterback Glenn Thornton leads all East Texas passers with 1,722 yards through five games.

 

DISTRICT 11-2A DIVISION II

Mt. Enterprise Wildcats (3-2)

vs.

Timpson Bears (0-5)

7:30 p.m. Friday
John Herbert Eakin Stadium, Timpson

Coaches
  • Mt. Enterprise: Scott Holzhauer
  • Timpson: James Conway

 

Last week
  • Mt. Enterprise: idle
  • Timpson: lost to Joaquin, 40-14

 

Next week
  • Mt. Enterprise: vs. Maud, Oct. 16
  • Timpson: at Overton, Oct. 16

 

Did you know? Timpson is one of two winless teams in the five-team district. Tenaha also is looking for its first victory.

 

Maud Cardinals (4-1)

vs.

Tenaha Tigers (0-5)

7:30 p.m. Friday
Tiger Stadium, Tenaha

Coaches
  • Maud: Allen Cross
  • Tenaha: Craig Horn

 

Last week
  • Maud: defeated Harleton, 42-28
  • Tenaha: idle

 

Next week
  • Maud: at Mt. Enterprise, Oct. 16
  • Tenaha: vs. Texas Alliance of Christian Athletes (non-district game, replacing Fruitvale), Oct. 16

 

Did you know? Tenaha was 4-1 this time last season.

 

DISTRICT 12-2A DIVISION II

Normangee Panthers (3-2)

vs.

Colmesniel Bulldogs (1-4)

7:30 p.m. Friday
Taylor Fields, Colmesneil

Coaches
  • Normangee: Nelson Kortis
  • Colmesneil: Edd Trotter

 

Last week
  • Normangee: idle
  • Colmesneil: idle

 

Next week
  • Normangee: at Burkeville, Oct. 16
  • Colmesneil: at Evadale, Oct. 17

 

Did you know? Colmesneil was outscored, 252-84, through non-district play.

 

TAPPS DIVISION II, DISTRICT II

Tyler Grace Community (4-1, 1-1)

vs.

Bullard Brook Hill Guard (2-3, 1-1)

7 p.m. Friday
Herrington Stadium, Bullard

Coaches
  • Grace: Mike Maddox
  • Brook Hill: Bobby Brasher

 

Last week
  • Grace: lost to Dallas Christian, 16-14
  • Brook Hill: defeated Dallas Shelton, 53-20

 

Next week
  • Grace: vs. Tyler All Saints, Oct. 16
  • Brook Hill: at Bishop Gorman, Oct. 16

 

Did you know? Grace quarterback Christopher Wilhelmi and Brook Hill signal caller McCray Fletcher have each thrown for more than 1,000 yards.

Tyler Bishop Gorman Crusaders (5-0, 2-0)

vs.

Tyler All Saints Trojans (2-3, 0-2)

7 p.m. Friday
Mewbourne Field, Tyler

Coaches
  • Bishop Gorman: Coby Gipson
  • All Saints: Mike Hall

 

Last week
  • Bishop Gorman: defeated Carrollton Prince of Peace, 40-24
  • All Saints: lost to Frisco Legacy Christian, 34-10

 

Next week
  • Bishop Gorman: vs. Brook Hill, Oct. 16
  • All Saints: at Tyler Grace Community, Oct. 16

 

Did you know? Bishop Gorman receiver leads all East Texans with more than 800 receiving yards.