Contact Us

Tatum Sweeps Area Track + Field Meet

TATUM — The Lady Eagles rolled and the Eagles edged Jefferson to clinch dual titles for Tatum at the District 19-2A/District 20-2A track and field championships Friday evening.

Jefferson’s Terrence Whitaker and Deion Williams were the meet’s top two boys point-scorers, combining for 47. But Tatum, which got 18 points from Jaylon Shans-Sheppard, beat the Bulldogs 108-104 for the top spot. New Diana (93) and Daingerfield (86) placed third and fourth, respectively.

Hooks’ Jimmie Houston, who won the 300-meter hurdles and got second in the 110-meter hurdles, scored 21 points for the No. 3 spot among boys individuals.

Tatum’s girls claimed their championships by a 39-point margin, outscoring Daingerfield 133-94, followed by White Oak (92), Paul Pewitt (75), and Jefferson (74). Ro’neshia Simpson’s 24 points led Tatum and were second among girls individuals, while teammates Vanessa Tirado, Kenija Collier, and Kiana Turner scored 18 points apiece.

“As long as we could get three relays, triple jump, 400, and the 100 out, then I knew we’d be good,” said Tatum girls track coach Danny Mitchell. “And if we got anything extra, which we got the 800 and the mile going to regionals, those were just added. I’m satisfied with it. They performed well.”

Paul Pewitt’s Chadnee Knox led all girls individuals with 31 points. Knox won the long jump and finished second in the triple jump and 100-meter dash. Simpson won the 400-meter run and helped the Lady Eagles win the mile relay.

Complete results are listed below. The top four finishers in each event advance to the Class 2A Region III track and field championships at Whitehouse’s Wildcat Stadium on April 26-27.

BOYS

Team Standings

  • 1. Tatum — 108
  • 2. Jefferson — 104
  • 3. New Diana — 93
  • 4. Daingerfield — 86
  • 5. Hooks — 62
  • 6. White Oak — 48
  • 7. Queen City — 25
  • 8. Union Grove — 22
  • 9t. New Boston — 14
  • 9t. Ore City — 14
  • 11. Waskom — 11
  • 12. Elysian Fields — 10
  • 13. Redwater — 9
  • 14. Linden-Kildare — 6
  • 15. Paul Pewitt — 5
  • 16. Hughes Springs — 3

Field Events

(area qualifiers in bold)

Shot put

  • 1. John Frachiseur, Hooks — 49-7 1/2
  • 2. Jason Heim, White Oak — 49-1
  • 3. Thomas Rodgers, Union Grove — 45-1 1/2
  • 4. Marco Newsome, New Diana — 45-1
  • 5. Dylan Moore, Tatum — 43-7 3/4
  • 6. Richard Williams, Hooks — 42-3 1/2

 

Discus

  • 1. Josh Eppler, Jefferson — 151-11
  • 2. Darius Whiting, Tatum — 144-5
  • 3. Briley Barnwell, Queen City — 129-5
  • 4. Ryan Hyde, Tatum — 129-1
  • 5. Thomas Rodgers, Union Grove — 122-8
  • 6. Anthony Sciara, Hooks — 122-2

 

Long jump

  • 1. Kevin Johnson, Waskom — 22-3
  • 2. Terrence Whitaker, Jefferson — 22-0
  • 3. Deste Tatum, Ore City — 21-8 3/4
  • 4. Shaquille Grant, Linden-Kildare — 21-8
  • 5. Matthew Candelaria, Redwater — 21-7 1/4
  • 6. Garrett Hounsel, New Diana — 21-3 3/4

 

Triple jump

  • 1. Jordan Nelson, Tatum — 47-11 1/2
  • 2. Deion Williams, Jefferson — 44-11 1/2
  • 3. Levi Yancy, White Oak — 44-7
  • 4. Matthew Candelaria, Redwater — 43-9 1/4
  • 5. Spencer Alexander, Daingerfield — 42-0 3/4
  • 6. Trey Powell, Hooks — 40-8 1/2

 

High jump

  • 1. Aaron Doddy, Hooks — 5-11
  • 2. Jesse Biles, Daingerfield — 5-10
  • 3. Andrew Thornton, White Oak — 5-10
  • 4. Jacob Seaton, Paul Pewitt — 5-10
  • 5. Jahee Johnson, Tatum — 5-8
  • 6. Denzel Mims, Daingerfield — 5-8

 

Pole vault

  • 1. Riley Lakin, White Oak — 14-0
  • 2. Bailey Morgan, Union Grove — 14-0
  • 3. Dylan Gale, White Oak — 12-6
  • 4. Cameron Slay, Jefferson — 11-6
  • 5. Ryan Bennett, Redwater — 10-6
  • 6. Tyler Brass, Queen City — 10-6

 

Running Events

3,200 meters

  • 1. Brent Beckham, New Diana — 10:07.818
  • 2. Garrett Mayeaux, New Diana — 10:15.760
  • 3. Brad Beckham, New Diana — 10:29.206
  • 4. Eudy Austin, Queen City — 11:23.590
  • 5. Michael Maly, White Oak — 11:43.605
  • 6. Brandon Martin, Hughes Springs — 12:33.064

 

400-meter relay

  • 1. Jefferson (Deion Williams, Terrence Whitaker, Chris Smith, KaeVaughn Caldwell) — 42.364
  • 2. Daingerfield (Jordan Miles, Edwin Mims, Tyrek Boyd, Elisha Moore) — 42.701
  • 3. New Diana (Darian Walker, D.Q. Hollins, K.J. Jeffrey, Collin Rosser) — 43.392
  • 4. Tatum (Josh Ivy, Carl Whitaker, Jaylon Shans-Sheppard, Denarius Earl) — 43.560
  • 5. New Boston (Devontae Wade, Keith Baldwin, Adrian Peterson, Jeff Gladney) — 43.901
  • 6. Hooks (Cedrick Johnson, Demetrius Burchette, Jamall Fort, Lake Hight) — 44.055

 

800 meters

  • 1. Hunter Hammontree, Elysian Fields — 2:06.502
  • 2. Sidney Andrews, Queen City — 2:07.277
  • 3. Josh Benson, White Oak — 2:08.419
  • 4. J.T. Wendell, New Boston — 2:10.767
  • 5. Garrett Hounsel, New Diana — 2:13.108
  • 6. William Fickling, Hughes Springs — 2:13.188

 

110-meter hurdles

  • 1. Jaylon Shans-Sheppard, Tatum — 15.089
  • 2. Jimmie Houston, Hooks — 15.231
  • 3. Carl Whitaker, Tatum — 15.362
  • 4. Darion Barr, White Oak — 15.529
  • 5. Kameron Coleman, Jefferson — 15.716
  • 6. Reshawn Parker, Hooks — 16.957

 

100 meters

  • 1. Deion Williams, Jefferson — 10.941
  • 2. Tyrek Boyd, Daingerfield — 11.096
  • 3. Keynon Whetstone, Ore City — 11.144
  • 4. Collin Rosser, New Diana — 11.205
  • 5. D.Q. Hollins, New Diana — 11.244
  • 6. Devonta Williams, Paul Pewitt — 11.556

 

800-meter relay

  • 1. Daingerfield (Jordan Miles, Edwin Mims, Tyrek Boyd, Elisha Moore) — 1:29.040
  • 2. Tatum (Josh Ivy, Malik Allen, Carl Whitaker, Denarius Earl) — 1:31.051
  • 3. New Diana (Edmond Jones, D.Q. Hollins, Tim Perry, D.D. Hill) — 1:32.248
  • 4. Jefferson (Cameron Slay, Sadarius Figures, Chris Smith, KaeVaughn Caldwell) — 1:32.848
  • 5. New Boston (Aaron Conkleton, Quinn Dedmon, Jimmie Johnson, Devontae Wade) — 1:34.592
  • 6. Linden-Kildare (Robbie West, Montrelle Willis, Greg Stephens, Shaquille Grant) — 1:35.198

 

400 meters

  • 1. Terrence Whitaker, Jefferson — 50.802
  • 2. Deante Roberson, Tatum — 51.341
  • 3. Aaron Mitchell, Union Grove — 51.359
  • 4. Garrett Ross, Tatum — 51.870
  • 5. Colby Ivy, Queen City — 52.174
  • 6. Denzel Mims, Daingerfield — 52.723

 

300-meter hurdles

  • 1. Jimmie Houston, Hooks — 40.002
  • 2. Kameron Coleman, Jefferson — 40.239
  • 3. Jaylon Shans-Sheppard, Tatum — 41.995
  • 4. Jesse Biles, Daingerfield — 42.683
  • 5. Robert Johnson, Daingerfield — 42.952
  • 6. Ryan Bennett, Redwater — 43.261

 

200 meters

  • 1. Chris Smith, Jefferson — 22.048
  • 2. Edwin Mims, Daingerfield — 22.226
  • 3. Cedrick Johnson, Hooks — 22.346
  • 4. Josh Ivy, Tatum — 22.647
  • 5. KaeVaughn Caldwell, Jefferson — 23.286
  • 6. Kevin Johnson, Waskom — 23.623

 

Mile

  • 1. Brad Beckham, New Diana — 4:38.526
  • 2. Garrett Mayeaux, New Diana — 4:41.464
  • 3. Brent Beckham, New Diana — 4:44.871
  • 4. Austin Eudy, Queen City — 4:53.932
  • 5. Cody Brooks, Ore City — 4:55.640
  • 6. William Fickling, Hughes Springs — 5:17.288

 

Mile relay

  • 1. Tatum (Deyante Roberson, Jordan Nelson, Javolick Garrett, Garrett Ross) — 3:25.862
  • 2. Daingerfield (Jonathan Barber, Jordan Miles, Denzel Mims, Cedarrion Hopkins) — 3:26.955
  • 3. Hooks (Jimmie Houston, Cedrick Johnson, Jamall Fort, Lake Hight) — 3:28.114
  • 4. New Diana (Brandon Starr, Mark Waters, Garrett Hounsel, Tyler Morgan) — 3:29.929
  • 5. Jefferson (Cameron Slay, Kameron Coleman, Sadarius Figures, Terrence Whitaker) — 3:29.960
  • 6. New Boston (Quinn Dedmon, J.T. Wendell, Trevon Betts, Jeff Gladney) — 3:36.070

 

GIRLS

Team Standings

  • 1. Tatum — 133
  • 2. Daingerfield — 94
  • 3. White Oak — 92
  • 4. Paul Pewitt — 75
  • 5. Jefferson — 72
  • 6. Linden-Kildare — 37
  • 7. Elysian Fields — 30
  • 8. Hughes Springs — 29
  • 9t. New Diana — 12
  • 9t. Union Grove — 12
  • 11t. Hooks — 10
  • 11t. Redwater — 10
  • 13. Queen City — 6
  • 14. New Boston — 5
  • 15t. Queen City — 0
  • 15t. Waskom — 0

 

Field Events

(area qualifiers in bold)

Shot put

  • 1. Nesean Roberson, Paul Pewitt — 33-3
  • 2. Kaitlen Martin, Hughes Springs — 30-10 1/4
  • 3. Erica Wesley, New Diana — 30-7
  • 4. Adrianna Hill, Daingerfield — 29-1
  • 5. Kahlia Ervin, Jefferson — 27-10 3/4
  • 6. Haley Dinsdale, Union Grove — 27-9 1/2

 

Discus

  • 1. Whitney Simmons, White Oak — 119-9
  • 2. Armonte Ryder, Tatum — 91-11
  • 3. Ryesha Walton, Elysian Fields — 88-7
  • 4. Shametriece Black, Daingerfield — 85-6
  • 5. Shiloh Goecke, Queen City — 85-2
  • 6. Brandi Crowder, New Boston — 84-7

 

Long jump

  • 1. Chadnee Knox, Paul Pewitt — 18-1
  • 2. Shardai Love, Linden-Kildare — 17-6 3/4
  • 3. Kaylee Prather, Elysian Fields — 17-0 1/4
  • 4. Deandra Hanson, Daingerfield — 17-0
  • 5. Ryshaneek Starling, Tatum — 17-0
  • 6. Ro’neshia Simpson, Tatum — 16-9

 

Triple jump

  • 1. Kenija Collier, Tatum — 40-11 1/2
  • 2. Chadnee Knox, Paul Pewitt — 38-6 1/4
  • 3. Shardai Love, Linden-Kildare — 37-1 1/2
  • 4. Kaylee Prather, Elysian Fields — 35-9
  • 5. Dayjha Cheatham, New Boston — 34-5 3/4
  • 6. Kaylyn Roberts, Hooks — 34-4 3/4

 

High jump

  • 1. LeAnna Mack, Jefferson — 5-2
  • 2. Deandra Hanson, Daingerfield — 5-0
  • 3. Taylor Tramel, White Oak — 4-8
  • 4. Ro’neshia Simpson, Tatum — 4-8
  • 5. Haley Anderson, Paul Pewitt — 4-8
  • 6. Cheyenne Murphy, Hughes Springs — 4-6

 

Pole vault

  • 1. Madison Pecot, White Oak — 12-0
  • 2. Samantha Hughes, White Oak — 8-6
  • 3. Kassidy Kruse, Union Grove — 7-6
  • 4. Morgan Hartgrove, Paul Pewitt — 7-0
  • 5. Brittany Jones, New Diana — 6-6

 

Running Events

3,200 meters

  • 1. Kathryn Bennett, Redwater — 12:52.000
  • 2. Nour Hussein, White Oak — 13:05.228
  • 3. Kellie Wheeler, Elysian Fields — 13:18.894
  • 4. Emily Richards, Queen City — 14:03.398
  • 5. Kaitlyn Morris, Hughes Springs — 14:25.564
  • 6. Haleigh Cannon, Union Grove — 14:35.726

 

400-meter relay

  • 1. Jefferson (Destiny Carr, Tyler Roberson, Tashia Holt, Alexis Jones) — 48.248
  • 2. Tatum (Ro’neshia Simpson, Kenija Collier, Alexis Bell, Kiana Turner) — 48.611
  • 3. Daingerfield (Khadijah Anderson, Tyler Austin, Deandra Hanson, Shan Johnson) — 50.363
  • 4. Paul Pewitt (Haley Anderson, Mikayla Williams, Lakeithia Malone, Chadnee Knox) — 50.786
  • 5. New Diana (Kimmy Hendricks, Jessica Hampton, Danielle Smith, Adrienne Branch) — 51.301
  • 6. Linden-Kildare (Shardai Love, Saymone Harris, Ebony Castleberry, Alyssa Bynum) — 51.606

 

800 meters

  • 1. Vanessa Tirado, Tatum — 2:30.307
  • 2. Caymen Sutton, White Oak — 2:30.389
  • 3. Desiree Vining, White Oak — 2:36.220
  • 4. Kassidy Kruse, Union Grove — 2:37.273
  • 5. Alyssa Cummings, Linden-Kildare — 2:39.021
  • 6. Christie Johnson, Hooks — 2:39.807

 

100-meter hurdles

  • 1. Shan Johnson, Daingerfield — 15.733
  • 2. Kaylyn Roberts, Hooks — 16.722
  • 3. Dorothy Swanson, White Oak — 16.780
  • 4. Tierra Jackson, Jefferson — 17.345
  • 5. Allison Braley, White Oak — 17.611
  • 6. Amee Smith, Tatum — 18.458

 

100 meters

  • 1. Kiana Turner, Tatum — 12.631
  • 2. Chadnee Knox, Paul Pewitt — 12.771
  • 3. Alexis Bell, Tatum — 12.840
  • 4. Shardai Love, Linden-Kildare — 13.141
  • 5. Kaylee Prather, Elysian Fields — 13.220
  • 6. Ebony Castleberry, Linden-Kildare — 13.312

 

800-meter relay

  • 1. Jefferson (Destiny Carr, Tyler Roberson, Tashia Holt, Alexis Jones) — 1:43.785
  • 2. Tatum (Shanetra Minor, Kenija Collier, Alexis Bell, Kiana Turner) — 1:44.799
  • 3. Paul Pewitt (Haley Anderson, Mikayla Williams, Lakeithia Malone, Chadnee Knox) — 1:45.402
  • 4. Daingerfield (Khadijah Anderson, Tyler Austin, Chrishunda Boyd, Deandra Hanson) — 1:46.972
  • 5. Hughes Springs (KaJza Murphy, Cheyenne Murphy, Destiny Gonzales, Becca Crossland) — 1:49.588
  • 6. New Boston (Dayjha Cheatham, Charlsey Johnson, Ryienn Craft-Lewis, Haley Steward) — 1:51.962

 

400 meters

  • 1. Ro’neshia Simpson, Tatum — 59.961
  • 2. Sade Bunton, Daingerfield — 1:00.991
  • 3. Kadrianne Sanders, White Oak — 1:01.589
  • 4. Saymone Harris, Linden-Kildare — 1:02.403
  • 5. Mikayla Williams, Paul Pewitt — 1:02.501
  • 6. Alyssa Bynum, Linden-Kildare — 1:04.196

 

300-meter hurdles

  • 1. Chrishunda Boyd, Daingerfield — 48.620
  • 2. Becca Crossland, Hughes Springs — 49.260
  • 3. Jamia Edwards, Daingerfield — 51.354
  • 4. Alexis Cooper, Paul Pewitt — 51.724
  • 5. Aylin Vasquez, Tatum — 52.276
  • 6. Amee Smith, Tatum — 53.314

 

200 meters

  • 1. Destiny Carr, Jefferson — 25.538
  • 2. Shanetra Minor, Tatum — 26.490
  • 3. Haley Anderson, Paul Pewitt — 27.094
  • 4. Khadijah Anderson, Daingerfield — 27.207
  • 5. Kaylee Prather, Elysian Fields — 27.688
  • 6. Lakeithia Malone, Paul Pewitt — 27.982

 

Mile

  • 1. Nour Hussein, White Oak — 5:55.797
  • 2. Vanessa Tirado, Tatum — 6:07.375
  • 3. Alyssa Cummings, Linden-Kildare — 6:08.535
  • 4. Kellie Wheeler, Elysian Fields — 6:13.921
  • 5. Savannah Wright, Hughes Springs — 6:21.531
  • 6. Amberley Cummings, Linden-Kildare — 6:22.917

 

Mile relay

  • 1. Tatum (Madison Brewer, Daziah Adams, Ro’neshia Simpson, Morgan Langlinais) — 4:11.584
  • 2. Daingerfield (Jettia Bradley, Sade Bunton, Deandra Hanson, Alexis Porter) — 4:13.618
  • 3. White Oak (Caymen Sutton, Desiree Vining, Dorothy Swanson, Madison Pecot) — 4:17.631
  • 4. Jefferson (Lilanique Taylor, Tierra Jackson, Tyler Roberson, Alexis Jones) — 4:21.281
  • 5. Hughes Springs (KaJza Murphy, Cheyenne Murphy, Destiny Gonzales, Ashlin Roach) — 4:24.105
  • 6. Linden-Kildare (Shardai Love, Saymone Harris, Ebony Castleberry, Alyssa Bynum) — 4:27.297

 

More From ETSN.fm

Leave a Comment

It appears that you already have an account created within our VIP network of sites on . To keep your points and personal information safe, we need to verify that it's really you. To activate your account, please confirm your password. When you have confirmed your password, you will be able to log in through Facebook on both sites.

Forgot your password?

*Please note that your points, prizes and activities will not be shared between programs within our VIP network.

It appears that you already have an account on this site associated with . To connect your existing account with your Facebook account, just click on the account activation button below. You will maintain your existing profile and VIP program points. After you do this, you will be able to always log in to http://etsn.fm using your Facebook account.

*Please note that your points, prizes and activities will not be shared between programs within our VIP network.

Please fill out the information below to help us provide you a better experience.

Register on ETSN.fm - East Texas Sports Network quickly by logging in with your Facebook account. It's just as secure, and no password to remember!

Not a Member? Sign Up Here.

Sign up for an account to comment, share your thoughts, and earn points to get great prizes.

Register on ETSN.fm - East Texas Sports Network quickly by logging in with your Facebook account. It's just as secure, and no password to remember!