Douglass' run to the Class A Region III championship game resulted in four of the six superlative honors on the 21-A all-district baseball team as voted by league coaches.

Douglass junior Matthew Wallace was named Most Valuable Player, while classmate Brandon Stanfield received Defensive Player of the Year honors. Freshman Grant Holland was tabbed as Newcomer of the Year.

Eugene Lafitte, who led Douglass to a 20-5 record, was named Coach of the Year.

Cushing senior Brooks Robey was named Offensive Player of the Year, while Shelbyville senior Blaine Deal garnered the Pitcher of the Year award.

21-A All-District Baseball Team

  • MVP -- Matthew Wallace, Jr., Douglass
  • Offensive Player of the Year -- Brooks Robey, Sr., Cushing
  • Defensive Player of the Year -- Brandon Stanfield, Jr., Douglass
  • Newcomer of the Year -- Grant Holland, Fr., Douglass
  • Pitcher of the Year -- Blaine Deal, Sr., Shelbyville
  • Coach of the Year -- Eugene Lafitte, Douglass

 

First Team

  • Pitcher -- Bryce Westbrook, Jr., Douglass
  • Pitcher -- Will Vaughn, Sr., Joaquin
  • Pitcher -- Lane Williams, Jr., Cushing
  • Catcher -- Lance Lawson, Jr., Joaquin
  • Catcher -- Braden Robey, Sr., Cushing
  • First base -- Gage Belrose, Jr., Joaquin
  • First base -- Blake Ham, Soph., Cushing
  • Infielder -- James Bradford, Sr., Shelbyville
  • Infielder -- Hunter Ammonds, Sr., Mount Enterprise
  • Infielder -- Jordan Powdrill, Sr., Joaquin
  • Infielder -- Cameron Burk, Soph., Cushing
  • Infielder -- Reed Westbrook, Sr., Douglass
  • Infielder -- Kolten Rhoudes, Jr., Douglass
  • Outfielder -- Caleb Stracener, Sr., Shelbyville
  • Outfielder -- Sawyer Wilburn, Sr., Shelbyville
  • Outfielder -- Terrance Brown, Jr., Timpson
  • Outfielder -- Brandon Torres, Soph., Timpson
  • Outfielder -- Peyton Burton, Soph., Martinsville
  • Outfielder -- Wyatt Hairgrove, Sr., Joaquin
  • Utility -- Michael Robey, Soph., Cushing
  • Utility -- Dillon Brown, Sr., Shelbyville

 

Second Team

  • Pitcher -- Brandon Schilder, Jr., Shelbyville
  • Pitcher -- Michael Franks, Sr., Timpson
  • Catcher -- Charlie Bailey, Sr., Mount Enterprise
  • Catcher -- Colton Brown, Jr., Shelbyville
  • First base -- Tyre Barnes, Jr., Tenaha
  • First base -- Chase Higginbotham, Sr., Chireno
  • Infielder -- Hunter Lee, Soph., Douglass
  • Infielder -- C.J. Watson, Soph., Shelbyville
  • Infielder -- Tanner Murdock, Jr., Timpson
  • Infielder -- Cy Compton, Soph., Martinsville
  • Infielder -- Cade Dillard, Sr., Mount Enterprise
  • Infielder -- Chance Young, Sr., Mount Enterprise
  • Infielder -- Tanner Barton, Fr., Cushing
  • Outfielder -- Cheyenne Clark, Sr., Shelbyville
  • Outfielder -- Cole Powdrill, Fr., Joaquin
  • Outfielder -- Dedan Egan, Jr., Cushing
  • Outfielder -- Trent Hensley, Jr., Cushing
  • Outfielder -- Taylor Schroeder, Soph., Douglass
  • Outfielder -- Chase Dyson, Soph., Douglass