UIL State Track and Field Meet

Friday-Saturday, Mike A. Myers Stadium, Austin

 

FRIDAY'S EAST TEXAS GIRLS SCHEDULE

Class 4A

High jump -- 10:30 a.m.
  • Travicia Acy, Lindale

 

Pole vault -- 1:30 p.m.
  • Brittany Conway, Pine Tree

 

Class 3A

3200 meter run -- 9:20 a.m.
  • Christina Hernandez, Lufkin Hudson

 

Pole vault -- 2 p.m.
  • Lindsey Seachrist, Spring Hill

 

High jump -- 4:30 p.m.
  • Amber Walker, Brownsboro

 

Long jump -- 4:30 p.m.
  • A'Kayla Chancey, Henderson
  • Tony Burks, Kilgore

 

Shot put -- 4:30 p.m.
  • Denasia Watson, Pittsburg
  • Taylor Spiller, Bullard

 

Class 2A

High jump -- 8:30 a.m.
  • LeAnna Mack, Jefferson
  • Deandra Hanson, Daingerfield

 

Long jump -- 8:30 a.m.
  • Chadnee Knox, Paul Pewitt
  • Deandra Hanson, Daingerfield

 

Pole vault -- 8:30 a.m.
  • Madison Pecot, White Oak
  • Taylor Webb, Garrison

 

Discus -- 10:30 a.m.
  • Julisa Williams, Woodville
  • Lacey Lee, Garrison

 

Triple jump -- 12:30 p.m.
  • Chadnee Knox, Paul Pewitt
  • Haley Stuart, Sabine

 

Shot put -- 2:30 p.m.
  • Julisa Williams, Woodville
  • Tierra Wilson, West Rusk

 

400 meter relay -- 6 p.m.
  • Tatum (Jordan Mitchell, Ro'neshia Simpson, Jade Noel, Ryshaneek Starling)
  • Paul Pewitt (Mikayla Williams, Clarissa Blalock, Haley Anderson, Chadnee Knox)

 

800 meter run -- 6:20 p.m.
  • Hanna Lee, Mount Pleasant Chapel Hill

 

100 meter hurdles -- 6:45 p.m.
  • Jasia Berry, Garrison
  • Jalia Franklin, Newton

 

100 meter dash -- 7:05 p.m.
  • Varnysha Smith, New Diana

 

800 meter relay -- 7:25 p.m.
  • Jefferson (Alexis Jones, Taishia Holt, Tyler Roberson, Destiny Carr)
  • Paul Pewitt (Mikayla Williams, Clarissa Blalock, Haley Anderson, Chadnee Knox)
  • Daingerfield (Deandra Hanson, Denver Mims, Alexis Porter, Jettia Bradley)

 

400 meter dash -- 7:45 p.m.
  • Kadriane Sanders, White Oak
  • Ro'neshia Simpson, Tatum

 

300 meter hurdles -- 8:05 p.m.
  • Paige Fillmore, Elkhart
  • Jessika Barnhart, Alba-Golden
  • Madi Allen, Eustace

 

200 meter dash -- 8:25 p.m.
  • Destiny Car, Jefferson
  • Varnysha Smith, New Diana

 

1600 meter run -- 8:45 p.m.
  • Hanna Lee, Mount Pleasant Chapel Hill

 

1600 meter relay -- 9:05 p.m.
  • Elkhart (Kimber Douglas, Tiffany Rosas, Monique Ashford, Paige Fillmore)
  • Paul Pewitt (Mikayla Williams, Clarissa Blalock, Haley Anderson, Chadnee Knox)

 

Class A Division I

Pole vault -- 11 a.m.
  • Sydney Hardin, Carlisle

 

Shot put -- 11 a.m.
  • Cymone Davis, Grapeland
  • Tia Barnes, San Augustine

 

High jump -- 1 p.m.
  • Hannah Moore, Mount Enterprise

 

Discus -- 5 p.m.
  • Reagan Williams, Simms Bowie
  • Bailey Rabalais, Shelbyville

 

Long jump -- 7 p.m.
  • Taylor Lindsay, Beckville
  • Ky'Ashlyn Price, San Augustine

 

Class A Division II

3200 meter run -- 8 a.m.
  • Emma Roquemore, Douglass

 

High jump -- 2:30 p.m.
  • Brittany Bobo, Douglass

 

 

SATURDAY'S EAST TEXAS GIRLS SCHEDULE

Class 3A

400 meter relay -- noon
  • Henderson (Baylee Alldridge, A'Kayla Chancey, Reagan Shirley, Ja'Keyah Stewart)

 

100 meter hurdles -- 12:45 p.m.
  • Shayla Townsend, Rusk

 

800 meter relay -- 1:25 p.m.
  • Henderson (Baylee Alldridge, A'Kayla Chancey, Reagan Shirley, Ja'Keyah Stewart)
  • Liberty-Eylau (Lauren George, Alexuis Martin, Frechaundra Waller, Chelsea Howard)

 

Triple jump -- 2 p.m.
  • Tony Burks, Kilgore
  • Katherine Raby, Kilgore
  • Teshuna Sheppard, Atlanta

 

300 meter hurdles -- 2:05 p.m.
  • Meagan Smith, Gilmer

 

200 meter dash -- 2:25 p.m.
  • A'Kayla Chancey, Henderson

 

1600 meter run -- 2:45 p.m.
  • Christina Hernandez, Lufkin Hudson

 

Class A Division I

3200 meter run -- 8 a.m.
  • Taylar Mullen, Grapeland

 

Triple jump -- 4 p.m.
  • Dakota Hawk, Harleton

 

400 meter relay -- 6 p.m.
  • San Augustine (Ve'Shun Lacy, Latavia Edwards, Jazmine Watts, Ky'Ashlyn Price)
  • Grapeland (Alyssa Angerstein, Jakara Jackson, Kristen Clinton, Rosalind McCoy)

 

800 meter run -- 6:20 p.m.
  • Laci Dorsey, Overton

 

100 meter hurdles -- 6:45 p.m.
  • Shamanna Adkins, Overton
  • Samantha Brashears, Cushing

 

100 meter dash -- 7:05 p.m.
  • Rosalind McCoy, Grapeland

 

800 meter relay -- 7:35 p.m.
  • San Augustine (Ve'Shun Lacy, Latavia Edwards, Jazmine Watts)

 

300 meter hurdles -- 8:25 p.m.
  • Samantha Brashears, Cushing

 

200 meter dash -- 8:45 p.m.
  • Rosalind McCoy, Grapeland
  • Ky'Ashlyn Price, San Augustine

 

1600 meter run -- 9:05 p.m.
  • Emma Walker, Shelbyville

 

1600 meter relay -- 9:25 p.m.
  • Shelbyville (Stephanie Cartwright, Adaisia Cartwright, Jakyra Ross, Cleosha Jeter)
  • Cushing (Brooke Tucker, Morgan Meyers, Margaret Carpenter, Samantha Brashears)

 

Class A Division II

Triple jump -- 10 a.m.
  • Jasmine Willis, Oakwood

 

800 meter relay -- 12:20 p.m.
  • Oakwood (Janna Campbell, Jasmine Willis, Tenecia Edwards, Candace Hudson)

 

Shot put -- 1 p.m.
  • Justice Lockett, Chireno
  • Heather Monroe, Trinidad

 

300 meter hurdles -- 2:05 p.m.
  • Brooklen Butler, Chireno

 

1600 meter run -- 2:45 p.m.
  • Emma Roquemore, Douglass