UIL State Track and Field Meet: East Texas Boys Qualifiers + Schedule of Events
UIL State Track and Field Meet
Friday-Saturday, Mike A. Myers Stadium, Austin
FRIDAY'S EAST TEXAS BOYS SCHEDULE
Class 4A
High jump -- 10:30 a.m.
- Kevron Jackson, John Tyler
Discus -- 1 p.m.
- Jacob Bragg, Nacogdoches
400 meter relay -- 6 p.m.
- Texas High (Jacorian Walker, Treveon Walker, Travonne Monk, Kevin Harris)
100 meter dash -- 7:05 p.m.
- K.D. Cannon, Mount Pleasant
800 meter relay -- 7:25 p.m.
- Texas High (Jacorian Walker, Treveon Walker, Travonne Monk, Kevin Harris)
- Nacogdoches (Alex Gregory, Jamar Woodard, L.J. Barnes, Brandon Jones)
200 meter dash -- 8:25 p.m.
- Kevin Harris, Texas High
Class 3A
3200 meter run -- 9:40 a.m.
- Sam Farrell, Lufkin Hudson
High jump -- 4:30 p.m.
- Austin Railsback, Chapel Hill
- Jeffery Minor, Chapel Hill
Long jump -- 4:30 p.m.
- Stefun Tatum, Kilgore
- Zedrick Lister, Henderson
Class 2A
High jump -- 8:30 a.m.
- William Rogers, Garrison
Long jump -- 8:30 a.m.
- Kevin Shorter, Newton
- Terrence Whitaker, Jefferson
Pole vault -- 8:30 a.m.
- Austin Jones, Arp
- Dylan Gale, White Oak
Shot put -- 10 a.m.
- Ladarious Hamilton, Corrigan-Camden
Triple jump -- 12:30 p.m.
- Jordan Nelson, Tatum
- Emre Hamilton, Hemphill
Discus -- 3 p.m.
- Jackson Tyner, Edgewood
- Tyrone Hunt, Arp
400 meter relay -- 6 p.m.
- Newton (Brandon Johnson, Kevin Shorter, Calum Foster, Roney Elam)
- Daingerfield (Jordan MIles, Calvin Bryant, Keynon Whetstone, Denzel Mims)
110 meter hurdles -- 6:45 p.m.
- Jaylen Shans-Sheppard, Tatum
- Jordan Washington, Crockett
100 meter dash -- 7:05 p.m.
- Kevin Shorter, Newton
800 meter relay -- 7:25 p.m.
- Daingerfield (Denzel Mims, Calvin Bryant, Jordan Miles, Keynon Whetstone)
- Newton (Brandon Johnson, Kevin Shorter, Calum Foster, Roney Elam)
- Tatum (Denarius Earl, Jordan Nelson, Jaylen Shans-Sheppard, Joshua Ivy)
300 meter hurdles -- 8:05 p.m.
- Jordan Washington, Crockett
200 meter dash -- 8:25 p.m.
- Ray-Shan Willie, Elysian Fields
1600 meter run -- 8:45 p.m.
- Trent Phelps, Edgewood
- Austin Eudy, Queen City
1600 meter relay -- 9:05 p.m.
- Tatum (Chris Jenkins, Jordan Nelson, J.D. Taylor, Deyanta Roberson)
- Daingerfield (Kadayous Betts, Denzel Mims, Jesse Biles, Jordan Miles)
Class A Division I
Pole vault -- 11 a.m.
- Mikel Carter, Shelbyville
Shot put -- 5 p.m.
- Haston Adams, Beckville
- Jacolby Whitaker, Alto
Long jump -- 7 p.m.
- L'Darius Pope, Alto
Class A Division II
High jump -- 2:30 p.m.
- Dustin Bannister, Trinidad
SATURDAY'S EAST TEXAS BOYS SCHEDULE
Class 5A
800 meter relay -- 7:35 p.m.
- Longview (Khalil Williams, Travin Howard, JaMycal Hasty, Deionte Wall)
Class 3A
Shot put -- 10 a.m.
- LaDarrin Anthony, Kilgore
- D.Q. Scott, Kilgore
- Joshua Hurst, Mineola
Pole vault -- 11 a.m.
- Gabe Meruelo, Henderson
- Colin Millsap, Canton
Triple jump -- noon
- Denzel Green, Liberty-Eylau
400 meter relay -- noon
- Gilmer (Devin Smith, Dakeilan Nelson, Chase Tate, Kris Boyd)
- Atlanta (Trevor Carroll, Jeremy Smith, Dequan Allen, Tyler Williams)
800 meter run -- 12:20 p.m.
- Jeremy Matlock, Carthage
100 meter dash -- 1:05 p.m.
- Kris Boyd, Gilmer
400 meter dash -- 1:45 p.m.
- Terian "Tee" Goree, Carthage
300 meter hurdles -- 2:05 p.m.
- Nick Smith, Gilmer
Discus -- 2:30 p.m.
- Morgan Knight, Spring Hill
- Kevone Kennedy, Chapel Hill
1600 meter run -- 2:45 p.m.
- Sam Farrell, Lufkin Hudson
Class A Division I
3200 meter run -- 8:20 a.m.
- Francisco Parra, New Summerfield
Discus -- 10 a.m.
- Anfernee Black, Alto
Triple jump -- 4 p.m.
- Reshod Williams, West Sabine
400 meter relay -- 6 p.m.
- Alto (Jaylon Clark, JaVie'Ontae Mumphrey, Jyran Shaw, Anfernee Black)
- San Augustine (Dez Randle, Jarvis Smith, Jamikel Roberts, Anwar Davis)
800 meter run -- 6:20 p.m.
- Leroy Lewis, Alto
- Mack Hamilton, Timpson
110 meter hurdles -- 6:45 p.m.
- Hunter Cabral, West Sabine
- L'Darius Pope, Alto
100 meter dash -- 7:05 p.m.
- Anwar Davis, San Augustine
- Jaylon Clark, Alto
800 meter relay -- 7:35 p.m.
- Timpson (Terence Garrett, Shakar Johnson, Eric Gossett, Devonta Thompson)
- San Augustine (Dez Randle, Jamikel Roberts, Jarvis Smith, Anwar Davis)
300 meter hurdles -- 8:25 p.m.
- David Berryman, Alto
200 meter dash -- 8:45 p.m.
- JaVie'Ontae Mumphrey, Alto
- Jaylon Clark, Alto
1600 meter run -- 9:05 p.m.
- Marcus Allen, Big Sandy
1600 meter relay -- 9:25 p.m.
- Alto (Michael Harvey, Leroy Lewis, David Berryman, Jyran Shaw)
Class A Division II
Shot put -- 8 a.m.
- Jacquez Anderson, Oakwood
800 meter relay -- 12:20 p.m.
- Avinger (Alex Perry, Desmond Chism, Antonio Neal, Jeremiaha Clark)
300 meter hurdles -- 2:05 p.m.
- Braxton Berthot, Douglass
1600 meter run -- 2:45 p.m.
- Dakota Carroll, Saltillo