We at ETSN.fm believe that the Tenaha Holiday Hoops Scholarship Classic is one of the top small-school basketball tournaments in the state. The fifth annual version of the talent-packed event tips off Thursday at Tenaha's Special Events Center.

Kountze beat eventual Class 2A state champion White Oak in last year's boys championship game, while Tatum beat Class A power Lipan in the girls title.

Tenaha's Special Events Center and Tiger Gymnasium will host games, along with Joaquin, Gary, and Panola College in Carthage.

The following ranked teams will showcase their abilities during the three-day event:

Boys
  • 2A No. 2 Kountze
  • 2A No. 18 White Oak
  • 1A D-I No. 7 Tenaha
  • 1A D-I No. 10 San Augustine
  • 1A D-II No. 4 Laneville
  • 1A D-II No. 22 Miller Grove

 

Girls
  • 2A No. 16 Winnsboro
  • 2A No. 23 Tatum
  • 1A D-I No. 8 Slocum
  • 1A D-II No. 2 Lipan
  • 1A D-II No. 10 Chireno
  • 1A D-II No. 18 Campbell
  • 1A D-II No. 24 Yantis

 

Below is a full schedule of the basketball games planned for Thursday, Friday, and Saturday.

Kountze freshman point guard Grayland Arnold surveys the defense as White Oak's Kris Anderson (14) defends during Kountze's 78-62 championship win in last year's Tenaha Holiday Hoops tournament. (Ray Jackson, ETSN.fm)

Fifth Annual
Tenaha Holiday Hoops Scholarship Classic

Boys Schedule

Thursday
  • Game 5 -- Shelbyville vs. Alto, 10:30 a.m., Joaquin
  • Game 6 -- Kountze vs. De Kalb, noon, Tenaha's Special Events Center
  • Game 7 -- Broaddus vs. Laneville, noon, Panola College
  • Game 8 -- San Augustine vs. Saltillo, noon, Gary
  • Game 9 -- Cayuga vs. Leggett, noon, Joaquin
  • Game 10 -- Tenaha vs. Campbell, noon, Tenaha's Special Events Center
  • Game 14 -- Lipan vs. White Oak, 1:30 p.m., Joaquin
  • Game 15 -- Miller Grove vs. Avery, 1:30 p.m., Gary
  • Game 21 -- G5 winner vs. G6 winner, 4:45 p.m., Tenaha's Tiger Gymnasium
  • Game 22 -- G7 winner vs. G8 winner, 4:45 p.m., Tenaha's Special Events Center
  • Game 23 -- G14 winner vs. G15 winner, 6:15 p.m., Tenaha's Tiger Gymnasium
  • Game 24 -- G9 winner vs. G10 winner, 6:15 p.m., Tenaha's Special Events Center

 

Friday
  • Game 33 (consolation) -- G6 loser vs. G5 loser, 10:30 a.m., Gary
  • Game 34 (consolation) -- G7 loser vs. G8 loser, 10:30 a.m., Tenaha's Tiger Gymnasium
  • Game 35 (consolation) -- G14 loser vs. G15 loser, 10:30 a.m., Tenaha's Special Events Center
  • Game 36 (consolation) -- G9 loser vs. G10 loser, 10:30 a.m., Joaquin
  • Game 39 (fifth-place bracket) -- G21 loser vs. G22 loser, 1:30 p.m., Tenaha's Tiger Gymnasium
  • Game 40 (fifth-place bracket) -- G23 loser vs. G24 loser, 1:30 p.m., Tenaha's Special Events Center
  • Game 43 -- G21 winner vs. G22 winner, 6:30 p.m., Tenaha's Special Events Center
  • Game 44 -- G23 winner vs. G24 winner, 8 p.m., Tenaha's Special Events Center
  • Game 47 (consolation) -- G33 winner vs. G34 winner, 6 p.m., Tenaha's Tiger Gymnasium
  • Game 48 (consolation) -- G35 winner vs. G36 winner, 7:30 p.m., Tenaha's Tiger Gymnasium

 

Saturday
  • Game 59 (consolation) -- G33 loser vs. G40 loser, 2:30 p.m., Tenaha's Tiger Gymnasium
  • Game 60 (consolation) -- G35 loser vs. G36 loser, 4 p.m., Tenaha's Tiger Gymnasium
  • Game 61 (consolation) -- G39 loser vs. G40 loser, 5:30 p.m., Tenaha's Tiger Gymnasium
  • Game 62 (consolation championship) -- G47 winner vs. G48 winner, 3:30 p.m., Tenaha's Special Events Center
  • Game 63 (consolation) -- G39 winner vs. G40 winner, 5 p.m., Tenaha's Special Events Center
  • Game 64 (third-place game) -- G43 loser vs. G44 loser, 6:30 p.m., Tenaha's Special Events Center
  • Game 65 (boys championship) -- G43 winner vs. G44 winner, 8 p.m., Tenaha's Special Events Center

 

 

Girls Schedule

Thursday
  • Game 1 -- San Augustine vs. Cayuga, 10:30 a.m. Gary
  • Game 2 -- Campbell vs. De Kalb, 10:30 a.m., Panola College
  • Game 3 -- Tenaha vs. Broaddus, 10:30 a.m., Tenaha's Special Events Center
  • Game 4 -- Elysian Fields vs. Kountze, 10:30 a.m., Tenaha's Tiger Gymnasium
  • Game 11 -- Leggett vs. Yantis, 1:30 p.m., Tenaha's Tiger Gymnasium
  • Game 12 -- Harleton vs. Sabine, 1:30 p.m., Panola College
  • Game 13 -- Saltillo vs. Chireno, 1:30 p.m., Tenaha's Special Events Center
  • Game 16 -- Lipan vs. San Augustine/Cayuga, 3 p.m., Gary
  • Game 17 -- Avery vs. White Oak, 3 p.m., Joaquin
  • Game 18 -- Slocum vs. Campbell/De Kalb, 3 p.m, Panola College
  • Game 19 -- Tatum vs. Tenaha/Broaddus, 3 p.m., Tenaha's Tiger Gymnasium
  • Game 20 -- Winnsboro vs. Elysian Fields/Kountze, 3 p.m., Tenaha's Special Events Center
  • Game 25 -- G16 winner vs. G11 winner, 7:45 p.m., Tenaha's Tiger Gymnasium
  • Game 26 -- G18 winner vs. G2 winner, 7:45 p.m., Tenaha's Special Events Center
  • Game 27 -- G19 winner vs. G12 winner, 9:15 p.m., Tenaha's Special Events Center
  • Game 28 -- G20 winner vs. G4 winner, 9:15 p.m., Tenaha's Tiger Gymnasium

 

Friday
  • Game 29 (consolation)-- G1 loser vs. G11 loser, 9 a.m., Tenaha's Special Events Center
  • Game 30 (consolation) -- G17 loser vs. G2 loser, 9 a.m., Tenaha's Tiger Gymnasium
  • Game 31 (consolation) -- G3 loser vs. G12 loser, 9 a.m., Gary
  • Game 32 (consolation) -- G13 loser vs. G4 loser, 9 a.m., Joaquin
  • Game 37 (consolation) -- G25 loser vs. G26 loser, noon, Tenaha's Special Events Center
  • Game 38 (consolation) -- G27 loser vs. G28 loser, noon, Tenaha's Tiger Gymnasium
  • Game 41 -- G25 winner vs. G26 winner, 3:30 p.m., Tenaha's Special Events Center
  • Game 42 -- G27 winner vs. G28 winner, 5 p.m., Tenaha's Special Events Center
  • Game 45 (consolation) -- G29 winner vs. G30 winner, 3 p.m., Tenaha's Tiger Gymnasium
  • Game 46 (consolation) -- G31 winner vs. G32 winner, 4:30 p.m., Tenaha's Tiger Gymnasium
  • Game 49 (consolation) -- G16 loser vs. G18 loser, noon, Gary
  • Game 49A (consolation) -- G19 loser vs. G20 loser, noon, Joaquin

 

Saturday
  • Game 50 (consolation) -- G29 loser vs. G30 loser, 8:30 a.m., Tenaha's Tiger Gymnasium
  • Game 51 (consolation) -- G31 loser vs. G32 loser, 10 a.m., Tenaha's Tiger Gymnasium
  • Game 52 (consolation) -- G49 loser vs. G49A loser, 11:30 a.m., Tenaha's Tiger Gymnasium
  • Game 53 (consolation) -- G37 loser vs. G38 loser, 1 p.m., Tenaha's Tiger Gymnasium
  • Game 54 (consolation) -- G49 winner vs. G49A winner, 8 a.m., Tenaha's Special Events Center
  • Game 55 (consolation championship) -- G45 winner vs. G46 winner, 9:30 a.m., Tenaha's Special Events Center
  • Game 56 (consolation) -- G37 winner vs. G38 winner, 11 a.m., Tenaha's Special Events Center
  • Game 57 (third-place game) -- G41 loser vs. G42 loser, 12:30 p.m., Tenaha's Special Events Center
  • Game 58 (girls championship) -- G41 winner vs. G42 winner, 2 p.m., Tenaha's Special Events Center