Contact Us

New Boston’s Damien Haskins Named TSWA Class 2A Offensive Player of the Year

New Boston’s Damien Haskins, the ETSN.fm Football Super Team Offensive Player of the Year, was named Class 2A Offensive Player of the Year by the Texas Sports Writers Association. (Christopher Vinn, ETSN.fm)

Damien Haskins’ list of senior year accolades continues to grow with the Tuesday release of the Texas Sports Writers Association’s Class 2A all-state team.

Newton LB Corey Jenkins. (Christopher Vinn, ETSN.fm)

The New Boston running back has been named 2A Offensive Player of the Year after rushing for 3,207 yards and 52 touchdowns during the Lions’ 12-1 campaign, which ended in the 2A Division I Region II championship game. Haskins signed with Oregon State.

Haskins was 1 of 6 East Texans named to the first team, joining Daingerfield junior offensive tackle Willie Evans, Newton junior defensive lineman Anthony Hadnot, Newton senior linebacker Corey Jenkins, Daingerfield junior linebacker Calvin Bryant, and Arp junior Mikechell Potts, who was selected at kick returner.

East Texas garnered a dozen second-team selections, including three offensive linemen: New Boston junior guard Wesley Holmes, Daingerfield senior guard Fernando Rodriguez, and Hughes Springs junior tackle Kyre Lewis. Joining them on the second-team offense were Harmony senior tight end Lucas Askew, Daingerfield senior receiver Edwin Mims, and Elkhart junior tailback Jeffery Wilson.

Arp RB/KR Mikechell Potts. (Christopher Vinn, ETSN.fm)

Defensive second-teamers were Elysian Fields junior linebacker Tanner Norman, White Oak senior linebacker Tyler Loven, Tatum senior defensive back Javolick Garrett, Hughes Springs junior defensive back Chad McKinney, Daingerfield junior defensive back Corey Smith, and Newton senior D.J. Dean, who was chosen at kick returner.

The region had another 12 players chosen to the third team, including four more offensive linemen: Winona senior guard Ronnie Marsh, Tatum senior guard Darius Whiting, Newton junior tackle Jordan Mattox, and Hughes Springs senior center Kadarrian Chism. White Oak junior receiver Jansen McCurdy, Elysian Fields senior quarterback Trevor Spear, Newton junior tailback Kevin Shorter, and Arp senior Michael Roberson, who was chosen as an athlete, were also third-team offensive selections.

Defensively, Union Grove junior linebacker Garrett Gibson, Elysian Fields senior defensive back Zane Barge, Daingerfield senior defensive back Shawn Hooks, and Harmony junior punter Jacob Fielden.

A whopping 38 East Texans were honorable mention selections: 13 offense, 25 defense. You can see all of them listed below.

FIRST TEAM OFFENSE

  • Guards – Mac Gideon, East Bernard, 6-0, 210, Sr.
  • Guard — Wesley Shipp, Refugio, 5-11, 215, Sr.
  • Tackle — Noah Pennell, Corsicana Mildred, 5-10, 230, Sr.
  • Tackle — Willie Evans, Daingerfield, 6-4, 340, Jr.
  • Center — Miles Muzik, East Bernard, 5-11, 205, Sr.
  • Tight end — Chase Goldwater, Grandview, 6-4, 255, Jr.
  • Receiver — Colby Lee, Grandview, 6-1, 201, Jr.
  • Receiver — Marcus Thompson, Refugio, 6-2, 185, Sr.
  • Quarterback — Jason Kopriva, Cameron Yoe, 6-0, 180, Jr.
  • Athlete — Ty Slanina, East Bernard, 6-0, 185, Sr.
  • Running back — Damien Haskins, New Boston, 5-9, 213, Sr.
  • Running back — Darius Floyd, Franklin, 6-0, 170, Sr.
  • Running back — Draylon Sterling, Corsicana Mildred, 6-0, 175, Jr.
  • Kicker — Derrick Rucka, East Bernard, 5-9, 155, Jr.
  • Offensive Player of the Year: Damien Haskins, New Boston, 5-9, 213, Sr.
  • Coach of the Year: Jerry Long, East Benard.

 

FIRST TEAM DEFENSE

  • Lineman — De’Andre Glover, Hempstead, 6-2, 215, Sr.
  • Lineman — Randle Lane, Cameron Yoe, 6-0, 205, Sr.
  • Lineman — Edgar Luna, Cameron Yoe, 6-3, 270, Sr.
  • Lineman — Anthony Hadnot, Newton, 5-11, 215, Jr.
  • Linebacker — Cody Rosales, East Bernard, 6-1, 185, Jr.
  • Linebacker — Calvin Bryant, Daingerfield, 5-10, 180, Jr.
  • Linebacker — Somari Wright, Cameron Yoe, 6-1, 204,  Jr.
  • Linebacker — Corey Jenkins, Newton, 6-0, 205, Sr.
  • Defensive back — Jeremy Ballard, Corsicana Mildred, 6-0, 165, Sr.
  • Defensive back — Grant Aschenbeck, East Bernard, 6-2, 190, Jr.
  • Defensive back — Tyler Sapp, Cameron Yoe, 6-0, 163, Sr.
  • Defensive back — LaQuinton Sargent, Hempstead, 5-0, 170, Sr.
  • Punter — Jason Kopriva, Cameron Yoe, 6-0, 180, Jr.
  • Kick returner — Mikechell Potts, Arp, 5-6, 160, Jr.
  • Defensive Player of the Year: Somari Wright, LB, Cameron Yoe, 6-1, 204,  Jr.

 

SECOND TEAM OFFENSE

  • Guard — Wesley Holmes, New Boston, 6-1, 285, Jr.
  • Guard — Fernando Rodriguez, Dangerfield, 6-2, 295, Sr.
  • Tackle — Michael Walling, Wall, 6-6, 240, Sr.
  • Tackle — Kyre Lewis, Hughes Springs, 6-1, 300, Jr.
  • Center – Tyler Vrazel, Cameron Yoe, 6-3, 200, Sr.
  • Tight end — Lucas Askew, Harmony, 6-6, 215, Sr.
  • Tight end — Edward Cardoza, Nocona, 5-11, 186, Sr.
  • Receiver — Edwin Mims, Daingerfield, 5-10, 175, Sr.
  • Receiver — Boston Hudson, Canadian, 6-0, 150, Jr.
  • Quarterback — Travis Quintanilla, Refugio, 5-10, 180, Jr.
  • Athlete — Nic Shimonek, Corsicana Mildred, 6-4, 205, Sr.
  • Running back —  Grant Eubank, Wall, 5-8, 165, Sr.
  • Running back — Jeffery Wilson, Elkhart, 6-1, 190, Jr.
  • Running back (tie) — Glenn Roberts, East Chambers, 5-8, 175, Sr.
  • Running back (tie) — Tate Fenoglio, Nocona, 5-10, 171, Sr.
  • Kicker –  Devin O’Sullivan, Corsicana Mildred, 6-0, 180, Jr.

 

SECOND TEAM DEFENSE

  • Lineman — Jordan Darr, East Bernard, 6-1, 225, Sr.
  • Lineman — Devon LaFrance, Refugio, 6-3, 205, Jr.
  • Lineman — Justin Lawler, Pottsboro, 6-5, 220, Sr.
  • Lineman — Damon Evans, Sonora, 5-11, 190, Sr.
  • Linebacker – Tanner Norman, Elysian Fields, 6-0, 200, Jr.
  • Linebacker — Alex Coronado, Refugio, 6-1, 195, Jr.
  • Linebacker — Trevor Long, East Bernard, 6-5, 205, Jr.
  • Linebacker — Tyler Loven, White Oak, 5-10, 200, Sr.
  • Defensive back — Javolick Garrett, Tatum, 5-10, 175, Sr.
  • Defensive back — Chad McKinney, Hughes Springs, 5-11, 170, Jr.
  • Defensive back — Hayden Hill, Nocona, 5-11, 166, Sr.
  • Defensive back — Corey Smith, Daingerfield, 5-10, 165, Jr.
  • Punter — Ryan Payne, Centerville, 5-10, 170, Sr.
  • Kick returner — D.J. Dean, Newton, 5-11, 180, Sr.

 

THIRD TEAM OFFENSE

  • Guard — Alejandro Montano, Eastland, 5-8, 245, Sr.
  • Guard (tie) — Ronnie Marsh, Winona, Sr.
  • Guard (tie) — Darius Whiting, Tatum, 6-1, 265, Sr.
  • Tackle — Jordan Mattox, Newton, 6-0, 265, Jr.
  • Tackle — Jesse Salgado, Nocona, 5-11, 212, Sr.
  • Center (tie) — Kadarrian Chism, Hughes Springs, 5-9, 222, Sr.
  • Center (tie) — Ryan Johnson, Muleshoe, 5-10, 225, Sr.
  • Tight end – Devan Cavazos, Crane, 6-2, 190, Sr.
  • Receiver — Aaron Mitchell, Teague, Soph.
  • Receiver — Jansen McCurdy, White Oak,  5-11, 180, Jr.
  • Quarterback (tie) — Ben Arbuckle, Canadian, 6-3 ,175, Jr.
  • Quarterback (tie) — Trevor Spear, Elysian Fields, 5-11, 185, Sr.
  • Athlete — Michael Roberson, Arp, 5-8, 170, Sr.
  • Running back — Kevin Shorter, Newton, 6-1, 187, Jr.
  • Running back — Luis Lopez, San Diego, 5-9, 215, Sr.
  • Running back — Keaton Denio, Cameron Yoe, 5-9, 175, Sr.
  • Running back — Jose Dominguez, Buffalo, 5-7, 180, Sr.
  • Kicker — Michael Evans, Cameron Yoe, 5-10, 175, Jr.

 

THIRD TEAM DEFENSE

  • Lineman — Teidrick Smith, Hallettsville, 6-1, 225, Sr.
  • Lineman — Thomas Finigmow, Corsicana Mildred, 5-9, 210, Sr.
  • Lineman — Troy Murphy, Hallettsville, 6-2, 250, Sr.
  • Linebacker — Bradley Dills, Leonard, 6-2, 175, Sr.
  • Linebacker — Garrett Gibson, Union Grove, 6-1, 223, Jr.
  • Linebacker — Ty Tolleson, Lone Oak, 5-8, 165, Sr.
  • Defensive back — Logan Meuth, Lexington, 5-10, 165, Sr.
  • Defensive back — Zane Barge, Elysian Fields, 5-10, 175, Sr.
  • Defensive back — Shawn Hooks, Daingerfield, 5-6, 150, Sr.
  • Defensive back — Jamarcus Johnson, Hearne, 5-10, 180, Sr.
  • Punter — Jacob Fielden, 5-11, 160, Harmony, Jr.
  • Kick returner — Draylon Sterling, Corsicana Mildred, 6-0, 175, Jr.

 

HONORABLE MENTION OFFENSE

  • GUARDS – Josh Anton, Hughes Springs, 5-10, 220, Sr.; Shawn Atwood, Muleshoe, 6-2, 195, Sr.; Corey Ayers, Arp, 6-0, 260, Sr.; P.J. Caparelli, Bowie, 6-0, 218, Jr.; Zachary Pizzini, San Diego, 6-1, 245, Sr.; Derek Shaefer, Cisco, 6-3, 190, Sr.; Scott Tucker, McGregor, 5-10, 250, Sr.; Parker West, Henrietta, 6-2, 270, Sr.
  • TACKLES – Christian Bosquez, Bangs, 5-9, 215, Sr.; Dimitri Bowie, Arp,  6-1, 240, Sr.; Tanner Dewbre, Abernathy, 6-6, 300, Jr.; Tristan Durden, Tatum, 6-4, 300, Sr.; Jaime Espinoza, Colorado City, 5-10, 270, Sr.; Eli Garcia, George West, 6-3, 305, Jr.; Fabian Gutierrez, Colorado City, 5-10, 270, Sr.; Chase Hibbeler, Lexington, Sr.; Heath Holt, Bogata Rivercrest, 6-3, 300, Sr.; Dustin House, Frankston, 6-2, 265, Sr.; Alex Mayes, Van Alstyne, 6-5, 286, Sr.; Tony Molina, Muleshoe, Sr.; Anthony Norman, Edna, 6-2, 255, Jr.; Cody Rhodes, Palmer, 6-3, 250, Sr.; Joshua Roberts, Hempstead, 6-2, 275, Jr.; Charlie Thomas, Coleman, Sr.; Bryan Townsend, Whitesboro, 6-2, 282, Sr.; Blake Washington, Godley, 6-1, 265, Sr.; Kipp Welch, Boling, Sr.
  • CENTERS – Trevor Davis, Crane, 6-0, 225, Jr.; Cody Francis, Wall, 6-2 260, Sr.; Tyler Gibson, Newton, 6-1, 250, Jr.; Jake Johnson, Colorado City,6-0, 210, Sr.; Kyle Lester, Whitesboro, 6-0, 258, Sr.; Derick Spargo, Idalou, 5-8, 278, Sr.
  • TIGHT ENDS  Zack Bassham, Hughes Springs, 5-11, 170, Sr.; Eric Van Pelt, Newton, 6-2, 225, Sr.; Kade Wimberley, Sonora, 6-2, 240, Sr.
  • WIDE RECEIVERS Shawn Hooks, Daingerfield, 5-6, 150, Sr.; Marcus Irons, McGregor, 6-0, 165, Sr.; Travis Jones, Howe, 6-2 ,170, Sr.; Jeff Lara, Schulenburg, 6-0, 180, Jr.; Josh Quinn, Sunnyvale, 6-3, 175, Jr.; Austin Ross, Muleshoe, 6-0, 155, Jr.; Dallas Sewell, Pottsboro, 5-9, 165, Sr.; Jacob Schmidt, San Angelo Grape Creek, Sr.; Colton Shuffield, Cameron, Jr.; Oscar Trevino, Alpine, 5-8, 150, Sr.; Jason Washington, Lexington, 5-10, 165, Sr.
  • QUARTERBACKS Keris Alexander, Daingerfield, 6-0, 185, Jr.; Troy Allison, McGregor, 6-2 ,180,  Jr.; Taylor Cornelius, Bushland, 6-3, 170, Jr.; Kogan Garrett, Lexington, 6-0, 190, Sr.; Evan Moore, Alpine, 6-0, 165, Jr.; Austin Skinner, Teague, 6-0, 184, Soph.; Will Smith, Hempstead, 5-8, 160, Soph.; Caleb Wood, Muleshoe, 6-1, 175, Sr.
  • RUNNING BACKS — Brandon Allen, Eastland, 6-0, 205, Sr.; Cordarius Anderson, Daingerfield, 5-7, 165, Jr.; D.J. Brown, Post, 5-6, 145,  Jr.; Fino Cardona, Boyd, 5-9, 175, Jr.; Hunter Fritscher, Crawford, 5-7, 180, Sr.; Tyler Garrison, Scurry-Rosser, 5-11, 185, Sr.; Phillip Garza, Poth, 5-10, 185, Sr.; Ragan Henderson, Rice, 6-1, 235, Sr.; Collin Kilcrease, Whitesboro,6-1, 191, Jr. ; Darien Lopez, Sonora, 5-10, 160, Sr.; Jordan Martinez, Grandview, 6-0, 185, Soph.; Michael Martinez, Hughes Springs, 6-0, 185, Sr.; Ryan Payne, Centerville, Sr.; Mason Reed, Cisco, 6-1, 195, Jr.; Carson Skala, Rogers, 5-9, 180, Jr.; Cory Solomon, Tolar, 5-10, 180, Jr.; Teidrick Smith, Hallettsville, 6-1, 225, Sr.; Bryce Steele, Como-Pickton, 6-3, 215, Sr.
  • KICKERS – Casey Crenshaw, Sunnyvale, 6-2, 210, Jr.; Tyler Ellis, Blooming Grove, 5-9, 160, Soph.; Alex Lara, Schulenburg, 5-10, 145, Soph.; Carlos Macias, Daingerfield, 5-8, 160, Sr.

 

HONORABLE MENTION DEFENSE

  • LINEMEN – Everett Baker, Pottsboro, 6-6, 245, Sr.; Jacob Beckwith, Bangs 6-0, 200,. Sr.; Keaton Blanton, Tatum, 6-2, 308, Jr.; Brett Boles, McGregor, 5-9, 165, Jr.; Devin Boyd, Tatum,  5-10, 175, Soph.; Kadarrian Chism, Hughes Springs, 5-9, 220, Sr.; Cortez Crosby, Commerce, 6-1, 270, Sr.; Elijah Cross, Sonora, 5-10, 220, Soph.; Jaime Espinoza, Colorado City, 5-10, 270, Sr.; Willie Evans, Dangerfield, 6-4, 340, Jr.; Sadarius Figures, Jefferson, 6-1, 215, Sr.; Todd Glass, Lexington, 6-0, 180, Sr.; Nathaniel Gill, Post, 5-11, 195, Sr.; Jerical Hardeman, New Boston, 6-3, 246, Sr.; Jamal High, Centerville, Sr.; Garrett Johnson, Jacksboro, Jr.; Randle Lane, Cameron Yoe, 6-0, 205, Sr.; Austin Lee, East Bernard, 6-1, 250, Sr.; Ronnie Marsh, Winona, Sr.; Aroldo Nandin, Gunter, 5-9, 255, Sr.; Stephen McPeters, Clarksville, 6-6, 215, Sr.; Sam Powers, Sonora, 6-2, 220, Sr.; Shaquille Rollins, Troup, 6-2, 220, Sr.; Dra Ross, Palestine Westwood, 6-0, 185, Sr.; Ryan Rogers, Littlefield, 6-5, 225, Sr.; Colton Schwartz, Lago Vista, 5-11, 196,  Jr.; Jacolby Simpson, Daingerfield, 6-0, 305, Sr.Justin Spurlin, Waskom, 5-5, 140, Jr.; Rodney Warren, Brownfield, 6-0, 190, Sr.; Conrad Willett, Bowie, 6-2, 205, Sr.; Riley Woodruff, Ballinger, 6-0, 240, Sr.; Clay Vance, Elysian Fields, 6-1, 215, Sr.
  • LINEBACKERS Chandrin Amie, Waskom, 5-9, 145, Fr.; Caleb Armstrong, Grandview, 6-2, 224, Jr.; Drew Benge, Godley, 6-0, 210, Sr.; Eric Berryhill, Hughes Springs, 5-9, 175, Sr.; Paul Stokers, Garrison, 5-10, 165, Sr.; Adrian Cooper, Life School Red Oak, 5-8, 160, Soph.; Austin Dooley, Breckenridge, 6-0, 165, Soph.; Colby Earley, Cooper, Soph.; Shane Finney, Hughes Springs, 5-10, 165, Sr.; Devon Hoelscher, Ballinger, 5-10, 175, Sr.; Tod Jackson, Bowie, 5-11, 225, Sr.; Jake Johnson, Colorado City, 6-0, 210, Sr.; Will Knopp, Vanderbilt Industrial, 6-0, 220, Sr.; David John Kallus, Edna, 6-0, 185, Jr.; Garrett Liska, Karnes City, Sr.; Kiano Lucas, Tatum, 5-10, 210, Sr.; Dru Lust, Abernathy, 6-0, 180, Jr.; Luke Lowry, Franklin, Sr.; Tyler Meyer, Lexington, 5-10, 165, Sr.; Godswill Nweke, Sunnyvale, 6-3, 215, Sr.; Luis Ojeda, Eastland, 5-8, 175, Sr.; Mason Reed, Cisco, 6-1 195, Jr.; Jose Regalado, Muleshoe, 5-9, 175, Jr.; David Riley, Bushland, 5-10, 170, Sr.; Brady Rosenquist, Wall, 6-0, 175, Sr.; Trent Schwartz, Wall, 5-10, 190, Sr.; Brazos Sepert, Maypearl, Sr.; Tanner Shaw, Bangs, 5-11, 180, Jr.; Sam Shirley, Holliday, 6-1, 175, Sr.; Christian Sims, McGregor, 5-8, 160, Jr.; Chris Smith, Jefferson, 5-10, 180, Jr.; Billy Speights, Nocona, 6-1,221, Sr.; Gunner Tatum, Crane, 5-10, 195, Jr.; Caleb Taylor, Alba-Golden, 6-1, 215, Sr.; Travis Whiteside, Blooming Groove, 5-9, 160, Jr.; Shelton Zarate, Coleman, 5-10, 220, Sr.
  • DEFENSIVE BACKS – Lorenzo Castilleja, Hearne, Sr.; Chance Campbell, Sonora, 5-11, 170, Jr.; Martin Chaires, McGregor, 5-10, 160, Sr.; B.J. Dollins, Tolar, 6-0, 185, sr.; Daniel Davila, Comanche, 5-10, 155, Jr.; D.J. Dean, Newton, 5-11, 180, Sr.; Bryce Dinger, Nocona, 5-8, 143, Sr.; Aaron Doddy, Hooks, 6-4, 190, Sr.; Manuel Garcia, Banquete, 5-8, 165, Sr.; Cort Harris, Centerville, Sr.; Dalton Holley, Post, 6-0, 165, Sr.; Jawaun Johnson, New Boston, 6-2, 180, Jr.; Eriq Mitchell, Lexington, 6-1, 210, Jr.; Luke Parrish, Tom Bean, 5-9, 165, Sr.; Seth Reagan, Idalou, 6-1, 185, Sr.; Michael Roberson, Arp, 5-8, 170, Sr.; Kelton Scales, Clarksville, 5-7, 160, Sr.; Draylon Sterling, Corsicana Mildred, 6-0, 174, Jr.; Ty Slanina, East Bernard, 6-0, 182, Sr.; Luke Tibbets, Winnsboro, Sr.; T.J. White, Coahoma, Sr.; Philip Vaughan, Karnes City, 5-8, 155, Sr.; Buck Wilson, Commerce, 5-10, 160, Sr.
  • PUNTERS – Brady Jones, George West, 6-0, 190, Sr.; Mikey Pippins, Tuscola Jim Ned, Sr.; Tyler Vornsand, Schulenburg, Jr.
  • KICK RETURNERS – DJ Brown, Post, 5-6, 145, Jr.; Darien Lopez, Sonora, Sr.; A.J. Phillips, Crockett, 5-8, 170, Fr.

More From ETSN.fm

Leave a Comment

It appears that you already have an account created within our VIP network of sites on . To keep your points and personal information safe, we need to verify that it's really you. To activate your account, please confirm your password. When you have confirmed your password, you will be able to log in through Facebook on both sites.

Forgot your password?

*Please note that your points, prizes and activities will not be shared between programs within our VIP network.

It appears that you already have an account on this site associated with . To connect your existing account with your Facebook account, just click on the account activation button below. You will maintain your existing profile and VIP program points. After you do this, you will be able to always log in to http://etsn.fm using your Facebook account.

*Please note that your points, prizes and activities will not be shared between programs within our VIP network.

Please fill out the information below to help us provide you a better experience.

Register on ETSN.fm - East Texas Sports Network quickly by logging in with your Facebook account. It's just as secure, and no password to remember!

Not a Member? Sign Up Here

Register on ETSN.fm - East Texas Sports Network quickly by logging in with your Facebook account. It's just as secure, and no password to remember!